A nőszirom, vagy más néven az írisz, az egyik legkönnyebben nevelhető, mégis, az egyik legszebb kerti virágunk. Gyakran hasonlítják az orchideához, hiszen elképesztően szép színekben pompázik, és alakja is emlékeztet rá. Hazánkban néhány vadon élő faja is megtalálható, de manapság már csak nagyon kevés számban találkozhatunk vele, így védett növény.

Vad állományai megtalálhatók a Kaukázusban, Oroszország nyugati részén és Európa több országában is. Régen valóságos szőnyegként borította be a Kárpát-medence tájait, még Budapest környékét is, azonban manapság már nagyon ritkán lehet találkozni vele. Éppen ezért fontos, hogy legalább a kertjeinkben helyet kapjon ez a gyönyörű virág.

Ha pedig helyet adunk neki, akkor biztosak lehetünk benne, hogy szépségével minden alkalommal el fog kápráztatni bennünket, és cserébe túl sok gondoskodást sem igényel. Így hát, ne hagyjuk ki ezt a csodás virágot, és hagyjuk, hogy minden nap újra és újra ámulatba ejtsen minket. Mert aki a virágot szereti...

írisz nőszírom

A kék írisz, vagy más néven nőszirom az egyik legkedveltebb kerti növény. Fotó: Shutterstock

Ismerd meg a nőszirmot

1. A nőszirom, vagy más néven írisz, évelő növény.

2. Módosult föld alatti szára a gyöktörzs, mely vízszintesen helyezkedik el közvetlenül a földfelszín alatt, és abból hajt ki minden évben.

3. A nőszirom legismertebb kerti változata a kék nőszirom.

4. A nőszirom gyönyörű virág, nem véletlenül nevezik a szegény ember orchideájának.

5. Csodálatos színei és formái igazán fantasztikus látvánnyal örvendeztetik meg a kerttulajdonosokat.


6. A  nőszirom vagy más néven írisz neve a görög szivárvány szóból származik. A görög mitológiában Iris a szivárvány istennője, ez a virág pedig a szivárvány minden színében pompázhat.

7. 2-300 íriszfaj létezik, melyek közül a holland hibridek a legnépszerűbbek.

8. Szinte minden színben előfordul. Azonban ne keressünk vörös színű íriszt, hiszen ez a pigment hiányzik a növényből.

9. A különböző színű íriszeknek más és más a jelentése. Míg a sárga a szenvedélyt, addig a fehér a tisztaságot, a kék a hitet, a lila a bölcsességet jelenti.

10. Az írisz Firenze virága és jelképe, már több, mint 750 éve. Firenze zászlója a fehér alapon vörös írisz, habár, mint írtuk, vörös írisz nem létezik.

11. A botanikusok több csoportba sorolják a nőszirmot, magassága és virágainak fölépítése alapján. A legismertebb változatai a dalmát, a török, a recéshagymájú és a kerti nőszirom.

12. Mivel az íriszek képesek túl közel kerülni egymáshoz, amely gátolja őket a virágzásukba, három évente szükséges náluk a tőosztás, amelyet mindenképpen a virágzás után végezzünk el, július végén és augusztusban.

Így legyen írisz, vagyis nőszirom a kertedben

1. A nőszirom kedveli a közvetlen napfényt, és ha nem jut hozzá, akkor jóval ritkábban virágzik, és virágai is kisebbek lesznek. Így hát ügyeljünk rá, hogy a kertünkben ennek megfelelően válasszunk helyet a számára.

2. Fontos, hogy laza, és jó vízáteresztő-képességű talaj álljon rendelkezésére. Ezen kívül túlságosan nem igényes növény, így kifejezetten egyszerű gondozása miatt a kezdő kertészek is el fognak vele boldogulni, és büszkék lehetnek rá, hogy ilyen gyönyörű virág nyílik a kertjükben.

3. Mielőtt elütetjük, legalább 30 cm mélyen forgassuk át talajt, és keverjünk hozzá műtrágyát. Fontos, hogy a nitrogénhez képest a kálium és a foszfor túlsúlyban legyen, mivel a túl sok nitrogén a levélzet túl buja növekedéséhez vezethet, így kevesebb lesz rajta a virág.

nőszirom írisz sárga

A nőszirom sárga színben is pompázhat. Fotó: Shutterstock

4. A nőszirom ültetésére a július vége, illetve az augusztus a legalkalmasabb.

5. A gyöktörzset nem szabad mélyre ültetni, és vízszintesen kell elhelyezni, közvetlenül a felszín alá. A gyöktörzsek 40-45 cm-re legyenek egymástól. Egy fészekbe akár 2-3 gyöktörzset is ültethetünk, de hagyjunk 60-75 cm-es tőtávolságot közöttük, különben túl közel kerülnek egymáshoz, és ez gátolni fogja őket a virágzásban.

6. A nőszirom nem igazán igényes a gondozására. Öntözni is csak az ültetés után, illetve nagy meleg esetében szükséges. Azonban, ha rendszeresen öntözzük, akár még ősszel egy másodvirágzással is meg tudja hálálni a gondoskodásunkat.

7. A túlöntözés baktériumos tőrothadást okozhat. Éppen ezért nagyon fontos, hogy 10-12 napnál gyakrabban ne öntözzük, és akkor is úgy, hogy soha ne pangjon alatta a víz. Ezért is fontos a jó vízelvezetésű talaj.

8. A megfelelő virágzás érdekében 3-4 évente ültessük át a töveket, melyekre szintén a július végi, augusztusi időszak a legmegfelelőbb. Ezt mindig akkor kell végezni, amikor a virágzati szárak már teljesen elszáradtak.

Így ültessük át a nőszirmot

1. Vasvilla segítségével óvatosan emeljük ki a talajból a növényt, figyelve arra, nehogy megsérüljön a művelet közben.

2. Válasszuk szét kézzel a rizómákat, majd válasszunk le egy éles késsel egy leveles darabot.

3. Az ültetéskor a rizómákat szellősen, egymástól 12-14 cm tőtávolságra ültessük el. Fontos, hogy mindig érje kellő mennyiségű napfény. Sekély ültetőgödröt készítsünk, és csak félig takarjuk a rizómákat földdel.

4. Ültetés után fontos, hogy öntözzük meg, de soha ne álljon pangó vízben.

Így virágzik ősszel is az írisz

Ha jó meleg a nyár, akkor van rá esély, hogy ne csak májusban és júniusban, hanem ősszel is elvarázsoljanak minket az íriszek a virágjukkal. Ehhez fontos, hogy rendszeresen, 10-12 naponként öntözzük a nőszirmot, vagy íriszt, de semmi esetre se locsoljuk túl. A tavaszi virágzás után csak a virágszárakat vágjuk le, a leveleket ne. Azonban csak az elültetés utáni második évben lesznek rajta ősszel is virágok.