Ahogy közeledik a tavasz, úgy érezzük egyre jobban, hogy eljön a tavaszi nagytakarítás ideje. Nem is csoda, hiszen egyre többször van részünk napsütésben, és szeretjük ilyenkor az otthonunkat, az ablakokat is tisztaságban látni. A fűtési szezon alatt nagyon sok por rakódik le, így hát ideje megszabadítani az otthonunkat a portól, kosztól és élvezni a csodálatos tisztaságot.

Azonban nem mindegy, hogy a takarítást mivel végezzük. Manapság rengeteg tisztítószer közül választhatunk, azonban ezeknek a praktikus tulajdonságai mellett vannak árnyoldalai is. Egyrészt károsítják a környezetet, másrészt a bőrünkre kerülve, vagy belélegezve azokat súlyos tüneteket tudnak okozni. Így hát ne feledkezzünk meg ilyenkor sem a természet erejéről, hiszen nagyon sok természetes módszer van, amelyik gyorssá, egyszerűvé, természetessé és hatékonnyá teszi a takarítást. Ráadásul az áruk is jóval kedvezőbb, mint a drágán megvásárolt bolti tisztítószereké.

Amikor pedig végzünk a nagytakarítással, jöhet az a semmivel sem összehasonlítható érzés, amikor végignézve az otthonunkon úgy érezhetjük magunkat, ahogyan Napóleon érezhette magát, amikor végighordozta tekintetét a győztes csata után a csatamezőn.

Takaríts a természet erejével

Természetesen nem csak a nagytakarítások alkalmával gondoskodunk az otthonunk tisztaságáról, hanem napi és heti rendszerességgel, azonban a nagytakarítások alkalmával azok a helyek is kitakarításra kerülnek, amelyekre a rutinszerű takarítás során esetleg nem kerül sor. Így hát érdemes átnézni, melyik területet milyen természetes tisztítószerrel tehetjük a legszebbé, legragyogóbbá, legtisztábbá.

ecet takarítás

Az ecet ragyogóvá teszi az ablakokat és a tükröket. Fotó: Shutterstock


1. Az ecet igazi csodaszer. Azonos arányban kell összekeverni az ecetet a vízzel, és már indulhat is a móka! Az ecetet nagyon sok mindenre használhatjuk, ráadásul nagyon olcsón hozzá tudunk jutni. És még lejárati ideje sincs. Tökéletesen letisztítható vele a tűzhely, kívül és belül egyaránt. Fújjuk rá a vízköves felületekre, hagyjuk állni egy jó fél órán át, majd dörzsöljük át, és láss csodát, a csapok és a csempék újra csillogni fognak!

De az ecettel még az ablakot és a tükröket is gyönyörűvé varázsolhatjuk. A keretnek sem fog ártani, így azt is nyugodtan átmoshatjuk vele. Ráadásul, plusz öröm, hogy a poloskák utálják az ecet illatát, így el fogják kerülni az ablakaink környékét. A keretben lévő fényképeink üveg felületét is kiválóan megtisztíthatjuk vele. De ez még nem minden! A kellemetlen szagokat is elűzhetjük vele, például a hűtőből. Takarítsuk át vele bátran, hiszen így nem csak a szagokat veszítjük el, hanem úgy válik tisztává a hűtőnk, hogy az élelmiszerek nem érintkeztek közben vegyi anyagokkal.

Az ecet "szaga" miatt pedig nem kell aggódni, hiszen pillanatok alatt el fog párologni. Az ecet kitűnő a penészfoltok eltávolítására is. Helyettesíthetjük a drága, és sokszor a ruhákat károsító fehérítőszereket is ecettel. Egyszerűen öntsünk bele a dobba fél pohár ecetet, mielőtt beletennénk a mosnivaló ruhákat.

Ha odaégett az étel, öntsünk egy kis vizet a serpenyőbe, és adjunk hozzá egy csésze ecetet, majd forraljuk fel. Forrás után vegyük le a tűzről és adjunk hozzá egy kis szódabikarbónát és ezzel takarítsuk le a maradék égésnyomot. A poharak is csodálatosan fognak csillogni, ha ecetes vízzel mossuk át őket. Utána öblítsük át a poharakat tiszta vízzel és töröljük szárazra.

2. A szódabikarbóna is igazi csodafegyver, ha takarításról van szó, hiszen nem csak a gyomrunkra van jó hatással. Nagyon olcsó, és nagyon hasznos tisztítószer. A szódabikarbóna kitűnően elbánik a kisebb dugulásokkal. Fél pohár szódabikarbónát keverjünk össze fél pohár ecettel, öntsük a lefolyóba, és hagyjuk hatni egy órán át.  A kellemetlen szagokat is eltünteti, és a foltok ellen is hatásos. Vízzel és sóval elkeverve a halszagot is képes eltüntetni a vágódeszkáról.

A mosás előtt áztassuk be a ruhákat vízbe, amelybe beletettünk két evőkanálnyi szódabikarbónát. Fél óra alatt eltünteti az izzadtságfoltokat és csodásan fehérré varázsolja a ruhákat. Persze, csak a fehéreket. A zöldségeket és gyümölcsöket is tökéletesen megtisztíthatjuk, ha szódabikarbónás vízbe áztatjuk őket. Vízkő eltávolítására is alkalmas, a kezünkről pedig kitűnően eltünteti a hagymaszagot. Az ezüst ékszereket is ragyogóvá teszi, ha átdörzsöljük őket egy kis szódabikarbónával.

3. A citrom sem csak a teába és a limonádéba jó. Gyümölcssav-tartalma nagy segítség számunkra a takarítások idején is. Képes megszüntetni a vágódeszkán eluralkodó rossz szagokat. A hűtőbe helyezve, egy fél citrom elűzi az összes kellemetlen illatot. De a csapokat és csaptelepeket is ragyogóvá teszi. Ha segítségül hívjuk hozzá jó barátját, a szódabikarbónát, együtt nagyon hatásosan bánnak el a vízkővel. A citrom még ennél is többre képes, hiszen az anyagba dörzsölve eltünteti a fű-, tea-, tinta-, rozsda- és vörösbor foltokat. A bedörzsölés után természetesen ki kell mosni a ruhákat.

4. A sóról tudjuk, hogy elképzelhetetlen nélküle az ízletes ételek elkészítése, és még télen is segít, hogy ne csússzunk el. De ez még messze nem minden, amire a só képes. A só a cipőbe szórva, eltünteti a kellemetlen szagokat. Használat előtt azonban öntsük ki a cipőből. A só kitűnő súrolószerként is, és kiváló fertőtlenítő.

citrom takarítás ecet

A citrom kiváló szolgálatot tesz a takarításkor. Fotó: Shutterstock

5. A méhviasz és a szójaolaj keveréke visszaadja a fa bútorok eredeti fényét, és ápolja is azokat.

6. A vöröshagymával el lehet távolítani a késekről a rozsdafoltokat, de félbevágva kitűnően semlegesíti a rossz szagokat.

7. A kukoricakeményítő remek ablak- és szőnyegtisztításra, mosásra, zsíroldásra, és nagyon erős súrolószer készíthető belőle.

8. A mosószóda kiváló a mosáshoz, áztatáshoz és vízlágyításhoz, de mosogatáshoz is használhatjuk, a takarítás során pedig csodálatosan megtisztítja a különböző felületeket.

9. A különböző illóolajok nem csupán az otthonunk illatosítására kiválóak, de akár öblítő helyett is használhatjuk ezt a természetes megoldást a ruháink illatossá tételéhez.

10. A gőz erejét se felejtsük el. A gőz segítségével mindenféle tisztítószer nélkül lehet tiszta és 99,99 százalékig baktériummentes az otthonunk. Ráadásul azokon a helyeken is számíthatunk rá, amit kézzel nehezen, vagy egyáltalán nem érnénk el.

A természetes tisztítószerek sokkal jobban kímélik a bőrt, mint a vegyszeres társaik, ráadásul nem irritálnak akkor sem, ha belélegezzük őket. A felületek esetében sem mindegy, hogy vegyszermaradványok vannak rajtuk a takarítás után, vagy csupa természetes anyag. Különösen a konyhapult esetében fontos ez, hiszen oda sok esetben kerülnek olyan élelmiszerek, amelyeket főzés nélkül fogyasztunk el, így a rájuk tapadt fertőtlenítőszerek egyáltalán nem tesznek jót az egészségünknek. Ha gyermek van a családban, akkor pedig különösen fontos, hogy minél kevesebb vegyszer legyen az otthonunkban.

Készíts házi takarítókendőt!

Ugye milyen egyszerű, ha fogunk egy fertőtlenítőkendőt és azzal végigszaladunk a lakáson, lefertőtlenítve a kényes részeket? Ezt azonban megtehetjük anélkül, hogy megvásárolnánk a vegyszeres és drága kendőket.

Szükségünk van hozzá 2 evőkanál mosószappanra reszelve, 2 dl ecetre, 3 dl meleg vízre és 15 csepp illóolajra, ízlés szerint. Fontos, hogy olyan illóolajat válasszunk, amelynek van fertőtlenítő hatása.

Vegyünk elő egy zárható üveget vagy dobozt, és tegyünk bele méretre vágott, jó nedvszívó képességű textileket. Ezek lehetnek akár feldarabolt pólók is, természetesen mosás után. Oldjuk fel a mosószappant meleg vízben, és adjuk hozzá az ecetet és az illóolajat, majd a keveréket öntsük rá a rongyokra. Hagyjuk ázni a rongyokat, és amikor szükség van rájuk, csavarjuk ki és máris készek a munkára. Ezeket a kendőket ráadásul nem kell kidobni használat után, csak kimosni és már készülhet is belőlük újra tisztítókendő a következő takarításhoz.

Mindenkinek jó munkát és tiszta és illatos otthont kívánunk!