Egy gyümölcsfa minden kert ékessége. Gyönyörű látvány, amikor virágba borul, és persze az is szívet melengető, amikor bővelkedik gyümölcsben. Azonban általában a gyümölcsfák nagy helyet foglalnak el, így ha kicsi a kertünk, vagy ha nem kertes házban élünk, azt gondolhatnánk, le kell mondanunk a saját gyümölcs adta örömökről.

De szerencsére ez nem így van. Vannak ugyanis olyan gyümölcsfák, amelyek egészen kis helyen, akár egy cserépben is jól érzik magukat. A velük való kapcsolat pedig igencsak gyümölcsöző lehet, ha tudjuk, mire is van szükségük.

Erre ügyelj a kis méretű gyümölcsfáknál

A gyümölcsfák ültetésének tél végén, kora tavasszal érdemes nekikezdeni. Választhatunk szabadgyökerű fát, de akár konténerben élőt is. Mindig figyeljünk rá oda, hogy megbízható helyről szerezzük be a csemetéket, és azok egészségesek legyenek.

Vizsgáljuk át a gyökérnyakat, és nézzük meg, hogy sérülésmentes legyen, illetve ne legyenek rajta károsodott vagy elhalt részek. A legjobb választás, ha a csemete 4-5 elágazó ággal rendelkezik.

gyümölcsfa

Nem kell lemondanunk a gyümölcsfákról akkor sem, ha nem kertes házban élünk. Fotó: Shutterstock

A saját almafáról és körtefáról sem kell lemondanunk, ha cserépben tudjuk csak nevelni azokat. Azonban nagyon oda kell figyelni, hogy kisméretű, törpe fajtákat válasszunk. Ezekből találhatunk őszbarackfát, nektarint és akár fügét is. Arra azonban figyeljünk oda, hogy kellően nagy méretű cserepet vagy dézsát válasszunk számukra, ahol kényelmesen elfér a gyökerük, és az adott fa igényeinek megfelelő talajjal töltsük meg azt. Mindig legyen jó minőségű, tápanyagban gazdag földje a fának, és nagyon fontos, hogy a dézsa vagy a cserép alján legyenek lyukak, amelyeken keresztül el tud távozni a felesleges víz, hiszen egyik gyümölcsfa sem szeret pangó vízben állni.

A gyümölcsfának lehetőleg napos helyet keressünk, amelyik kellően szélvédett is egyben. Nagyon fontos, hogy rendszeresen öntözzük a fát, hiszen jóval kevesebb víz áll a rendelkezésére, mint szabadföldben.


Két-három évente érdemes a fát átültetni. Ilyenkor nyessük meg a gyökereit, hogy ne nőjenek meg túlságosan nagyra, és lássuk el új, jó minőségű földdel, hiszen pár év alatt a gyümölcsfa elhasználja a földjében lévő tápanyagokat.

Az első 2-3 évben hagyjuk virágozni a gyümölcsfát, de ekkor még vágjuk le a növekedésnek induló gyümölcsöket, mivel ha túlságosan korán kezd el teremni, nem lesz megfelelően erős a gyökere és a törzse.

Ezekre a gyümölcsfákra kis helyen is számíthatsz

Nem mindegy, milyen gyümölcsfát választunk a kertünkbe, erkélyünkre, hiszen lehet, hogy túlságosan is magasra, terebélyesre fog nőni, ami a későbbiekben komoly gondokat is okozhat. Átlóg a szomszédhoz, beárnyékolja az egész kertet, nem tudunk tőle zavartalanul közlekedni. De arra is van megoldás, ha nincs kertünk, csak egy erkélyünk.

Minden esetben érdemes utánajárni, milyen méretű fának jut kellő hely a kertünkben. Így a kisebb méretű kertben sem kell lemondani a gyümölcsfa ültetésről, sőt, akár a teraszunkon is nevelhetjük őket, egy kicsit közelebb hozva magunkhoz a természetet még akkor is, ha nem kertes házban élünk. Ezeknek a gyönyörű fáknak ráadásul még a termése is fogyasztható, így rögtön két okunk is van rá, hogy helyet adjunk nekik az erkélyen, vagy a kertben. Az pedig azért igazán nagy büszkeségre adhat okot, ha mandula terem az erkélyünkön. Vagy citrom a kertünkben.

De nevelhetünk akár almafát, körtefát, őszibarackfát, nektarint vagy fügét, amennyiben kisméretű, törpe fajtákat választottunk.

1. Törpe mandulafa

A törpe mandulafa gyönyörű, amikor virágba borul. Csodás, magas törzse és gyönyörű rózsaszín virágai vannak. A törpe mandulafa április és május környékén hozza virágait. A kis gyümölcsfa 150-180 cm magasra tud megnőni, és nagyon kedveli a napos, illetve félárnyékos helyeket, a szelet viszont annál kevésbé, így keressünk neki szélvédett helyet akár a kertben, akár az erkélyen neveljük.

Fontos, hogy az erkélyen nevelt növény ágait vágjuk vissza fele hosszúságúra a virágzást követően, így a következő évben is sok virágot fog hozni. Habár télálló, az első évben ügyeljünk rá, hogy takarással védjük a fagyok ellen. Termése miatt is érdemes tartani, hiszen ha jó helye van, akkor bőségesen terem, termése pedig igazán finom.

Fontos számára a jó vízáteresztő képességű, meszes vagy semleges kémhatású talaj, különösen, ha dézsában neveljük, hiszen a pangó víz egyáltalán nem tesz jót neki.

2. Díszalma

Ha kicsi a hely, vagy egyáltalán nincs kertünk, akkor sem kell lemondanunk a termést hozó gyümölcsfákról. Kiváló választás lehet például a díszalma. Ez nem csak termést hoz, de még gyönyörűvé is teszi a kertet, vagy az erkélyt. A díszalmafa varázslatosan néz ki, így valóban a kert vagy az erkély díszévé fog válni, ha helyet adunk neki.

Méretei miatt is tökéletes választás, ráadásul a termése nagyon sokáig az ágakon marad, így nem kell tartani a lehullott gyümölcstől, és a termésben gazdag fa látványában is sokáig gyönyörködhetünk. Gondozása sem igényel különösebb kertészeti ismereteket.

Igazi pompáját nem csak a virágzás alatt éri el, hanem gyönyörű termései is nagyon szép látványt nyújtanak piros, sárga vagy narancssárga színeikkel. A díszalmák lombfakadás előtt virágoznak. Terméseik ehetők, de ne olyan ízt várjunk, mint a hagyományos almák esetében. Azonban a fogyasztása során a kevésbé domináns ízélményt pótolhatja, hogy saját erkélyünkön terem.

A narancs mellett akár alma-, körte-, citrom-, őszibarack-, nektarin- vagy fügefa is lehet az erkélyünkön. Fotó: Shutterstock

A díszalma szinte egész évben ültethető, leszámítva a fagyos időszakokat. A konténeres díszalmát tavasztól késő őszig érdemes elültetni, míg a földlabdás díszalmát leginkább október vége és december közepe között, valamint kora tavasszal. Legkedveltebb fajtája a "Tina", amely májusban és júniusban hozza fehér virágait, sötétpiros, apró gyümölcseit pedig imádják a madarak.

Bár nyersen fogyasztva nem ad igazi ízélményt, kiváló lekvár készíthető belőle. A díszalmát az időjárástól függően hetente öntözzük, és ősszel távolítsuk el az elhalt hajtásokat. Télálló, de nem árt védeni a nagy fagyok elől.

3. Citromfa

Amikor igazi mediterrán hangulatra vágyunk, gondoljunk csak a citromfára. Ráadásul azon túl, hogy a citromfa igazán szép, még termést is hoz, és ez a gyümölcsfa csodálatos illatával is hozzájárul a kert, vagy az erkély hangulatához. A citromfa akár 3-5 m magasra is megnőhet, de kiválóan érzi magát még ekkor is dézsában. Nagyon fontos számára, hogy napos helyet biztosítsunk neki, így a déli fekvésű erkélyeken van igazán az elemében.

A citromfa szereti a jó minőségű, kötöttebb földet, melyet tavasszal trágyázzunk meg, ha tehetjük, érett istállótrágyával. Fontos, hogy a nyári időszakban rendszeresen öntözzük és gondoskodjunk a megfelelő tápoldatozásról is. Nem szabad túlöntözni, és hagyni, hogy pangjon alatta  a víz, mert a citromfa így könnyen elpusztulhat.

A fiatalabb fákat évente, míg az idősebbeket két-három évente tavasszal ültessük át. A citromfát minden évben meg kell metszeni március környékén, amikor még nem indult be nála a hajtásképződés. Ilyenkor távolítsuk el a sérült, elszáradt részeket, majd alakítsunk a koronáján. Távolítsuk el a lefelé hajló és a befelé hajló ágakat, továbbá azokat is, amelyek keresztezik egymást. Így jól átlátható koronát fogunk tudni kialakítani számára. A meglévő ágakat metsszük vissza 5-6 cm-re a hajtáscsúcstól.

Amikor eljön az ősz, gondoskodnunk kell a teleltetéséről. Még az első fagyok előtt kerüljön 6-8 Celsius-fokos helyiségbe, ügyelve rá, hogy a hőmérséklet soha ne menjen 15 Celsius-fok fölé. Bár a meleget nem igényli télen, a fényt annál inkább, így világos helyre kerüljön. Emellett gondoskodnunk kell arról is, hogy párás levegő álljon a rendelkezésre.

Ha a citromfa valamiért mégsem érzi jól magát a téli szállásán, előfordulhat, hogy megszabadul a leveleitől. Ekkor se adjuk fel, és ne dobjuk ki, hiszen tavasszal ismét régi formájában fog pompázni. Télen nincs szüksége tápoldatra, és locsolni is csak annyira kell, hogy ne száradjon ki. Amint eljön a tavasz, tegyük ki ismét a szabadba, és újra öntözzük és tápoldatozzuk rendszeresen.

A citromfát még szaporítani is egyszerű. Ha magról szaporítjuk, áztassuk be a citrom magjait két napra vízbe, majd ültessük el őket virágföldbe. A cserepeket tartsuk meleg helyen, és ügyeljünk rá, hogy mindig nedves legyen a földjük. Elég hosszú idő lesz, mire megjelenik a kis növény, de legyünk türelmesek. Amikor már a növénykék nagyobbak, ültessük át őket kötöttebb földbe.

A magról ültetett citromfa nem fog magától virágozni és így termése sem lesz. Ehhez 1-2 éves korában be kell szemezni vagy oltani. Fontos, hogy ezt növekedési szakaszban végezzük és jó legyen az oltóvessző. A citromfa a 2-3. elágazás után hoz virágot, és a termése egy év alatt érik be.

Dugványozással is szaporíthatjuk. Ehhez vágjunk le 2-3 leveles, 10-12 cm-es hajtásvégeket a növényről, és ültessük őket savanyú talajba. Öntözzük meg őket, és ezután takarjuk le fóliával a cserepeket. Kerüljenek árnyékos helyre, így a nyár végére szépen meg fognak gyökeresedni. Ügyeljünk rá, hogy nehogy túlöntözzük, mert ekkor gyökérgolyva támadhatja meg, ami miatt általában el is pusztul. A másik veszély, ami a citromfára leselkedik, a pajzstetű, amely ellen vegyszerrel lehet védekezni.

A gyümölcsfákról tehát nem kell lemondanunk, csak megfelelő fajtát kell választani.