Közeleg a tél
A kerti szezonnak az ősszel lassan vége lesz, de ma ez már nem mentség, és egyébként is 2022 van, minden bajok összesített Olimpiai bajnok éve, itt az ideje átgondolni a termesztési stratégiát. Ha szeretnénk biztosítani, hogy élelmiszer és virág egyaránt legyen körülöttünk, annak az az egyik legjobb módja, hogy ha megtanuljuk, hogyan kell az otthonunk kényelmében magokat csíráztatni.
Nézzük az elejéről
Mégis mekkora térre lesz szükség, és mennyibe fog kerülni az összes szükséges berendezés? Összeállításunkban összeszedtük a legütősebb tippeket a téli beltéri magvetéshez, hogy aztán egész jövő nyáron élvezhesse mindenki a munkája gyümölcseit. A magok téli csíráztatása egyáltalán nem nagy ördöngösség, megfelelő stratégiával zárt térben és kis helyen is minden jól fog működni.
Ha szeretnénk biztosítani, hogy élelmiszer- és virág egyaránt legyen körülöttünk, annak az az egyik legjobb módja, hogy ha megtanuljuk, hogyan kell az otthonunk kényelmében magokat csíráztatni. Kép: Unsplash
De egyáltalán miért érdemes beltérben csíráztatni? Íme 4 jó ok rá:
1.Pénzt takarítunk meg
Bár sokan azért kezdenek kertészkedni, hogy pénzt spóroljanak az élelmiszereken, a valóságban a növények megvásárlása is lehet megoldás. Egy cserép bazsalikom, oregánó, koriander, kakukkfű, menta vagy rozmaring (ma még) nagyjából 500 és 800 forint között kapható az üzletekben.
Persze egzotikusabb növényeket vagy fajtákat magról is nevelhetünk, függjön ez attól, hogy mihez van kedvünk, és miben találunk nagyobb élményt. A magról nevelés nagy előnye, hogy a következő tavasszal több tucat bazsalikomnövényt is ültethetünk egyszerre, így például minden évben rogyásig rakhatjuk pestóval a fagyasztónkat.
2. Nagyobb növényvariáció
A kereskedelmi faiskolákban bár van választék, de általában csak néhány bevett növényfajtára korlátozzák a kínálatot. Saját magok használatával mélyebben elmerülhetünk az őshonos növények világában, és olyan egyedi ízekkel és színekkel gazdagíthatjuk a környezetünket, melyek csak magról nevelhetők.
3. Csak az időzónánknak megfelelően
Míg a termő időszak hossza korlátozza, hogy mit termeszthetünk a szabadban, az otthoni magvetés előnyhöz juttatja a hőséget kedvelő növényeket, például a paradicsomot és a paprikát. Ha tél végén vetjük el a magokat beltérben, akkor a nyár derekára akár egy hónapos vagy még hosszabb szüreti idő áll majd a rendelkezésünkre. Ezzel ellentétben, ha megvárnánk, hogy az időjárás eléggé felmelegedjen ahhoz, hogy közvetlenül a szabadba ültethessük őket, a növények nem biztos, hogy az első fagyig eléggé beérnének ahhoz, hogy termést hozzanak.
4. Nagyobb terméshozam, korábbi szüret
A beltéri magvetés megadhatja a növényeknek azt a luxust, hogy kényelmes körülmények között csírázhatnak. Gyorsabban is csíráznak így és erőteljesebben nőnek, mint a szabadföldbe vetve, és a termesztési időszakot hónapokkal korábban kezdhetjük meg, mint ahogyan az az évszaknak megfelelne. Az eredmény? Gyorsabban érő növények, amelyek egész nyáron nagyobb és korábbi termést hoznak.
Nem minden vetőmagot érdemes beltérben csíráztatni. Az olyan hosszú termesztési idővel rendelkező növények, mint a paradicsom, a paprika vagy éppen a téli tök azok amiknek a legtöbb értelme van, mivel a beltéri termesztés előnyt biztosít a termőidőszakban. Kép: Unsplash
Tippek a beltéri magok indításához
A beltéri magvetés általános célja, hogy a növényeknek előnyt és optimális növekedési feltételeket biztosítson, hogy a kertbe kikerülve majd robbanásszerűen növekedhessenek. Bár minden növénynek sajátos igényei vannak, amelyek némileg megváltoztathatják a magok indítási technikáját, ezek a tippek a legtöbb faj esetében iránymutatásként szolgálhatnak.
1. Keressünk egy meleg, zavartalan helyet
Az első lépés az, hogy biztosítsuk a megfelelő helyet a magok indításához. Ideális esetben egy világos, meleg helyet szeretnénk, ahol a növények anélkül fejlődhetnek, hogy a háziállatok hozzájuk férhetnének. A palántáknak legalább napi 6-8 óra közvetlen fényre van szükségük. Jó megoldás lehet egy mosókonyha, ahol a páratartalom megmarad, vagy egy használaton kívüli, déli fekvésű ablakkal rendelkező sarok. A szoba sarkában is állhat egy fém tárolópolc, és polconként két, lehetőleg ledes lámpa. Mindegyik lámpát tegyük egy konnektoros időzítőre, hogy a növények naponta tizenkét órán keresztül kapják a kiegészítő megvilágítást.
2. Válasszunk gondosan vetőmagfajtákat
Nem minden vetőmagot érdemes beltérben csíráztatni. Az olyan hosszú termesztési idővel rendelkező növények, mint a paradicsom, a paprika vagy éppen a téli tök azok, amiknek a legtöbb értelme van, mivel a beltéri termesztés előnyt biztosít a termőidőszakban. Ha egzotikumra vágyunk, ami beleillik az előző sorba, tegyünk egy próbát az okrával. Az olyan zöldfajtákat, mint a kelkáposzta, az amerikai kelkáposzta és a saláta, szintén beltérben érdemes csíráztatni, hogy a kora nyárral már élvezhessük őket. A legtöbb gyökérnövény, például a sárgarépa, a retek vagy a fehérrépa nem lesz ilyen egyszerű, mivel az átültetés megzavarja a gyökereket, és tönkreteszi a korai indításból származó előnyöket. A cékla kivétel lehet ez alól, mivel jobban tűri az efféle viszontagságokat. Az sem hátrányos, ha tanúsítunk némi önmérsékletet, az ültetendők kiválasztásakor. A kevesebb szinte mindig több a kertészkedésnél - ha túl sok fajta mellett kötelezzük el magunkat, lehet, hogy túlterheltekké válunk leszel, és mindent feladunk.
A tapasztalatok alapján az első évben hat vagy annál kevesebb növényfajtával érdemes kezdeni, és ezt a sort minden tavasszal növelhetjük a termesztési technikák elsajátításával egy vagy több fajtával.
Cikkünket nemsokára folytatjuk további top-tippekkel a beltéri kertészkedéshez és saját haszonnövényeink felneveléséhez reagálva a nehéz idők támasztotta kihívásokra.
(Forrás: ruralsprout)