A gumós édeskömény még újdonságnak számít hazánkban, de Nyugat-Európa és az USA piacain már nagyon régóta ismert és kedvelt. Nem is csoda, hiszen ennek a zöldségnek igazán jellegzetes íze van. Kiváló saláták és levesek készíthetők belőle, továbbá sütve és töltve is igazán finom étel. Ezen kívül pedig igazán egészséges is.

Csökkenti a vérnyomást, erősíti a csontokat, és tele van vitaminokkal és ásványi anyagokkal. Ráadásul új színfolt lehet a konyhában akkor, amikor nem dúskálunk a zöldségekben.

Ismerd meg a gumós édesköményt

A gumós édesköménynek mélyre hatoló, vaskos gyökerei vannak. A föld felett hagymaszerűen megvastagodott "gumót" képez, és ezt a részét fogyasztjuk. A gumós édeskömény minden része bővelkedik illóolajban, melynek édes, fűszeres ízét köszönhetjük. De nem csak finom, hanem igazán egészéges zöldség is a gumós édeskömény, hiszen a benne levő anethol megkönnyíti az emésztést.

gumós édeskömény

A gumós édeskömény egészséges és finom. Fotó: Shutterstock

Termése nagyon édes és lédús, az ókorban sóval, borssal, ecetes olajjal fűszerezték. Vékony, kaporszerű levélzete az alacsony növényt igazán légiessé teszi. Közvetlenül a földön ül a szárából képződött vaskos szárhagymája, később magszárba szökken, és szép, élénksárga virágzatot hoz.

Így legyen gumós édeskömény a kertedben

A gumós édeskömény magot vethetjük közvetlenül az ágyásba, 2-3 cm mélyre, majd idővel egyelni kell. Egy négyzetméteren 10 növény fér el. A vetéstől számított két hónap múlva terebélyes bokorrá fejlődik a gumós édeskömény, és még a gyomlálással sem kell bajlódni, mert a gyomok nem kedvelik


.

Az édesköményt akkor kell betakarítani, amikor a gumók ökölnyi méretűek, és a tömegük 0,3-0,4 kg. Azonban a gumós édeskömény nagyon érzékeny a hidegre, így mindenképpen az őszi fagyok előtt kell betakarítani.

A gumós édeskömény a talaj iránt kevésbé igényes. Sajnos igen hajlamos a felmagzásra, bármilyen káros környezeti hatásra magszárba indul. Azonban hogy jó hírünk is legyen, a lisztharmaton kívül nem érzékeny más betegségekre.

Ha palántát szeretnénk nevelni, akkor azt március elején tegyük meg, és május második felében ültessük ki a szabadba.

Szedése során a szárhagymák kifejlődésekor a talajszinten késsel vágjuk ki a növényt. Tisztítsuk meg, és szedjük le a felesleges leveleket.

Ezért együnk édesköményt!

1. Az édeskömény hosszú szárait, leveleit, magjait és gumóját már évszázadok óta használják a gyógyászatban. Az ókori Görögországban Hippokratész a csecsemők hasfájására javasolta, és már akkor felfedezték, hogy segíti az emésztést. Később a görögök mellett az egyiptomiak, a kínaiak és a rómaiak is gyakran gyógyítottak az édesköménnyel.

2. Az édeskömény minden része ehető.  Az íze és az illata az ánizsra emlékeztet.

3. Az édeskömény hozzájárul csontjaink egészségéhez, hiszen vasat, foszfort, kalciumot, magnéziumot, mangánt, cinket és K-vitamint is tartalmaz, mely utóbbi segíti a kalcium felszívódását.

4. Az édeskömény magjában található illóolajnak puffadásgátló, görcsoldó és emésztést segítő hatása van.

gumós édeskömény étel

A gumós édeskömény nagyon finom és még az egészségünknek is kiváló. Fotó: Shutterstock

5. Kalcium, kálium és magnézium tartalma segít a magas vérnyomás leküzdésében, míg rost-, folsav-, C- és B6-vitamin tartalma hozzájárul a szív egészséges működéséhez.

6. Az édesköményben található A- és C-vitamin erős antioxidánsok, amelyek védik a szervezetet a szabad gyököktől.

7. Az édeskömény levele is nagyon hasznos. Leforrázva és inhalálva segít az asztmások tüneteinek enyhítésében.

8. Az édesköménynek ezen kívül alacsony a kalóriatartalma és még az étvágyat is csökkenti.

Készíts finom édeskömény levest

A leveshez szükséged lesz 40 g vajra, 1 darab hagymára, 2 darab édesköményre, 1 krumplira, 1 dl száraz fehérborra, 1 liter zöldségalaplére, másfél dl tejszínre, 2 csipet sóra és borsra, ízlés szerint

Az édeskömény leves körülbelül 50 perc alatt készül el. A hagymát és az édeskömény gumóját vágjuk össze, majd olvasszuk meg a vajat egy lábasban.  Tegyük rá a zöldségeket, és pároljuk őket puhára, a burgonya kerüljön rá utoljára. Ezután adjuk hozzá a fehérbort is, majd alacsony lángon főzzük az édeskömény levest még 10 percig. Adjuk hozzá a zöldségalaplevet, és főzzük további 20-30 percig, míg minden zöldség megpuhul. Ezután vagy turmixgépben vagy botmixerrel pürésítsük le az egészet. Ezután a gyönyörű, krémes levest öntsük vissza a lábasba, adjuk hozzá a tejszínt, és alacsony fokozaton, gyöngyözve főzzük még néhány percig, majd sózzuk és borsozzuk ízés szerint.

Jó étvágyat kívánunk!