A rózsa nem véletlenül lett a világ egyik legnépszerűbb növénye. Szépsége és csodálatos illata belengi a kertet, és igazán elegánssá varázsolja azt. Azonban a rózsa, habár túl sok elvárást nem támaszt a kertész felé, néhány apróságra igényt tart. Ha viszont megadjuk neki, amire vágyik, egészen biztosan hosszan gyönyörködhetünk a szépségében. Most pedig, amikor hamarosan itt a tavasz, eljött a rózsáról történő gondoskodás ideje. Persze, ha igazán szép rózsát szeretnénk, egész évben megadjuk neki azokat a kis apróságokat, amelyektől igazán nagyon szép lesz és jól fogja érezni magát.
A rózsa mindig is kedvelt volt
A rózsa nem csak a mai korban népszerű, hanem már évezredek óta termesztik. Már az ősi egyiptomiaknál, a görögöknél és a rómaiaknál is igen kedvelt volt és már akkor tudták, hogy nem csak a szépsége egyedülálló, de kiválóan beválik szépségápolási és gyógyászati célokra.
Erre ügyelj a rózsa ültetésekor
A rózsa ültetése előtt érdemes átnedvesíteni a földlabdáját. Ezután jelöljük ki a számára megfelelő, kellően napos helyet, majd készítsünk számára gödröt úgy, hogy ha több rózsát is ültetünk, azok legalább 80 centiméter távolságra legyenek egymástól. A gödör legyen legalább 60 cm mély és 60 cm széles.
Nincs olyan kert, amelyet ne tenne még szebbé a rózsa. Fotó: Pixabay
Az ültetőgödröt töltsük fel vízzel, majd várjuk meg, míg elszivárog. A gödörből kiásott talajt keverjük össze 10% rész komposztált marhatrágyával, hogy a rózsa kellő tápanyaghoz juthasson, majd töltsük vissza, az ültetést követően pedig alaposan öntözzük meg a rózsát.
Ha így gondozod, szép marad a rózsád
1. Az öntözés nagyon fontos a rózsák életében, különös tekintettel az első évre. Azonban az öntözés során mindig ügyeljünk rá, hogy csak a rózsa tövét érje a víz, a szárat és a virágokat ne, mert így elkerülhetjük a különféle gombás megbetegedéseket.
2. A rózsákat gyakran támadják meg a levéltetvek, a feketefoltosság vagy a lisztharmat, így a fél szemünk mindig legyen a növényen, és amint felfedezünk rajta betegségre vagy kártevőkre utaló jelet, azonnal kezdjük meg a kezelését.
3. A tápanyagok sem maradhatnak el, ha szép és egészséges rózsákat szeretnénk. Használjunk kifejezetten rózsák számára kifejlesztett műtrágyát, de mindig ügyeljünk az adagolásra, mert a túladagolás gyenge növekedéshez és betegségekhez vezethet.
4. A rózsa nem kedveli a gyomokat, a mulcsozás pedig segíthet ebben. Ehhez kiváló segítséget nyújthat a komposzt, de akár aprított leveleket, fakérget is használhatunk.
5. A rózsa életében elengedhetetlen a metszés. Ez nem csak a növény alakjának kialakításában segít, hanem megvédi azt a betegségektől. Feltétlenül távolítsuk el az elhalt vagy beteg részeket kora tavasszal, az új növekedés megjelenése előtt. Távolítsuk el az egymást keresztező ágakat is, hogy jól átjárhassa a növényt a levegő és a fény. A vágást az egészséges rügyig vagy kifelé néző ágig végezzük el.
A rózsa egész évben ad feladatot
1. Januárban fel kell kupacolni a rózsa töveit, és letakarva megvédhetjük a széltől és a fagyoktól. Ez azért is fontos, mert a téli napsütés hatására túl korán megindulhat a nedvkeringés és elfagyhat a növény töve.
2. Márciusban eljön a rózsa metszésének ideje, és amikor már elmúlnak a fagyok, meg lehet tisztítani a töveket a felkupacolt földtől. Ez az időszak a legalkalmasabb az új tövek elültetésére is. Arra azonban ügyeljünk, hogy tavasszal csak keveset metsszünk a növényből, hiszen akkor hamarabb fog virágozni. Mivel tavasszal növekedési szakasza van a növénynek, több tápanyagra van szüksége, ezért 3-4 hetente kell tápoldatozni.
A rózsa nem támaszt túl sok igényt felénk, de a metszésére mindig időt kell szánni. Fotó: Pixabay
3. Májusban a talaj felszínét meg kell lazítani, és ekkor már el kell kezdenünk rendszeresen öntözni a rózsát.
4. A nyár folyamán ügyeljünk rá, hogy rendszeresen öntözzük és gyomláljuk, és figyeljünk a betegségek és kártevők jelenlétére is, hiszen ezekre ebben az időszakban a legfogékonyabb a rózsa.
5. Szeptemberben érdemes 70 g kálimagnéziumot szórni a talajra, amely nagyon jó tápanyag a rózsa számára.
6. Novemberben jön el az őszi metszés ideje, ezután pedig meg kell védeni a rózsát a fagytól, így fedjük be földdel a rügyeket.
A rózsa metszése nagyon fontos
A rózsa metszés nélkül nem lesz szép és egészséges, idővel fel fog kopaszodni és virágokat sem fog hozni. Fontos, hogy a metszését fagymentes időszakra időzítsük, és kora tavasszal ejtsük meg. A legjobb, ha akkor metsszük meg, amikor megpillantjuk a növekedés első jeleit, vagyis kis rügyeket fedezünk fel rajta. Ekkor kell lemetszeni az elhalt és sérült ágakat.
A kerti rózsát rügyre metsszük. Az éves vesszők visszavágása során a metszési felület mindig egy rügy fölött 5-10 milliméterrel kell, hogy legyen. A metszéskor ferde metszlapot vágjunk úgy, hogy a metszlap a rüggyel ellentétes oldal felé lejtsen, hiszen ha a rügy felett túl rövid csonkot hagyunk, az veszélyezteti a rügyet, míg ha a csonk túl hosszú, a rügyig beszáradhat.
A vadhajtásokat, a gyenge, beteg, elszáradt vesszőket tőből metsszük ki. Az erősebb ágak vágására használhatunk ágfűrészt vagy gallyvágó ollót, míg a metszéshez és az ifjításhoz metszőollót használjunk. A tavaszi metszés során az erős vesszőket 4-5 rügyre, míg a gyengébb hajtásokat 2-3 rügyre metsszük vissza. Az első évben nyáron is metsszük a rózsát. Ügyeljünk rá, hogy az első virágok elnyílása után minden hajtást metsszünk vissza az egyharmadára.
A rózsabokroknak fenntartó metszésre is szüksége van. Ekkor mindenképp távolítsuk el a vadhajtásokat, mert ezek elvonják a növénytől a tápanyagokat és a vizet. Ezeket nagyon könnyű megkülönböztetni, hiszen más a színük és a tüskézettségük is. Ezeket a hajtásokat a gyökérnyaknál kell elvágni. A beteg, elfagyott, sérült és öreg vesszőket is el kell távolítani.
A teahibrideket a tavaszi metszés során ne vágjuk vissza túlságosan nagy mértékben, mert akkor nem fognak virágokat hozni. A futórózsákat elég évente egyszer, az elvirágzás után megmetszeni. Ekkor metsszük vissza az oldalhajtásokat 8-10 cm-re, és vágjuk le az elöregedett ágakat.
Gyönyörű és illatos rózsákat kívánunk!