Az integrált növényvédelem alapja a megelőzés, okszerű és előrejelzésre alapozott védekezés. Az előrejelzési módszerek információt nyújtanak a rovarok megjelenésének idejéről, rajzásgörbéjéről, így segítve a szakemberek munkáját a beavatkozás szükségességéről és idejének megállapításáról. Mindehhez természetesen ismernünk kell a rovarok környezeti igényét és életciklusát is, ugyanis a csapdák kihelyezését ezekhez kell igazítani.

A csapdák nemcsak az előrejelzést segítik, de akár gyéríthetik is a megjelenő fajok számát, kiemelten a kiskertekben. A rovarcsapdákat többféle csoportba sorolhatjuk a csapda típusától, céljától és az alkalmazási módszertől függően, a mai cikkben az összecsalogatási módszerekről fogunk beszélni. Ebbe a csoportba tartoznak a jól ismert színcsapdák, fénycsapdák és szexcsapdák.


Színcsapdák

A különböző rovarfajokat különböző színek vonzzák, éppen ezért ismernünk kell az ökoszisztémát, amelyet szeretnénk megvédeni és annak életébe beavatkozni. Megfelelő ismerettel kell rendelkezni a kártevőkről, és tudni kell azt is, hogy melyek azok, amelyeknek az életfeltételeit korlátozni szükséges a kultúrnövény egészséges fejlődése érdekében.

Mindezek mellett pedig el kell sajátítani azt is, hogy mely szín mely kártevők gyérítésére szolgálhat. A színcsapdákat ugyanis ragacsos anyaggal vonják be, melybe a vonzás következtében a rovarok beleragadnak és elpusztulnak. Hasonló elven működnek a sós vízzel megtöltött sárga műanyag tálak.

A sárga lap alkalmas: levéltetvek, cseresznyelégy nőstényei, üvegházi molytetvek, tőzeglegyek, levélaknázó legyek, gyászszúnyogok, gubacsszúnyogok, földibolhák, fénybogarak, bizonyos ormányosbogarak és az amerikai kukoricabogár jelzésére.

sárga lap

El kell sajátítani, hogy mely szín mely kártevők gyérítésére szolgálhat – fotó: Shutterstock

A kék szín vonzza:tripszeket, nyugati virágtripszeket és molytetveket. Üvegházakban épp ezért láthatunk kihelyezve sárga/kék lapokat, ugyanis ezek alkalmasak az üvegházi molytetű és minden, ott károsító tripszfaj jelzésére.

A fehér színű ragacslap: a poloskaszagú darazsak, egyes pajzstetvek előrejelzésére és gyérítésére szolgál.

Fénycsapdák

Ez a módszer a 20. század elején kezdett elterjedni, amikor acetiléngázlámpát állítottak fel a függőlegesen kifeszített fehér lepedő elé. Ez alá egy másik lepedőt fektettek, s erről gyűjtötték be az egyedeket, leginkább lepkéket. Az eljárás az éjszaka aktív rovarok begyűjtésére szolgál, amelyek a mesterséges fényre pozitívan reagálnak. Később természetesen már kifejlesztették az automatizált és hordozható fénycsapdákat.

Az alkalmazott fénycsapdák ma különféle fénycsövekkel vannak ellátva, az oda vonzott egyedek a terelőlemezeknek ütköznek, majd tölcsér vezeti őket lefelé az ölőszerrel ellátott ölőtérbe. A fénycsapdákkal gyűjtik a lepkéket, bizonyos bogarakat, poloskákat és kabócákat.

A fénycsapdák szinte a teljes vegetációs időszakban üzemeltethetők előrejelzés céljából. A fénycsapdák által begyűjtött lepkék száma nemcsak az időjárási faktoroktól – csapadék, szél, hőmérséklet és felhőzet – függ, hanem az éjszakai megvilágítás is erősen befolyásoló tényező, gondolunk itt a teliholdra vagy fogyó holdra. Óvatossággal alkalmazzuk az előző év adatait, amennyiben a fénycsapda környezetében nagyobb változás következne be, például erdőtelepítés, vagy szántóföld telepítése történne az eddigi gyümölcsös ültetvény helyén.

Nagyobb biztonsággal az évente kétnemzedékes kártevő bagolylepkefajok kártételi időszakának előrejelzésére alkalmas a fénycsapda, úgymint a vetési bagolylepke, a felkiáltójeles bagolylepke, a káposzta-bagolylepke.

Feromoncsapdák

A szexferomon csapdák előrejelzési eszközök, nem a kártevők elpusztítására használatosak, hanem csak mintát vesznek az adott faj tömegéből. Működésük azon az ismereten alapul, miszerint feromonok biztosítják a fajon belüli kémiai kommunikációt. A szexferomonokat használják csalétkeként a csapdákban, melyek nem minden esetben egyeznek meg a rovar által termelt anyaggal, azonban azonos hatásúak.

A szexferomonokat a nőstények termelik és a hímek fogják fel. Fajspecifikussága miatt a keveredés kockázata nem áll fenn, az egy fajhoz tartozó egyedek csak az azonos faj egyedeit vonzzák. Bár ezek alapján elmondhatnánk, hogy a csapdában csak a célkártevők jelenlétére számíthatunk, azonban a csapda mechanikai kialakítása vagy színe is odavonzhat különböző egyedeket, így ezzel a szelektivitási hibával számolnunk kell. Mégis mellette szóló érv, hogy külön meghatározásra nincs szükség, csak felismerésre.

A csapdák a bennük lévő diszpenzernek köszönhetően (mely a nőstények illatanyagát lassan bocsátja ki) a hímeket vonzzák, és azok rajzását jelzik a fogás alapján. Az ide csalogatott hímek egy gyűjtőedénybe kerülve elpusztulnak, vagy színes vagy átlátszó ragacslapba tapadnak, így az egyedek rendszeres megszámlálásával következtetés vonható le a kártevő rajzásmegindulására vagy a tömeges rajzáskezdetre vonatkozóan.

Rajzásmegfigyelés a kártevő molyok esetében a legelterjedtebb, de ezenfelül a bagolylepkék, araszolólepkék, illetve bizonyos kártevő bogarak számára is vásárolhatók a fajspecifikus feromoncsapdák.

A csalogatási módszereken alapuló rovarcsapdák esetében, amennyiben nem a gyérítés, hanem az előrejelzés a cél, a csapdák alkalmazása során a napi szintű rajzáskövetés és a szakmai odafigyelés elengedhetetlen. A különböző típusú csapdák és a különféle fajok esetében

ismerni kell, hogy az egyedek megjelenése után hány nappal szükséges elvégezni a kezelést, figyelni kell a rajzáscsúcsot, és megfelelő időközönként cserélni is kell a ragacslapokat.

Természetesen a csapdák megfelelő térbeli elhelyezése is olyannyira fontos, mint a pontos időzítés, ugyanis az is meg van határozva, hogy a fák mely oldalára, mely pontjára és milyen magasságban érdemes helyezni őket.

A típuscsapdák vásárlása előtt mindenképp érdeklődjetek a gazdaboltban a helyes használatról, vagy részletesen tanulmányozzátok a csomagoláson található leírást, mely kellő információval lát el benneteket.

A csapdák kihelyezése esetében különbséget kell tenni a cél tekintetében, ugyanis előrejelzés esetén ugyanakkora területre kevesebb, míg gyérítési céllal több csapdát szükséges alkalmazni. A hatékony csalogatás érdekében minden esetben kövessétek az útmutatóban foglaltakat!