Ritkán esik szó hazánk egyik legkedveltebb gyümölcséről, ami kapcsán nem túlzás azt állítani, hogy nem csak finom, de egészséges is.

Őshonos gyümölcs

Hazánkban őshonos a meggy, hazai termesztése az egykor tájszelekcióval kiemelt fajtákra alapul, mint a Debreceni bőtermő, az Újfehértói fürtös, valamint a Kántorjánosi. Ezek mindegyike elismerten kiemelkedő minőségű, beltartalmi értékük pedig jelentős. Egy amerikai vizsgálat alátámasztotta, hogy az Újfehértói fajta tizenötször több antioxidánst tartalmaz, mint a Montmorency. Hazai kísérletek szintén igazolták a meggyből készült levek antimikrobiális hatását, hatékonyan csökkenti a vérnyomást és a koleszterinszintet. Napi 2,5 deciliter meggylével csökkenthetjük a szívbetegségek, az agyérgörcs, illetve a vastagbélrák kialakulásának kockázatát.

Mit tudnak az egyes fajták?

Az egészségügyi szempontból kiemelkedő még az "Érdi jubileum", amely az egyik legmagasabb száraz- és antioxidánstartalmú meggyünk. Előnye még, hogy a színanyaga nem változik a feldolgozás során, maga a gyümölcsfa pedig nem hajlamos a felkopaszodásra.

A magyar fajták esetében szerencsére a legveszélyesebb növényi betegséggel, a moníliával, illetve blumeriellás betegséggel szemben ellenálló fajtákat is találhatunk, mint a Márta, ami az egyik legújabb meggyünk. De szívós növény a Csengődi is.


Mire figyeljünk, ha meggyet termesztünk?

A meggy szereti az enyhén meszes, középkötött vályogtalajokat. Száraz nyarakon előfordulhat, hogy öntözni szükséges, főleg a termőrügyképzés időszakában, július végén, augusztus elején. A termésérésig pedig sok nitrogénre van szüksége, ahogy más fák, ő is igényli a káliumot. Ügyelni kell továbbá a bór és a cink utánpótlásra, amiket szüret után, több alkalommal, lombtrágya formájában a legjobb kijuttatni a fa számára.

Erre azért van szükség, mert a meggyfa ilyenkor gyűjti össze a szükséges tartaléktápanyagokat, ami segítségével a következő időszakban virágozni tud majd. A lombokról növényvédelemmel és öntözéssel is gondoskodhatunk.

A meggy egészségügyi hatásai

A gyümölcs vitamin és ásványi anyag tartalma igen magas, ami a szervezet számára nélkülözhetetlen. A benne található magas víz és rost tartalom szintén jótékonyan hathat az egészségünkre. Rendszeres fogyasztása gyulladáscsökkentő, immunerősítő, védi a szívet, erősíti az érfalakat, serkenti a máj és a vese működését, valamint vízhajtó és méregtelenítő hatással is rendelkezhet.

Sokan szeretik a kissé savanyú, de annál értékesebb hazai gyümölcsöt - fotó: pexels.com

Cukortartalma kifejezetten alacsony, remek kiegészítője a fogyókúrás étrendnek. Antioxidánsok mellett A- és C-vitaminban gazdag, amelyek együttes hatása segíti az idegrendszer működését.

Forrás: divany.hu