Ha van kerted és van veteményesed, akkor nem is kérdés, hogy paradicsomot is termesztesz benne. Érdemes azonban nem csak a nyárra gondolni, hanem minél több mindent eltenni belőle a szűkösebb időszakokra. Ez mindenképpen bölcs döntés, hiszen az árak nem csökkennek, és mindig jó, ha házi készítésű finomságok kerülhetnek az asztalra. Ráadásul micsoda biztonságérzetet ad, ha a kamra polcán, vagy a garázsban ott sokasodnak az üvegek, tele a kertben termett zöldségekkel, gyümölcsökkel.
Egyrészt pontosan tudjuk, hogy honnan származik, mint ahogyan az sem titok, hogy mivel volt, vagy éppen pont nem volt kezelve az adott zöldség, vagy gyümölcs. Másrészt mindenféle szállítási úttól mentesen, frissen szedve készíthetjük belőle a finomságokat, ami az ízükön is egészen biztosan érezhető lesz majd. És persze a vitamintartalmukon is, hiszen akkor dolgozzuk fel, amikor a legjobb érési állapotában vannak, telve egészséggel.
Ráadásul ott van az a hozzáadott plusz, a szeretet, amit nem lehet munkaórákban vagy számokban kifejezni. A szívből készült ételt egyszerűen semmilyen, boltban kapható élelmiszerrel nem lehet helyettesíteni.
Ha viszont nincs saját kerted, akkor is érdemes előre gondolkodni, és figyelni a paradicsom árát. Amikor pedig lehetőséged nyílik lecsapni egy alkalmi vételre, vásárolj belőle minél többet és főzd be télire. Már maga a befőzés is lehet egy remek, jó hangulatú családi program, később pedig nagyon is megéri, hogy nem kell a tél folyamán drágán megvásárolnod az előre elkészített finomságokat. Vegyük is sorra, mit tehetsz el télire a paradicsomból.
A paradicsom befőzésével sokat spórolhatunk, és télre is elláthatjuk a családot finomságokkal. Fotó: Pixabay
Így tartósítsd a paradicsomot, ha minimális munkával akarod eltenni
1. A fagyasztás az egyik legegyszerűbb és leggyorsabb eljárás, ha a paradicsom tartósításáról van szó. Készíts kis egységcsomagokat a téli pörköltek finomabbá tételéhez, amelybe elteszel két felkarikázott paprikát és két egész, kisebb méretű paradicsomot. Akár felengedés nélkül is beleteheted a készülő ételbe, még a főzés elején, és csodálatos íze alapján teljesen úgy fog tűnni, mintha friss paradicsomot és paprikát használtál volna. Az ára azonban jóval kedvezőbb, mintha télen vásárolnád meg a boltban.
2. Az aszalással sincs túl sok gondod. A legegyszerűbb módszer, ha a tökéletesen érett paradicsomokat egyforma szeletekre vágva aszalógépbe teszed. Akár az otthoni sütő is megoldás lehet, bár ez a módszer egy kissé körülményesebb, mint az aszalógépes változat. Az asztalt paradicsomhoz vizet adva vissza fogja kapni hidratáltságát, de aszalt formában is felhasználhatod kenyérsütéshez, levesek készítéséhez, szendvicsekhez, salátákhoz.
Így tedd el a paradicsomot télire
1. Savanyúságként leginkább zöld változatban szokás eltenni a paradicsomot. Így ráadásul azokat a még be nem érett paradicsomokat is meg fogod tudni őrizni, amelyek az időjárás miatt már nem fognak tudni beérni. A feldolgozás során használj ecetet és egészben tedd el a zöld paradicsomokat. Kitűnő hozzávalója lehet ezen kívül az így eltett zöld paradicsom a mexikói ételek különféle szószainak, mártásainak is.
2. Paradicsomlevet nem csak hosszas passzírozással és héj levétellel lehet eltenni. A gyümölcscentrifuga igazán jó barátod lesz, hiszen egyszerűen csak bele kell tenned a megmosott paradicsomokat, és külön fogja választani a levet és a darabos részeket. Az így kapott levet már csak fel kell főznöd és gondosan sterilizált üvegekbe töltened. Csavard rá alaposan a tetőket, majd tedd az üvegeket 2-3 napra száraz dunsztba.
3. A sűrített paradicsom sajnos sok munkával jár, azonban megéri, hiszen remek lehet a paradicsomleveshez, pizzákhoz, különféle mártogatósok elkészítéséhez, és hát a töltött paprika is elképzelhetetlen nélküle. Van azonban egy jóval egyszerűbb és gyorsabb módszerünk a sűrített paradicsom elkészítéséhez is.
4 kg paradicsomhoz két evőkanál kristálycukorra és egy evőkanál sóra lesz szükséged. A paradicsomok héját úgy távolíthatod el legkönnyebben, ha bemetszed a paradicsomot az egyik oldalon, majd forró vízbe dobod. Így egy kés segítségével pillanatok alatt megszabadulhatsz a héjától, hiszen azt egyszerűen le tudod majd húzni. Ha héjjal és a magos részével együtt főzöd, az jóval több időt vesz igénybe, mintha azt is rögtön eltávolítod. Az így megtisztított paradicsomot ezután lábasba téve főzd készre.
4. Készíts zöld paradicsom lekvárt
Hozzávalók: A zöld paradicsomhoz kilónként szükséged lesz 40-50 dkg kristálycukorra, ízlés szerinti fűszerekre, melyhez a legjobb választás szegfűbors, szegfűszeg, fahéj, reszelt gyömbér vagy citromhéj keveréke.
A megmosott paradicsomot főzd meg. Öntsd le a levet és passzírozd át a megfőtt paradicsomot. Forrald lassú tűzön, míg össze nem sűrűsödik. Az utolsó negyedórában add hozzá a fűszereket. Tedd steril üvegbe. Szórd meg vastagon kristálycukorral a tetejét, majd zárd le. Tartsd egy napig száraz gőzben. Az íze olyan csodálatos lesz, mint a fügelekváré.
A paradicsomot nem csak nyáron érdemes fogyasztani, hanem télre is jó, ha befőzzük. Fotó: Pixabay
5. Természetesen a lecsó sem maradhat el
A legjobb persze, ha a hagyma és a paprika is a kertedben terem hozzá. Milliónyi recept van, és mindenki a sajátjára esküszik. A legfontosabb, hogy mindig friss és ép hozzávalókból készítsd, hiszen a rossz minőségű paradicsomnak és paprikának, és a belőlük készült lecsónak sem lesz tökéletes az íze.
A lecsó elkészítéséhez a vöröshagymát tisztítsd meg és vágd kockára. Mosd meg a paradicsomot és a paprikát, karikázd fel őket, majd forrósítsd fel az olajat, és fonnyaszd meg rajta a hagymát. Dobj rá ízlés szerint egy kis pirospaprikát, majd add hozzá a paradicsomot, sózd, borsozd és lassú tűzön 10-15 percig főzd, majd add hozzá a paprikát. Folyamatos kevergetés mellett főzd 25 percig, majd töltsd tiszta üvegekbe és szárazgőzben hagyd kihűlni.
Így legyél igazán hatékony a paradicsom befőzésekor
1. Egyszerre mindig nagyobb mennyiséget főzz be. A mosogatni való ugyanannyi lesz, akkor is, ha kevesebbet főzöl be, viszont így egy alkalommal el tudod készíteni az egész éves adagot, egyszeri kellemetlenség és mosogatás árán, ráadásul az energiaköltségeid is alacsonyabbak lesznek így.
2. A befőzésre szánt paradicsom ne legyen se túl érett, se túl kemény.
3. Ha eltávolítod a magokat és a hibás részeket, továbbá megfelelően sterilizálod az üvegeket, nem lesz szükséged tartósítószerre.
4. A paradicsom levét addig kell főzni, amíg el nem fő a habja. Minél rövidebb ideig főzöd, annál finomabb és annál több vitamin marad meg benne. Minél sűrűbb szószt szeretnél, annál tovább kell főznöd a paradicsomot.
Jó munkát, és sok finom paradicsomos ételt kívánunk!