"Általános bölcsesség, hogy a tavaszi első fűnyírás felébreszti a gyepet. Beindítja a növekedést, amire nagy szükségünk van, mert mielőbb friss levélzetet szeretnénk növeszteni a fakó, kopott téli helyett. Azonban ez a bölcsesség is, mint minden más, csak bizonyos feltételek mellett igaz. Esetünkben, amire nagy szükségünk van, az a talajhőmérséklet. A megfelelő talajhőmérséklet nélkül nincs növekedés. A Kárpát-medencében elterjedt díszgyepek esetén ez azt jelenti, hogy az értékelhető növekedéshez minimum 5-10 fok körüli talajhőmérséklet szükséges. Ez alatt a talajhőmérséklet alatt bármilyen csodaszert locsolsz is a fűre, nem fogod elérni a kívánt hatást.
A következő dolog amivel foglalkoznod kell, a felszínen felhalmozódott hulladék. Ez különböző lehet, kezdve a járda és kocsibeálló szórására használt szóróanyagok maradványaitól a faleveleken keresztül az elhalt fűszálakig. Ha nem fogadtad meg a tanácsomat a téli felkészítéssel kapcsolatban és te is azok közé tartozol, akik túl hosszúra hagyták a füvet télire, most nagy mennyiségű elhalt fűszálat fogsz találni a talaj felszínén.
Figyelj oda a fűnyírókések minőségére! – fotó: Pixabay
Ebben az időszakban, amikor a növekedés megindul, a friss leveleknek ezen a vastag elhalt rétegen kell áttörniük magukat. Amint a talajhőmérséklet eléri a 10-12 celsius fokot, egy drótos gyepszellőztetővel, vagy kisebb gyepek esetén gyepszellőztető gereblyével érdemes eltávolítani ezt a halott anyagot. Ez a művelet abban is segít, hogy az esetlegesen hosszúra hagyott füvet, ami a tél folyamán elfeküdt, szépen függőlegesbe állítsa. Ezzel nagy mértékben csökkenthető a gombabaetegségek esélye és a talaj is jobban át tud szellőzni.
Amint megvan a 10 fokos talajhőmérséklet, érdemes végezni egy skalpoló fűnyírást. Ez azt jelenti, hogy a szokásos hossznak akár a felére is levághatod a füvet. A tavaszi időszakban, amikor a levélnövekedés beindul, ezt nyugodtan megtehetjük, mert gyorsan felépül az új levélzet. A skalpolással eltávolítjuk a téli fűszálak elsárgult végét, és könnyebbé tesszük a gyepszellőzető dolgát is. Az elsárgult végek eltávolításával, az elhalt levélzet eltávolításával és a friss levélzet gyors megjelenésével pillanatok alatt újjá varázsolhatod a gyeped.
Ne hagyd hosszúra nőni a füvet! – fotó: Pixabay
Mekkora legyen a skalpolt fű? 3-3,5 cm-nél ne legyen rövidebb!
Akármiért nyírsz is, mindig legyen a fűnyíró kése tökéletesen éles. A tavaszi időszakban nagyon lendületesen növekszik a fű, szükséges lehet hetente kétszer is nyírni. Nem mindegy, milyen minőségben tesszük ezt, figyelj oda a fűnyírókések minőségére!
Még egy fontos tényező: a növekedéshez "üzemanyagra" van szüksége a gyepnek. Ezért ne feledkezz meg a megfelelő tápanyagozásról sem. Erről részletesebben korábbi cikkünkben írtunk.
Szép zöld gyepet egész tavaszra!"