A szobanövények az otthonunkba varázsolják a természetet. Ez különösen télen nagyon fontos, amikor a kertünk nem bővelkedik csodaszép virágokban. Azonban egyáltalán nem mindegy, hogy gondoskodunk a szobanövényeinkről. Ha nem jól, akkor rövid életűek lesznek nálunk, és rájuk nézni sem lesz túlságosan szívderítő. Az orchideák és a broméliák igazán varázslatos szobanövények, azonban mivel nem őshonosak nálunk, fontos ismernünk, hogy mire is van szükségük ahhoz, hogy jól érezzék magunkat, így sokáig gyönyörködhessünk bennük.
A bromélia elképesztően szép virággal örvendeztet meg bennünket, azonban ehhez tudunk kell, hogy milyen módon kell gondoskodnunk róluk. Egy kis apróság ugyanis elég hozzá, hogy minél tovább tartson a csodálatos virága. Ha pedig megadjuk neki, amire szüksége van, ő is jól fogja érezni magát, mi pedig nagyon büszkék lehetünk rá. És természetesen az mindenkinek öröm lesz ránézni.
Ismerkedj meg a broméliával
1. A bromélia igazi trópusi szépség, amelyik Közép- és Dél-Amerikából származik.
A bromélia virágában sokáig gyönyörködhetünk, ha jól bánunk vele. Fotó: Pixabay
2. A broméliák nagyon változatosak, hiszen vannak közöttük olyanok, amelyek a talajon, míg mások a fák ágain, az ágvillában összegyűlt humuszban élnek. Azonban minden broméliáról elmondható, hogy csodaszép és igazán különleges!
3. Mivel a bromélia a trópusi, meleg, párás, nedves éghajlatot kedveli, az otthonunkban is ilyen körülményeket kell számára biztosítanunk. Így ne tartsuk olyan helyen, ahol tűző napfény éri, inkább keressünk számára kellően világos, ám nem közvetlen napfénynek kitett helyet, vagy félárnyékos területet.
4. Ha kellően meleg szobában tartjuk, akkor igazán színpompásak lesznek és tartósan gyönyörködhetünk a virágaikban. Azonban ehhez tudnunk kell a titkukat, mégpedig azt, hogy milyen módon kell őket öntözni.
5. Fontos, hogy a bromélia milyen ültető közegben érzi igazán jól magát. A legjobb a lazább szerkezetű, tőzeges, jó áteresztő képességű ültetőközeg. Amennyiben át szeretnénk ültetni a broméliát, arra mindig tavasszal kerüljön sor.
Így öntözd a broméliát
A broméliát nem úgy kell öntözni, mint a hagyományos szobanövényeket. Azon túl, hogy a talajt mindig nedvesen kell tartani, a broméliát nem csak a talajon keresztül kell öntözni. A bromélia levelei tölcsért alkotnak, és ebbe a tölcsérbe is kell önteni öntözővizet. De időnként ki kell cserélni a vizet, hogy friss álljon a bromélia rendelkezésére. Fontos, hogy soha ne hideg, hanem inkább langyos, lágy vízzel kell öntözni úgy, hogy a talaja legyen mindig nyirkos.
A bromélia akkor lesz a legszebb, ha kellemesen meleg, párás levegőjű helyiségben adunk neki otthon. Különösen a fűtési szezonban fontos erről gondoskodni. A párásításról a legegyszerűbben úgy tudunk gondoskodni a szobanövények számára, ha vízzel permetezzük őket. Mármint azokat, amelyek ezt igénylik. A bromélia pedig nagyon is igényli ezt. Azonban ügyeljünk rá, hogy ne kapjon huzatot, így különösen akkor legyünk óvatosak a szellőztetéssel, amikor vízzel permeteztük le.
A broméliák átlagos vízigényű növények, így rendszeres, azonban mérsékelt öntözést igényelnek. Ha túlöntözzük, akkor az sajnos a szobanövény gyökereinek rothadásához, ezáltal pedig a növény pusztulásához vezet. De nem csak az öntözés, hanem a tápanyagok pótlása, azaz a tápoldatozás is fontos a bromélia számára. Ezt tavasszal és nyáron kell megtenni, kéthetente.
Ezt kell tenni, ha elvirágzott a bromélia
A virágzás után a bromélia száradni kezd, amitől sok szobanövény tulajdonos megijed. Azonban pánikra semmi ok, ez egy teljesen természetes és normális folyamat. Sajnos a bromélia ugyanis a virágzást követően elpusztul. De nem hagy itt minket nyom nélkül, hiszen előtte még sarjakat hoz, így gondoskodik az utánpótlásról.
A bromélia igazi trópusi szépség, ezért nagyon kedvelt szobanövény. Fotó: Pixabay
Fontos tehát, hogy ezeket a sarjakat válasszuk le a szobanövényről, és ültessük el őket külön cserépbe, hiszen idővel csodaszép növények lesznek belőlük, amelyek megörvendeztetnek minket csodálatos virágaikkal.
A szakállbromélia a kezdő kertészek növénye
A szakállbroméliák a legegyszerűbben gondozható növények közé tartoznak, és a növekedésükhöz még talajra sincs szükségük, ezért is kiválóak az otthonunk páramentesítésére. A szakállbromélia a broméliák növénycsaládjába tartozik, virágzó évelő növény, amelynek lenyűgöző virágai vannak.
A szakállbromélia egy epifiton, ami azt jelenti, hogy növekedéséhez nincs szüksége talajra. A nedvességet és a tápanyagokat is a levegőből veszi fel, a levelek felületén lévő apró pikkelyek segítségével. Bár hajt gyökereket, csak azért, hogy a természetes élőhelyén ágakhoz vagy sziklákhoz tudjon kapaszkodni.
A szakállbromélia egyetlen egy alkalommal virágzik csak élete során. A virágjában, fajtától függően, pár napon, vagy akár hónapokon keresztül gyönyörködhetünk. Mivel a növény segíti a levegő tisztítását, ezért tökéletes a hálószobába, hiszen éjjel elnyeli a szén-dioxidot.
A szakállbroméliának naponta néhány óra közvetett napfényre van szüksége, így érdemes az ablakban tartani. Amikor megvásároljuk, tartsuk észben, hogy néhány órára vízbe kell tennünk. Miután kivettük a vízből a növényt, rázzuk le róla a felesleges nedvességet, és helyezzük egy jól szellőző helyre, hogy megszáradjon. Meleg időben hetente egyszer, hűvösebb időben néhány hetente érdemes víz alá meríteni, nagyon meg fogja hálálni. Emellett a szakállbroméliákat ajánlott rendszeresen vízzel permetezni, melyhez havonta adagoljunk egy kis mennyiségű bromélia vagy orchidea tápoldatot.
A szakállbromélia apró mellékhajtásokat növeszt törzséből, melyeket le lehet választani az anyanövényről, amikor méretük körülbelül harmada vagy fele lesz az eredeti növénynek. Így könnyedén szaporíthatjuk. Sok sikert és gyönyörű broméliákat kívánunk!