2022-ben az Év Gyógynövénye a cickafark (Achillea millefolium) lett
Achillea millefolium – majdnem úgy hangzik, mint egy varázsige. A jelentése: közönséges cickafark. Egyszerű, de nagyszerű gyógynövény, amit nem véletlenül választottak meg a 2022-es év gyógynövényének!
A „év gyógynövényét" a Magyar Gyógyszertudományi Társaság Gyógynövény Szakosztálya első alkalommal 2013-ban választotta meg, akkor a máriatövis nyerte el a megtisztelő címet. A kezdeményezés nem titkolt célja az, hogy minden évben újabb gyógynövény kerüljön fókuszba, megismertetve az emberekkel annak növénytani jellegzetességeit, hatásait, felhasználási lehetőségeit. A Társaság döntése alapján 2022-ben az Év Gyógynövénye a cickafark lett.
2022-ben az Év Gyógynövénye a cickafark (Achillea millefolium) lett — fotó: pixabay.com
Már az őskorban is ismerték és használták
Ezt a gyógynövényt már évezredek óta használja az emberiség - a fitoösztrogén-tartalmának köszönhetően elsősorban a nőknek jelentett és jelent még ma is nagy segítséget. A cickafark virágos hajtásából készült tea segíti a tüszőérést, vérzéscsillapító és györcsoldó hatású, menstruációs időszakban, valamint változókorban pásztortáskával és palástfűvel keverve kiváló teakeverék készíthető belőle.
Virágzatának maradékait megtalálták az egyiptomi piramisokban, de az ősemberek lakta barlangokban is.
A legenda szerint a trójai hős, Akhilleusz a cickafark főzetével kezelte harcosok vérző sebeit - a benne található cseranyagok összehúzó hatásának köszönhetően teáját még ma is külsőleg sebek borogatására, aranyeres problémák esetén pedig ülőfürdők adalékanyagaként valóban sikerrel alkalmazzák.
Mit kell tudni a cickafarkról?
A közönséges és a mezei cickafark évelő, lágyszárú növény, fehér vagy halvány rózsaszín virágai csoportosan nyár derekától virágoznak. Kedvelik a méhek és a lepkék. Magyarországon őshonos, gyakran találkozhatunk vele réteken, mezőkön, szántóföldön, útszéleken, de gyakran benyomul a kertekbe is.
A teljes növénynek beleértve a virágzatot és a levélzetet is gyógyhatással bír. Gyógyászatban kizárólag a fehér virágokat használják. A népi gyógyászat gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő, görcsoldó, emésztést javító, vérzéscsillapító és köhögéscsillapító hatást tulajdonít a növénynek. Alkalmazzák tea, borogatás és fürdő formájában is. Ugyanakkor allergiás tüneteket is okozhat nemcsak a növényből készült főzet, hanem maga a növény is.
Hiába ismerjük, mint gyógynövényt, a házkörül mégsem szívesen látott vendég, általában írtjuk. Gyorsan terjed, szára erős, akár 50-100 cm magasra is megnőhet és gyomlálás során a komposzton végzi. Ha a levelét a komposzthoz keverjük, meg lehet vele gyorsítani a komposztban található növényi anyagok lebomlását. Apró, felfelé álló, finoman „szőrös” leveleiről már kihajtás után könnyen felismerhető. Mivel sokszor gyomként tekintünk rá virágzatára sem figyelünk eléggé, pedig az egyszerű fehér virágok is szépek, a rózsaszínes árnyalatú pedig különleges.
A színes cickafark elképesztően látványos – fotó: pixabay.com
Ugyanakkor színes, nemesített változatai régóta díszei a virágoskerteknek. A szorosan egymás mellett álló virágok tányérokat alkotnak és a sárga, a lila, valamint a piros különböző árnyalataiban pompáznak. De vannak többszínű és barackos árnyalatú fajták is. A színes cickafarkok őrületes színkavalkádot nyújtanak a nyári napsütésben.
Az angol kert elmaradhatatlan és megbecsült virága cickafark, több száz nemesített fajtája létezik.
A színes cickafarkok között viszont éppen a hétköznapi, nem túl sokra becsült fehér virágú cickafark a meglepő, sőt már-már rendkívüli. Éppen ezért egyre többen „engedik” a dísznövények közé. Ráadásul jól társítható más, magasra törő évelő virággal, például zsályával és különböző színű kasvirágokkal, de virágzási ideje miatt a méhbalzsammal, a szamárkóró és a kék iringó mellett is kontrasztos tud lenni, sőt a vidéki rétek hangulatát idézi.
A fehér virágú cickafark ritka a kertekben – Fotó: pixabay.com
A cickafark levélzete és szára általában élénkzöld, de vannak ezüstös, ezüstös szürkés változatok is, amelyek kihajtás után, kora tavasztól már lobjukkal is meglepő díszei a kertnek.
Hogyan gondozzuk a cickafarkot?
A cickafark igénytelen növény. Nem viselik meg sem a hideg telek, sem a forró száraz nyarak. Napfényes, félárnyékos részeken is megél, de legszebben napos kertrészekben virágzik. Rendszeres öntözés mellett, jó tápanyagellátottságú talajban dinamikusan fejlődik és virágzik. Sokszor éppen ez a lendületesség okozza a vesztét is. Föld alatti része tarackolóan terjed és hajlamosak kiszorítani, elnyomni a környező növényeket.
Az elképesztő apró részletek miatt igazán különleges növény a cickafark – Fotó: pixabay.com
Tavasszal tőosztással „kordában tartható”, szaporítható és megfiatalítható a növény. Félteni nem kell, mert igen szívós, szinte mindent kibír. Elég csak arra gondolni, hogy az alapfaj a gyomok között megbújva, kaszálás után is képes virágozni. Igaz, hogy ilyenkor alig 10 cm magas, de virágzik.
A virágzat visszavágásával a növény további virágzásra ösztönözhető és a levágott virág miatt sem kell bánkódni, hiszen egész télre megőrizhetjük. A cickafark virága ugyanis jól szárítható. A kivirágzott, de még nem levirágzott virágtányérokat szárral együtt lefelé kell lógatni és meleg, szellős érdemes szárítani. Így meg lehet őrizni a virágzat formáján. Teljes száradás után vázába állíthatjuk, vagy dekorációt készíthetünk belőle.