Az őszibarack sokak kedvence. Ezért a kertek egyik nagyon kedvelt gyümölcsfája is. De az őszibarackfát sajnos nem csak mi szeretjük, hanem a kártevők is. Különösen a nyári időszakban, amikor nem tétlenkedhetünk, ha meg akarjuk védeni a gyümölcsfát és vele a termést is.

Ezért is nagyon fontos a metszés és a megfelelő időben történő permetezés is. Ha pedig tudjuk, hogyan védjük meg, és milyen gondozásra van szüksége, egészen biztosan sok finom barackkal fog minket megajándékozni az őszibarackfa. A kertben amúgy is nagyon hasznos, ha gyümölcsfáknak adunk helyet. Így nem csak árnyékukkal, szépségükkel és friss levegővel, hanem finom gyümölcsökkel is megajándékoznak bennünket.

Most védd meg az őszibarackfát!

Sajnos nem csak mi, hanem a levéltetű is imádja a barackot, ezért júliusban is résen kell lennünk, ha nem akarjuk elveszíteni az őszibarackot. Sőt, júliusban kell csak igazán odafigyelni, mert ekkor éri az őszibarackot a legtöbb támadás. Ha pedig még az időjárás is csapadékos, pillanatok alatt képesek tönkretenni a gyümölcsfákat.

A levéltetvek szívó kártevők, vagyis a növényi nedveket szívják ki. A levéltetvek a táplálkozásuk során mézharmatot választanak ki. Ezt a hangyák nagyon kedvelik, így a levéltetvek jelenlétének első jele gyakran a hangyák jelenléte a növényeken.

Az őszibarackfa nyáron ki van téve a levélfodrosodás és a lisztharmat veszélyének, és a levéltetű mellett a gyümölcsmoly is támadásba lendülhet ilyenkor. A legjobb védekezés a támadás, így ne sajnáljuk a gyümölcsfától a permetezést. Azonban nagyon ügyeljünk rá, hogy mindenképp tartsuk be az élelmezésegészségi várakozási időt.


Fontos, hogy felismerjük a tüneteket

1. A liszthartmat fertőzés tünetei az őszibarackfa hajtásán, levelén, és a gyümölcsén vehetők észre. A levél esetében a levél fonákján fehéres bevonat keletkezik, majd a levelek csavarodnak, míg a hajtásokon a levélhez hasonló fehér bevonatot vehetünk észre, majd az fog feltűnni, hogy a levelek aprók és fejletlenek maradnak. A termésen szürkésfehér, később barnuló foltok jelennek meg.

őszibarack őszibarackfa

Az őszibarackot nyáron nagyon sok veszély fenyegeti, amelyektől meg kell védenünk. Fotó: Shutterstock

A legjobb védekezés, ha a beteg ágakat eltávolítjuk. Ezen kívül a kén tartalmú lemosószerek lehetnek a segítségünkre.

2. A "levéllikacsosodás" betegség leggyakrabban a túlságosan csapadékos, hűvös időjárás esetében üti fel a fejét. Sztigminás betegség jelenik meg ekkor a növény hajtásán, levelén és a gyümölcsön. A levélen 2-3 mm-es piros foltok jelennek meg, és olyan kis lyukak lesznek rajta, mintha lövöldöztek volna rá. A vesszőkön 5-10 mm hosszú, barnás foltok jelennek meg, leginkább a rügyek körül. Sajnos a rügy ezek után már nem lesz életképes, így nem fog tudni kihajtani sem. A gyümölcsön hasonló, piros színű foltok jelennek meg.

A legjobb ellene a korai, rezes lemosó permetezés. Ezt a növény bimbós állapotában és a sziromhullás után célszerű elvégezni.

3. A moníliás betegség jele a virágon, hajtáson és a gyümölcsön jelenik meg. A sebparazita monília fertőzés gyakran jégeső okozta sérülések után támadja meg az őszibarackfát. A virágok szirmai bebarulnak, és lehullanak, a hajtásokon barna foltok jelennek meg, majd elkezdenek lankadni, míg a gyümölcsön a rothadás jeleit figyelhetjük meg. Nagyon fontos, hogy amint észrevesszük a betegséget, azonnal metsszük le a beteg hajtásokat és távolítsuk el a gyümölcsmúmiákat.

4. A gyümölcsmolyok közül a barackmoly és a keleti gyümölcsmoly támadja meg leggyakrabban az őszibarackfát. A barackmoly sajnos nagyon szapora, így évente akár 3 nemzedéket is képes ránk szabadítani. Lárva korában akár a kéreg alatt, akár a rügyekben is képes áttelelni. Hatására hajtáshervadás, majd hajtásszáradás jön létre.  A következő nemzedékek hernyói már gyümölcskártételt okoznak.

5. A levéltetvek közül a zöld őszibarack levéltetű, a hamvas őszibarack levéltetű és a fekete őszibarack levéltetű  támadja meg az őszibarackot. A levéltetvek nagy mennyiségben termelnek mézharmatot, amelyen megtelepszik a korompenész. A legjobb védekezés ellenük a paraffinolajos lemosó permetezés, amely még a levéltetvek áttelelő tojásait is el tudja pusztítani.

Az őszibarackfa zöldmetszése

Az őszibarackfa esetében is nagyon fontos a rendszeres metszés, hiszen így erős vázat alakíthatunk ki, hogy az őszibarackfa elbírja a sok termést, másrészt szabályozhatjuk a növekedését, a magasságát és a szélességét egyaránt. A metszés pedig még az őszibarackfa egészségének is jót tesz, hiszen általa válik igazán átjárhatóvá, szellőssé a korona, és mivel így sokkal több levegő és napfény jut majd a korona belsejébe, a termés egyenletesebben fog beérni, és a kártevőkből és betegségekből is kevesebb lesz.

Az őszibarackfa évenként elvégzendő metszését minden évben kora tavasszal kell elvégezni, még mielőtt megindulna a fa nedvkeringése. A nyári zöldmetszés célja, hogy a koronát szellőssé, világossá tegyük, így ahol nagyon sűrű, ott ritkítani kell a hajtásokat.  A termést árnyékoló hajtásokat érdemes eltávolítani, azonban fontos, hogy maradjanak meg olyan hajtások, amelyek táplálják a termést. A meredeken felfelé törő hajtást ki kell törni, vagy metsszük meg 2-4 rügyre, mert így még van esély rá, hogy olyan hajtásokat nyerjünk, amelyek őszre berakódnak termő rügyekkel. A moníliás hajtásokat is távolítsuk el.

Közvetlenül a zöldmetszés után érdemes permetezni, de azoknál a fáknál, amelyeken már érnek a gyümölcsök, feltétlenül tartsuk be az élelmezésegészségi várakozási időt.

A metszéssel azonban nem ért véget a feladatunk. Nagyon fontos a sebek azonnali lekezelése, nehogy gombás- vagy baktériumos fertőzés érje az őszibarackfát. Az is nagyon fontos, hogy mindig fertőtlenített eszközzel végezzük el a metszést, és ne menjünk át egy másik növényhez úgy, hogy ne fertőtlenítettük volna le az összes használt eszközt.

őszibarack

Az őszibarack nagyon finom és egészséges is, így érdemes sokat fogyasztani. Fotó: Shutterstock

A sebkezelés segít lezárni a sebet a kórokozók és a kártevők elől, és felgyorsítja a seb szöveteinek gyógyulását. Ügyeljünk rá, hogy olyan sebkezelő anyagot használjunk, amely jól fedi a sebet, fertőtlenítő hatása van, és nem mossa le az eső sem.

Így gondozd az őszibarackfádat

Az őszibarackfa nagyon fény- és melegigényes, így a kert napos helyét kell kiválasztani számára. Bár a téli fagyokat elviseli, a tavasszal érkezett fagyok miatt lefagyhatnak a virágai, akkor pedig nem lesz termés. Jól tűri a szárazságot, azonban ha rendszeresen öntözzük, azt bőséges terméssel hálálja meg.

Az őszibarackfa szereti a kissé meszes, lazább, levegősebb szerkezetű, tápanyagban gazdag talajt. A őszibarackfa nem csak a vizet hálálja meg, de gondoskodni kell a megfelelő tápanyag utánpótlásról is, mely 2 -3 évenkénti szerves trágyával történő tápanyag utánpótlást jelent.

Fogyasszunk gyakran őszibarackot, de ügyeljünk a mértékre

Az őszibarack magas ásványi anyag-, és vitamintartalma kitűnő hatással van az egészségünkre. A- és C-vitamin tartalma, továbbá kálium- és szeléntartalma is magas, de jelentős mennyiségű kalcium és magnézium is található benne, mely nagyban hozzájárul a csontok egészségéhez. Az őszibarack fogyasztásával csökkenteni tudjuk a vérnyomást, és jótékony hatása van a szívre és az érrendszerre is.

Fogyókúrázók is fogyaszthatják, és remek bőr- és hajszépítő. Sőt, képes megtisztítani a szervezetet a sugárzásos szennyeződésektől is. Kiváló gyulladáscsökkentő, antimikrobiális és antioxidáns, amely segít a köszvényben vagy reumában szenvedő betegeknek is. Azonban a mértékre itt is ügyelni kell, hiszen a túl sok őszibarack hasmenést tud okozni.

Az őszibarack magas rosttartalma révén segíti az emésztést, a nagy nyári melegben pedig a víztartalma révén a folyadékpótlást. Egy közepes méretű őszibarack elfogyasztásával fedezhetjük a napi rostszükségletünk tizedét.

Akkor a legfinomabb, amikor az ujjbegyünkkel be lehet nyomni a felületét. Ha még keményebb, ne szedjük le, vagy tartsuk pár napig a szobában.

Egészséges őszibarackfákat és őszibarackban gazdag nyarat kívánunk!