Sokan sokféleképpen gondolkodunk a kertünket díszítő pázsitról. Van, aki csak a katalógusfotó minőségű tökéletes állapottal elégszik meg, másoknak viszont annyi a lényeg, hogy legyen valami zöld, ha az ablakon kinéznek.

Akármi is a célunk, meglepően sokat tehetünk télen is annak érdekében, hogy a fűnyírási szezonban elégedettek legyünk.

A kérdés tisztázása érdekében Gillich Andrást, a szepzoldgyep.hu gyepápolási szakértőjét hívtuk segítségül, aki évente több száz gyep kezelését végzi, így széleskörű rálátása van az egyes gyepek közötti különbségekre.

Sárguló gyep télen?

"A legfontosabb tisztázni, hogy a téli sárgulás több okból is jelentkezhet. Ami minden gyepet érint, az a hideg és a téli szél szárító hatása, ami a klasszikus téli gyepsárgulást okozza. Ha közelebbről megvizsgálunk egy ilyen gyepet, láthatjuk, hogy nem az egész fűszál sárga, hanem a végétől visszafelé indul a sárgulás. A fűszál töve felé haladva már zöld.

Sárguló gyep télen

Sárguló gyep télen – fotó: Gillich András

Ez ellen a legjobb védekezés a megfelelő őszi felkészítő tápanyagozás, amit, ahogy a neve is mutatja ősszel, egészen pontosan ősz végén végzünk. Célja – többek között –, hogy a fűszálak sejtfalait megvastagítsuk és ez által az imént említett kiszáradás ellen megvédjük azokat. Ezt november elején végezzük, tehát idén már elkéstünk vele, de a jövő évi programba mindenképpen érdemes beépíteni. Az így felkészített gyep nemcsak télen mutat szebben, de tavasszal is sokkal jobban indul, heteket nyerhetünk vele."

Mit tehetünk, ha elkéstünk a télre való felkészítéssel, hogy mégis szép maradjon a gyepünk?

"Ahogy említettem, a sárgulás a szálvégektől indul. Ha a gyepet 5 cm hosszan, vagy esetleg hosszabban hagytuk ősszel, akkor lehetőségünk van arra, hogy fagymentes időben fél centiket vágjunk belőle, eltávolítva ezzel a sárgulásnak indult részeket. Ha 5 cm-nél hosszabb a gyepünk, egyébként is érdemes rövidebbre nyírni, mert télen nagyon fontos a jó átszellőzést biztosítani a fűszálak között, ha a másik jellemző sárgulási okot szeretnénk megelőzni, azaz a téli gombabetegségeket.

Egészséges gyep

Egészséges gyep – fotó: Gillich András

Az óvatos téli fűnyírással újjávarázsolhatjuk a sárgás gyepet és jobb átszellőzést biztosíthatunk a rövidebb fűszálak között. Akármi miatt is nyúlunk télen a fűnyíróhoz, mindenképpen figyeljünk oda, hogy ne vágjunk belőle sokat egyszerre (maximum fél cm-t), illetve fagyott fűszálat semmilyen esetben sem szabad nyírni.

A minimum hosszúság gyeptípusonként eltér. A szárazságtűrő és mediterrán gyepkeverékeket 4 cm alá nem ildomos nyírni. A vékonyabb szálú angol és sport gyepeket nyugodtan nyírhatjuk akár 3 cm-re is. Persze itt is igaz, mint egész évben, hogy nem szabad a nagyon hosszú füvet visszaskalpolni, mert azzal többet ártunk, mint használunk. A téli fűnyírás megosztó téma, de tapasztalataim szerint kellő körültekintéssel bátran alkalmazható."

Az említett gombabetegségek mikor jelentkeznek és mit tehetünk ellenük?

"Az egyik tipikus gombabetegség a hópenész, ami jellemzően akkor jelenik meg, ha a fagyott hó takarásából előkerül a gyep. Ilyenkor azt tapasztaljuk, hogy foltokban fekszenek a fűszálak és kocsonyás, nyákos állagúak.

Sárguló gyep télen

Sárguló, foltos fű télen – fotó: Gillich András

A másik tipikus szituáció, amikor télen pár napig a szokásosnál melegebb időjárás van. 2021 januárban például volt két nap is, amikor 11-12 fokot mértünk. Ilyenkor szokott belobbanni a legyengült gyep. A sárgulás foltszerűen jelentkezik, tehát jellemzően nem egységes sárgulást fogunk tapasztalni az egész gyepfelületen. Mindkét esetben a legfontosabb teendőnk, hogy a lehetőségekhez mérten megállítsuk a betegség elharapódzását.

A legjobb, amit házi körülmények között tehetünk, ha huminsavas készítményt alkalmazunk. Jellemzően folyékony humusz kipermetezésével vagy öntözőkannából történő kiöntözésével érdemes fellépnünk. A huminsavak nemcsak a levélzetről, hanem a talajból is takarítják a patogén gombákat. A folyékony humuszt érdemes beszerezni és egész évben kéznél tartani, mert szinte bármilyen gyepprobléma esetén azonnali segítségként szolgálhat, egészen addig, amíg az alap kiváltó okot meg nem találjuk. Ha nem bízunk saját tudásunkban, forduljunk szakemberhez, aki segíteni tud a probléma pillanatnyi és hosszútávú kezelésében is.

Egészséges gyep február végére, kora tavaszra

Egészséges gyep február végére – fotó: Gillich András

A huminsavas permetezést használhatjuk megelőző jelleggel is, akár havonta, kéthetente télen is. Fél liter folyékony humuszt 10 liter vízben keverjünk el és fagymentes időszakban permetezzük ki a gyepre. Nemcsak a betegségektől védjük így a gyepet, hanem zöldebben is tarthatjuk, mert a levélen keresztül felszívódó tápanyagokat, még télen is képes a fű hasznosítani."

Mi a helyzet a fűre hulló falevelekkel?

"Ameddig van lombhullás, gondoskodni kell annak eltávolításáról a gyepfelületről. Ha ezt nem tesszük meg, a gyep kifoltosodását kockáztatjuk, illetve a betegségeknek is megfelelő környezetet teremtünk. Az összeszedett leveleket érdemes lehetőség szerint a kertünkben hasznosítani, akár a magaságyások takarására, akár az örökzöldek alatti tápanyagpótlásra."

Ugyan nem a legpörgősebb időszak a gyep gondozása szempontjából, de láthatjuk, hogy saját igényeinktől függően valamennyi odafigyelést télen is igényel tőlünk a fű. Mindenkinek szép téli gyepet kívánunk!