"Szeptember – az új augusztus?"

A klímaváltozás egyik hatásaként észrevehetően megnyúlt a nyár hossza, vagyis a több évtizede még augusztus 20-a tájékán menetrendszerűen megérkező évszakváltó hidegfront egyre gyakrabban kimarad időjárásunkból. Így volt ez idén is, hisz érkezett ugyan egy hidegfront 20-a környékén, de csak átmeneti, pár napos felfrissülést hozott a kánikulában, a forróságban, és adósunk maradt a kiadósabb csapadékkal is.

A front átvonulását követően visszatért a kánikula, sőt egyes vidékeken a forróság is, hisz több helyen mértek 35 fok feletti csúcsokat augusztus utolsó dekádjában. Az előrejelzések szerint szeptember első napjaiban folytatódik a nyárias meleg, ez is jelzi, hogy a nyárból az őszbe történő átmenet napjainkra átcsúszott szeptemberre.

Szeptember lett az „igazi" évszakváltás időszaka.

Az alábbi, sokéves átlagokat feltüntető grafikonon ez a jelenség nem látszik, hisz itt nem évtizedes, hanem 100 évnél is hosszabb időszak átlagai jelennek meg.

időjárás-grafikon

Szeptember havi klimatikus hőmérsékleti adatok – ábra: MeteoPlaza

Különösebb időjárási rekordok nem kapcsolódnak a hónaphoz, igaz, a csúcshőmérséklet elérheti még a 35 fok feletti értéket, de 40 fokos csúcshőmérséklet már nem valószínű. A hónap legmagasabb hőmérsékletét, 38,2 °C-ot 1946. szeptember 9-én, Szegeden mérték.

A hónap során viszont egyre nagyobb valószínűséggel számíthatunk már fagypont alatti hőmérsékletre, de országos fagynak ekkor még igen kicsi az esélye. A legalacsonyabb hőmérsékletet, -5,5 °C-ot 1977. szeptemberben 29-én, Borsodnádasdon mérték.


Csapadékosságukat tekintve az őszi hónapok már elmaradnak a nyáriak mögött, de ilyenkor még mindig jóval több eső szokott esni, mint amennyi csapadék várható a legszárazabb, téli időszakban. A havi csapadékösszeg országos átlaga 50 mm. A csapadék területi eloszlása ebben a hónapban sem egyenletes, az Alpokalján és a Dunántúl középső, valamint déli részén esik a legtöbb eső (átlagosan 58-60 mm), a főváros térségében a legkevesebb (sokéves átlagban 38 mm körüli érték), és az Alföld is a szárazabb vidékeink közé tartozik, ott is alacsonyak a havi értékek (42-45 mm).

időjárás-grafikon

Szeptember havi klimatikus csapadékadatok – ábra: MeteoPlaza

És akkor nézzük, mit mutatnak az előrejelzések, mikor fordul őszibe az időjárás?

További fontos kérdés, hogy folytatódik-e és meddig az aszályt eredményező szárazság?

Végül, de nem utolsósorban, számíthatunk-e a „vénasszonyok nyara"-ként ismert csendes, napos, kellemes hőmérsékletű időszakra?

Szeptember 1-8. között várható időjárás:

A hónap első napján, valamint a következő napokban változatlanul igen meleg és jobbára száraz levegő érkezik térségünkbe, így szeptemberben ott folytatjuk, ahol augusztusban abbahagytuk, vagyis kánikula, többfelé forróság várható, sok napsütéssel. Csapadék aránylag kevés helyen lehet, legfeljebb záporok, zivatarok hozhatnak néhol átmeneti enyhülést a nagy melegben. A kontinens nyugati része felett örvénylő, ott változékony időt eredményező ciklon kelet, északkelet felé vonul ugyan, a mögötte érkező hideg levegő bennünket nem ér el, de a hét második felében a hullámzó frontrendszer labilis levegője megérkezik hazánk térségébe.

időjárás-térkép

Kontinensünk nagy részének időjárását anticiklonok alakítják, hazánk térségében viszont egyre labilisabb levegő halmozódik fel a hét második felében – ábra: MeteoPlaza

A labilis levegő hatására a hét második felében változékonyabbra fordul hazánk időjárása is, a napsütést több helyen gomolyfelhők zavarhatják, és ezekből délután akár hevesebb zivatarok is kialakulhatnak.

Csapadékra nagyobb esély a nyugati és az északi területeken van. Komolyabb változás nem várható a hőmérsékletben, hisz labilis lesz ugyan, de továbbra is meleg marad a fölénk érkező levegő. A csapadékos vidékeken átmenetileg mérséklődik a nagy meleg, de a csúcshőmérséklet többfelé még mindig elérheti a 35 fokot. A hét utolsó napjaiban szárazabb és pár fokkal hűvösebb levegő ér el bennünket, de a naposabbra forduló idő miatt a hőmérsékletben nem lesz lényeges változás.

Szeptember 9-15. között milyen idő várható?

A kontinens időjárását alakító anticiklon összeroskad a hét elején, helyét egy több középpontú ciklonrendszer veszi át. A hét első felében ennek a rendszernek még a „meleg oldalán" leszünk, vagyis délnyugat felől meleg és egyelőre még viszonylag száraz levegő érkezik a ciklonok áramlási rendszerében térségünkbe, emiatt nem lesz ugyan zavartalan a napsütés, de komolyabb csapadék ekkor még nem valószínű. A hőmérséklet csúcsértéke általában 30 fok körül alakul, tehát folytatódik a nyáriasan meleg idő.

A hét második felében a ciklonrendszer déli tagja kimélyül, megerősödik és nedves levegőjével eléri hazánk térségét is. A hét második felében több napon keresztül ez a mediterrán ciklon határozza meg időjárásunkat.

időjárás-térkép

Ciklon alakítja a hét második felében időjárásunkat kiadós csapadékkal – ábra: MeteoPlaza

A hét végéig meleg, de nedves levegő lesz felettünk, több alkalommal számíthatunk, helyenként kiadósabb csapadékra, ami eleinte záporokból, zivatarokból érkezik majd, de a hét utolsó napjaiban már tartós eső is valószínű. A csapadékos idő miatt ekkor pár fokkal visszaesik a nappali felmelegedés mértéke.

A hét utolsó napján megérkezik a hideg levegő is, emiatt további lehűlésre van ekkor esélyünk a helyenként kiadós csapadék mellett.

Milyen idő várható szeptember 16-22. között?

Az országos esőt hozó ciklon a hét első napjaiban ugyan elvonul kelet felé, ám helyére egy újabb ciklonrendszer érkezik északnyugat felől. Így ahelyett, hogy pár napra megnyugodna felettünk a légkör, ismét változékony, csapadékos időben lesz részünk a hét közepén.

időjárás-térképA kontinens nagy részének időjárását alakító ciklonrendszer további kiadós esőket hoz majd térségünkbe – ábra: MeteoPlaza

Nemcsak kiadós csapadékot, hanem igen hűvös levegőt is szállít fölénk a ciklon, emiatt időjárásunk ekkor nyarat már nyomokban sem tartalmaz. Borongós, többfelé esős, kellemetlenül hűvös, szeles időre számíthatunk.

A hét végére valamivel szárazabb levegő érkezik fölénk, emiatt a hét utolsó napjaira csökken ugyan a csapadékhajlam, de esőre még ekkor is számíthatunk, és továbbra is szeles, hűvös marad az idő.

Szeptember 23-30. között ilyen időjárásra számítsunk:

A hét első napjaiban a csapadékfelhők elvonulnak a hazánktól keletre eső vidékek fölé, a hét közepén pár napra megnyugszik felettünk a légkör, így ismét naposabb időnk lesz, és emelkedik a nappali felmelegedés mértéke is.

időjárás-térkép

Pár nap nyugalom. Átmenetileg anticiklon veszi át hazánk időjárásnak alakítását – ábra: MeteoPlaza

A nyugodt, őszi idő nem tart sokáig, mert a hét végén egy újabb ciklon éri el kontinensünket északnyugat felől, és a hét végén már ez alakítja időjárásunkat. A nagytérségi időjárási kép szinte tökéletes másolata lesz az egy héttel korábbinak, természetesen az ennek eredményeként bekövetkező időjárásban is sok lesz a hasonlóság.

A ciklon eleinte meleg levegőt szállít fölénk, így a déli országrészben a csúcshőmérséklet akár a 25 fokot is meghaladhatja, de gyorsan változik a helyzet, megérkezik a csapadék és a hét utolsó napján már a lehűlés is.

A ciklon hidegfrontja mögött érkező igen hideg levegő hatására a fagyra érzékeny helyeken a hónap végén akár már fagypont közelébe csökkenhet reggelre a hőmérséklet.

Összefoglalás:

A hónap első hetében marad a nyárias idő, sok napsütéssel, kánikulával. A hét végén ugyan változékonyabb idő valószínű, záporok, zivatarok is lehetnek, de a meleg nem mérséklődik jelentősen. A csapadék területi eloszlása szeszélyes lesz, országos, áztató eső ezen a héten nem valószínű.

A hónap második hetének elején még folytatódik a nyár, majd a hét második felében csapadékosra és ezzel együtt hűvösebbre fordul az idő, az igazi lehűlés azonban valószínűleg csak a hét utolsó napján érkezik majd meg.

A hónap közepén 180 fokos fordulatot vesz időjárásunk, nyomtalanul eltűnik a nyár, kiadós esőkre, szeles, egyre hűvösebb időre van kilátás ebben az időszakban. Beköszönt az ősz.

A hónap utolsó napjaiban átmeneti javulást követően ismét csapadékos, szeles, a korábbiaknál is hűvösebb időre számíthatunk, sőt a hónap utolsó napján akár még a tél is bekopogtathat (na nem hozzánk, de a környező hegyekben akár már havazhat is). Egy dolog biztos, a nyári strandfelszerelést nyugodtan elpakolhatjuk, mert egy ideig biztos nem lesz rá szükségünk.

A hónap második felében több alkalommal várható eső, helyenként kiadós mennyiségre is számíthatunk, a havi csapadékösszeg-előrejelzést nézve azonban annyit mondhatunk csak, hogy az ország nagy részén mérséklődik az aszály, de nem ez a hónap lesz az, ami átbillenti a mérleg nyelvét.

Hosszabb időn keresztül Közép-Európa felett elterülő anticiklon kialakulására csak a hónap elején számíthatunk, de abban az időszakban az igen magas hőmérséklet miatt nem beszélhetünk a "vénasszonyok nyara"-ként ismert, gyakran több hétig is tartó, csendes, mérsékelten meleg, csapadékban szegény időszakról. A hónap második felében pedig már csapadékosra fordul az idő, így idén csendes, kellemes hőmérsékletű időjárásra inkább már csak októberben lehet esélyünk.

(Megjegyzés:

A térképeken, a meteorológiában szokásos módon, a magas nyomású területek (anticiklonok) középpontját „M", az alacsony nyomású rendszerek (ciklonok) középpontját pedig „A" betű jelöli. A klímagrafikonokon megjelenő információ az OMSz adatainak feldolgozásával készült. Az előrejelzést a francia meteociel.fr oldalon elérhető CFS amerikai, hosszú távú előrejelzési modell prognózisára alapoztuk.

Az ilyen távra szóló előrejelzések jelentős bizonytalanságot hordoznak magukban, kísérleti jellegűek, a modell készítői szerint napra, órára szóló, pontos előrejelzésre nem alkalmasak, ám az időjárási tendenciákat mégis jól előre jelezhetik.)

Indexkép: Shutterstock