A jégcsapretek különleges alakjával igazán szemrevaló, és ráadásul még finom is. Akár nyersen, akár savanyítva is nagyon megéri megkóstolni. A jégcsapretek Ázsia egyik legfontosabb zöldségnövénye, de már a hazai fogyasztókat is meghódította. Igazán gazdag tápanyagokban, ráadásul még a fogyókúrában is segít. Jégcsapreteknek hívjuk az összes fehér színű, répatestű retket, lehet az hónapos-, nyári- vagy téli.
Savanyítsd a jégcsapretket
A savanyított jégcsapretek igazán kiváló köret lehet akár egy húsétel mellé, de akár önmagában, vagy egy hideg vacsora kísérőételeként is fogyasztható. Adhatunk mellé akár vékony csíkokra vágott sárgarépát, de tulajdonképpen nincsenek szabályok, amilyen zöldségfélét szeretünk, azt bátran párosítsuk vele. Ha nyersen fogyasztjuk, akkor nagyon finom friss és ropogós íze van, de a sushiban is kiváló. Ráadásul ha nyersen fogyasztjuk, utána sokkal jobban fogjuk érezni az ételek ízét.
A jégcsapretek kiváló C-vitamin forrás és még a fogyást is segíti. Fotó: Pixabay
A savanyított jégcsapretekhez kell 1 jégcsapretek, 700 ml meleg víz, 4 evőkanál nádcukor, 5 evőkanál rizsecet vagy 10%-os ecet, 1 teáskanál só és ha szeretjük a csípős ízeket, akkor 1 chilipaprika.
A jégcsapretket pucoljuk meg. Ehhez kiválóan használható a zöldségpucoló, hiszen azzal a leggyorsabb és a legkönnyebb a tisztítás. Ezután mossuk meg, és vágjuk keresztbe a jégcsapretket, majd vágjuk körülbelül 10 centis darabokra. Ezeket a darabokat vágjuk hosszában vékony csíkokra, és tegyük egy befőttesüvegbe.
Ha csípősen szeretnénk, akkor tegyünk hozzá chilipaprikát. A meleg vízben oldjuk fel a cukrot és a sót, majd adjuk hozzá a rizsecetet, és öntsük rá a felcsíkozott jégcsapretekre. Zárjuk le az üveget, majd tegyük hűtőszekrénybe két napra. Egy hétig tudjuk fogyasztani ezt az igazán finom salátát.
Így legyen retek a kertedben
Mivel a jégcsapretek egy korai, szabadföldi termesztésre ajánlott fajta, márciusban és áprilisban már vethető a kertben. A retek gumója fehér és üveges. A vetéshez ajánlott sor- és tőtávolsága 30x5 cm. Betakarítani pedig májusban fogjuk tudni. A legtöbben a hónapos retek fehér színű, jégcsap nevű fajtájával találkozhatnak, de egyre gyakrabban tűnik fel a méretes, Kelet-Ázsiából származó téli fajta, a Daikon.
De nem csak jégcsapretek lehet a kertünkben, érdemes minél több félét vetni. A retket lehet először szabad földbe vetni, hiszen magja igazán hidegtűrő, már 2-3 Celsius-fokon elkezd csirázni, és 15-20 Celsius-fokon kel ki. A hónapos retek hosszú nappalos növény, vagyis a nyár felé haladva könnyen felmagzik, hiszen ekkor már jóval több fény éri. Ekkor sajnos már nem fejleszt gumót. Éppen ezért nem érdemes a nyáron vetni, hanem inkább tavasszal és ősszel vágjunk bele a termesztésébe. Télen a téli retket érdemes vetni.
Ügyelni kell rá, hogy a gumóképződés alatt gyakran öntözzük, különben nagyon csípős lesz az íze. A száraz talajban hamar üregessé válik. A hónapos retek legjobban a laza, homokos, de tápanyagban gazdag talajt kedveli. Az aprócska magokat egymástól 15-20 cm-es sortávolságra érdemes vetni. Amennyiben drazsírozott magokat vásároltunk, azokat könnyebb vetni, így ott 4-5 cm-es tőtávolságra kerülhetnek egymástól.
A magokat sekélyen takarjuk be földdel, és tömörítsük a talajt. Ügyeljünk rá, hogy bőségesen öntözzük meg a vetést követően, de később is rendszeres öntözésre van szüksége. A retket egyelni kell, hogy szép, méretes gumókat tudjon nevelni.
Fontos, hogy ne hagyjuk elgyomosodni, így rendszeresen kapáljuk. A gondoskodást meg fogja hálálni, és április második felében, a tavaszt hirdetve, máris megörvendeztet minket csodás termésével. Azért, hogy folyamatosan fogyaszthassuk, érdemes egyszerre keveset vetni, majd két-három hetente megismételni a hónapos retek vetését.
Ha száraz az idő, megtámadhatja a földibolha, és sajnos néha meg is tud kukacosodni. Bár nyáron nem célszerű elvetni, ősszel ismét termeszthetjük, így egészen októberig friss retket tudunk fogyasztani.
Ezért egyél sok jégcsapretket
A fehérretek Ázsia legfontosabb zöldségnövénye, a japán, a kínai és az indiai konyha nélkülözhetetlen alapanyaga. A Daikon, a jégcsap-, a téli-, a japán- vagy a kínai retek a legismertebb fajta, melyek egész évben kaphatók. A jégcsapretek hosszúkás, fehér színű, általában 20-35 cm hosszú, de nem ritka a félméteres darab sem. A retektest legnagyobb átmérője elérheti akár a 10 cm-t is. Ázsiában nyersen fogyasztják, apró kockákra vagy vékony szeletekre vágva, de szívesen eszik sós pácban vagy szójaszósszal, gyakran párolják, levesbe főzik vagy tengeri ételek mellé kínált szószba is keverik. Sőt, Kínában újév napján frissen sütött retek-tortaként fogyasztják.
Nyersen és savanyítva is kiváló a jégcsapretek. Fotó: Pixabay
A jégcsapretek a diétás étrend fontos alapanyaga, mivel nagyon alacsony a kalóriatartalma. Nagyon magas A-, B- és C-vitamin, valamint kalcium-, vas- és foszforérték jellemzi. Enzimjei és kéntartalmú vegyületei, melyek enyhe csípősségét okozzák, elősegítik az emésztést.
A hónapos reteknél jóval ízletesebb és enyhén édes, kevéssé csípős íze van. A legédesebb része közvetlenül a levelek alatti fehér vagy egyes fajtáknál zöld színű gyökérváll. Főzés közben a csípőssége elillan, és egyre édesebbé válik.
Ha nem termesztjük, hanem vásároljuk, akkor fontos, hogy mindig nézzük meg alaposan, mielőtt megvásárolnánk. Olyat válasszunk, amelyik kemény és fényes. Ha barnás foltok láthatók rajta, akkor ezek általában az ütődés nyomán alakulnak ki, és csak a kinézetét befolyásolják, nem az ízét. De ha a folt puha, akkor az fagyásra utal, és a jégcsapretek nagyon gyorsan meg fog romlani. Ellenben az egészséges jégcsapretek hűtőben hosszabb ideig is eltárolható. Azonban fontos, hogy mindig hámozzuk meg fogyasztás előtt.
Egy 2019-ben végzett kutatás során a jégcsapretek zsírsejtekre gyakorolt hatását vizsgálták, és észlelték, hogy gyulladásgátló és antioxdiáns hatást is kifejt, és gátolja a zsigeri zsírok felhalmozódását, a zsírmáj kialakulását és az elhízást is.
A jégcsapreteknek nagyon magas a rosttartalma, amitől kiváló étvágycsökkentő hatással bír, hiszen növeli a jóllakottság érzetét, és enyhén gátolja a tápanyagok, zsírok felszívódását. Táplálja a bélflóra jótékony baktériumait, és mivel alig van benne kalória, bármennyit fogyaszthatunk belőle. Keményítőmentes, nagyon alacsony a szénhidráttartalma, így fogyasztásával nem okoz hirtelen vércukorszint-emelkedést.
Azok, akik többször fogyasztanak keményítő nélküli zöldségeket, alacsonyabb testzsírszinttel rendelkeznek, és csökken az inzulinszintjük is. A jégcsapretek magas víztartalmának köszönhetően természetes vizelethajtó tulajdonsággal rendelkezik. Javítja a máj egészségét, segít eltávolítani a méreganyagokat a szervezetből, védve a májat az abban történő felhalmozódásuktól.
Egy 18 centis jégcsapretekkel fedezhetjük napi C-vitamin-szükségletünket. 100 gramm az ajánlott mennyiség 33%-át teszi ki. A C-vitamin nem csak az immunrendszert erősíti, hanem erős, fogyást támogató hatása is van. Az aszkorbinsav segíti az izomépítést, mivel a fehérje-anyagcsere részeként blokkolja a gyulladásokat, megfelelő, rendszeres mozgás mellett javítja a zsíroxidációt is. De a jégcsapreteknek még a levelét is érdemes fogyasztani, hiszen abban is nagyon sok értékes vitamin van.
Nincs tehát okunk rá, hogy lemaradjunk a jégcsapretekről!