A füge egyre népszerűbb hazánkban. Nem is csoda, hiszen ha jól érzi magát a fügebokor a kertünkben, akkor bőségesen ellát minket ezzel a csodás gyümölccsel. Egy darabig. Mert ha nem gondoskodunk róla megfelelően, egy idő után már egészen biztosan nem fogunk dúskálni a fügében.

Azonban, ha ilyenkor ősszel megmetsszük a fügét, ráadásul úgy, hogy az neki is jó legyen, jövőre ismét rengeteg gyümölcsben lehet részünk.

Így metszd meg a fügét ősszel

Sokan úgy vélik, hogy a fügét nem kell megmetszeni, azonban ez nem így van. A füge termését a nyár és az ősz folyamán szinte folyamatosan fogyaszthatjuk, hiszen a fügének több száz fajtája van, eltérő növekedéssel és életciklussal.

füge

A füge őszi metszésével kezelhetővé válik a bokor. Fotó: Shutterstock

A füge pedig elég szeszélyes, hiszen néha dugig van gyümölccsel, néha pedig alig hoz, és az sem érik be időben. Azonban, ha rendszeresen megmetsszük, kordában tudjuk tartani a terméshozatalát és persze a terjeszkedését is. A metszetlen füge bokra ugyanis óriásira képes megnőni. A földből kinövő tavalyi hajtások oldalhajtásokat nevelnek, amelyek jövőre tartóágak lesznek, amelyek újabb hajtásokat hoznak, így minden évben egy-egy emelettel magasabb lesz a füge, emellett pedig egyre szélesebb is.

A túl hosszúra növő és oldalra hajló ágak előbb-utóbb letörnek, viszont a felfelé növekedők megmaradnak, így egyre nehezebben fogjuk tudni elérni a gyümölcsöt. Télen pedig lehetetlen lesz megvédeni a fagyoktól, hiszen egy óriási bokrot nem tudunk betakarni sem.


Éppen ezért nagyon fontos, hogy a fügét úgy metsszük meg, hogy az ne legyen túlságosan magas. A fügét ősszel metsszük meg, amikor már nincsenek rajta levelek. Mivel a szabadon hagyott részei el fognak fagyni, nem csak a szüretelés miatt fontos, hogy meg legyen metszve. Ha másfél méteres magasságon metsszük meg, akkor könnyen kezelhető lesz, és a szüretelése is jóval egyszerűbbé válik.

A metszés során, amennyiben meghagyunk néhány egyéves hajtást, úgy már tavasszal elkezd a füge gyümölcsöt hozni, így hosszabb lesz a szezonja. A füge a fiatal hajtásokon hozza a termését, ezért fontos, hogy ezek ne fagyjanak el télen, és nyár közepén már termés legyen rajtuk. Ha viszont csak a tavasszal induló hajtásokra bízzuk a gyümölcshozást, ősz előtt nem fogunk tudni fügét szüretelni. Ezért érdemes fiatal és idősebb hajtásokat is meghagyni a fügén.

Mivel a füge nem szereti az árnyékot, ezért az is fontos, hogy a bokor jól átlátható legyen. Így tudja átjárni a levegő és a napfény is, így a termés is nagyobb eséllyel érik be. Mivel a befelé növő ágak árnyékban lesznek, azokat vágjuk ki, mint ahogyan a keresztbe növőket is, amelyek sűrűvé teszik a bokrot. A váza forma a legideálisabb a füge számára, így törekedjünk erre.

A metszéssel még nem ért véget a munkánk, hiszen nem szabad megfeledkeznünk a helyes sebkezelésről sem. Azért, hogy ne száradjanak vissza a lemetszett csonkok, legalább 5 cm-es csonkot hagyjunk. Az elfertőződés ellen pedig kezeljük a sebeket.

Az őszi metszés további előnye, hogy a füge betakarása előtt kisebb lesz a megmetszett bokor, így jóval könnyebb lesz megvédeni a téli fagyoktól. Tavasszal is érdemes megmetszeni a fügét, hiszen ekkor távolítjuk el azokat az ágakat és hajtásokat, amelyek mégis lefagytak a télen.

Így legyen füge a kertedben

Akár csemetét is vásárolhatunk, de ha már van a környezetünkben valakinek fügebokra, akkor bátran szaporíthatjuk dugványozással, vagy a tősarjak szétültetésével. A füge nem válogatós, ha a talajról van szó. Mivel szubtrópusi növény, sok fényre és melegre van szüksége, ezért érdemes védett, délre néző fal elé telepíteni.

füge

Nem csak finom, egészséges is a füge, így érdemes minél többet fogyasztani belőle. Fotó: Shutterstock

Szerencsére a fügének nagyon kevés kártevője és betegsége van. Azonban télen meg kell óvni, így nem árt betakarni. Ha ezt elmulasztottuk, és a növény elfagyott, akkor is életre fog kelni, de ekkor ismét a nulláról kell újraindítani a nevelését, így a bőséges termés el fog maradni. A takaráshoz a legmegfelelőbb a lombhullatást követően a növényt körbekeríteni, például dróthálóval, a belsejét pedig feltölteni falevéllel. A tetejét pedig fedjük le kartonpapírral. Hatékony módszer ezen kívül az ágak közeinek feltöltése, például náddal vagy szalmával. Ezt leginkább a nagyon nagyra nőtt bokrok esetében érdemes alkalmazni.

Takaráskor a bokrot le lehet pányvázni, vagyis a föld közelébe húzni, mondjuk kampós madzagokkal. Fügebokor telepítésénél az első szüretre körülbelül három-négy évet kell várni, majd az érés júliusban következik be, és ősszel már kóstolhatjuk is a finom gyümölcsöket.

Nagyon fontos, hogy az érési időszakban ne érjünk hozzá a fügéhez kesztyű nélkül, mivel a füge tejnedve irritáló hatású lehet. A füge nedve a meleg idő hatására bőrgyulladást idézhet elő. Ehhez a bőrnek közvetlenül kell érintkezni a fügefa leveleivel, és az abban lévő nedvével, mindezt úgy, hogy közben erős napfény is éri a bőrt, és ez így együttesen képes bőrgyulladást kiváltani. Ezért érdemes mindig hosszú ujjú ruhában és kesztyűben szedni a fügét.

Ezért hasznos a füge

A fügének a levele is nagyon hasznos. A belőle készült tea segít kordában tartani a vérnyomást, kiváló övsömör, májcirózis, szemölcsök, magas vérnyomás, gyomorfekély, és különböző bőrbetegségek ellen is. A fügelevél tea gazdag antioxidánsokban és kalciumban, illetve hashajtó hatással is bír. Ezen kívül tartalmaz magnéziumot, rezet, mangánt, A-, B, C-, és K-vitaminokat, cinket, folsavat és nátriumot. A fügefa leveléből készített tea csökkenti a vércukorszintet is. Sőt, a füge friss leveleit összeturmixolva hatásos pakolást készíthetünk a pattanások ellen.

A füge remek emésztési zavarok esetén, de köptetőszerként is alkalmazzák, légúti panaszok enyhítésére. Enyhíti az afták okozta kellemetlen érzést, szénhidrátokban gazdag, kitűnő tápanyagforrás, amely rengeteg ásványi anyagot és vitamint tartalmaz.

Jelentős az A-, B1- és B2 vitamin tartalma, emellett  antioxidánsokban is bővelkedik. Magas C-vitamin, kalcium, nátrium és vastartalma, továbbá frissen fogyasztva kálium- és magnéziumtartalma is jelentős. Ezen kívül található még benne pektin, rostanyagok, fehérjék és szerves savak. És persze nagyon finom.

Fügében gazdag kertet kívánunk!