Ahogy  a karácsonyfa hozzátartozik a karácsonyhoz, és az ünnep egyik fontos jelképeként teremti meg az ünnepi hangulatot otthonunkban, úgy lehet méltó dísze az ünnepi asztalnak a korallvirág. Piros színű változata, néhány fenyőágacskával kiegészítve egészen biztosan nem fog csalódást okozni, és szép kiegészítője lesz az ünnepi étkezéseknek.

Ez a gyönyörű virág igazi téli szépség. Amikor a többi növény pihen, ő akkor hozza legszebb virágait, egy kicsit becsempészve a tavaszt a téli otthonokba. Mindezért csupán néhány apróságot kér, és cserébe hosszú ideig örvendeztet meg minket csodaszép virágaival.

narancssárga korallvirág

A korallvirág télen hozza gyönyörű virágait. Fotó: 123rf.com

A korallvirág története

A korallvirág nem túl régóta vált ismertté hazánkban. Pierre de la Bathie, francia kertésznek köszönhetjük, hogy megismerhettük ezt a gyönyörű növényt, aki Madagaszkár szigetének hegyeiről hozta el az első korallvirágot egészen Párizsba, 1927-ben.

1928-ban felfigyelt rá egy német virágkereskedő, Robert Blossfeld, akiről a növény később tudományos nevét, a Blossfeldiana nevet is kapta. Nagy lehetőségeket látott ebben a növényben, és 1932-ben már szobanövényként értékesítette. A korallvirág nagyon hamar népszerű lett, hiszen nagyon könnyen szaporítható, egyszerű a gondozása, és gyönyörűek a virágai. Az igazi sikert azonban a 80-as évek jelentették számára, amikor is megjelentek a nagy virágú, kompakt növekedésű fajtái. A korallvirág azóta is egyik legkedveltebb szobanövényünk.

Egy virág, amelyik télen a legszebb

A korallvirág nem mondható nagy növénynek. Magassága mindössze 30-35 cm, levelei húsosak és nagyon szép fényük van. Virágai sárgák, rózsaszínűek, vagy skarlátvörösek lehetnek, melyek heteken át örvendeztetnek meg bennünket szépségükkel.

A korallvirág nagyon szereti a világos helyet, viszont nem jól tűri a közvetlen napsütést. Csak akkor virágzik rendszeresen, ha a napból legalább 14 órát sötétben tölt, ezért is szereti nagyon a telet. Télen 15 Celsius-fok körüli hőmérsékletre van szüksége.

Amennyiben fűtött szobában tartjuk, úgy naponta meg kell öntözni langyos vízzel. Fontos, hogy mivel az öntözésre nagyon kényes, csak a talaj felszíne legyen nyirkos, a cserép alá tett tálkában azonban soha ne pangjon a víz, mert azt nagyon nehezen viseli, és egy idő után sajnos nem is éli túl. Tehát  két locsolás között legalább annyit várjunk, hogy földjének felszíne megszikkadjon, és egy kicsit megrepedezzen. Mindig lágy vizet használjunk locsoláshoz, ami soha ne érje a növény leveleit és virágait.

A száraz levegőt jól viseli, és nem igényel párát, sem a levelek permetezését. A téltől nyárig tartó virágzási időszakban a virágok megtartása miatt fontos, hogy kellő mennyiségű víz álljon rendelkezésére, csak ne a tányérjában.

A téli hónapokban az öntözésen kívül semmilyen táplálást nem igényel, azonban ahogy eljön a tavasz, csak akkor bokrosodik és terebélyesedik, ha kéthetente megöntözzük tápoldattal.

Nyáron általában vegetál, ritkán hoz virágokat, így ilyenkor leginkább a növekedésre fordítja az energiáit. Emiatt nyáron sokan ültetik ki a kertbe virágládákba, de jól mutat virágágyásba, vagy sziklakertbe ültetve is. Azonban még az első fagyok előtt be kell vinni, így decemberben is megörvendeztet minket virágaival. Ha azt szeretnénk, hogy már december elején elkezdjen virágozni, egy kicsit be lehet csapni, és megvonhatjuk tőle a fény mennyiségét.

korallvirág piros

A korallvirág az asztalt is ünnepivé varázsolja. Fotó: 123rf.com

Télen nem ajánlott 10 Celsius-fok alatt tartani, mert ekkor lehullajtja a leveleit, és nem fog virágokat hozni. Ha szeptembertől kezdődően legalább éjszakánként teljes sötétségben tartjuk, egészen biztosak lehetünk benne, hogy karácsonykor virágozni fog. Ősszel segítsük tápoldattal a növényt, hogy minél több virágot tudjon majd hozni.

A korallvirágon keletkező virágok mindig túlnyúlnak a leveleken, ami azért jó, mert amennyiben a virágzat elszáradt, azt könnyedén le tudjuk vágni a tőről, így a növény ezekre a hajtásokra már nem pazarol energiát, hanem azt az új virágokra tudja koncentrálni. Ha a növényt inkább bokrosítani szeretnénk, akkor vágjunk vissza a hajtásaiból és az alsó levelekből egy jelentősebb részt.

Így szaporítsd a korallvirágot

A korallvirágot érdemes két-három évente átültetni. Ilyenkor válasszunk az eredetinél eggyel nagyobb méretű cserepet, és ha lehetséges, kaktuszföldbe ültessük át. A legegyszerűbben hajtásdugványozással szaporítható. A gyökeres hajtások 2-3 hónap múlva már elkezdenek virágozni, és folyamatosan gyönyörködhetünk a virágjaiban.

Vágjunk le a növekedési ciklusban, vagyis nyáron, egy életerős levelet, vagy hajtást. Ha egy kisebb hajtást vágtunk le, az 5-10 centiméternél ne legyen nagyobb. A gyökereztetéshez vágjuk le róla az alsó leveleket, mert így több tápanyagot és erőt tud fordítani arra, hogy gyökérkezdeményeket hozzon. A levágott hajtást úgy ültessük el, hogy az alsó leveleket teljesen fedje be a föld. Fontos, hogy öntözzük, bár jóval kevesebb vizet igényel, mint a kifejlett növény.

Ha megfelelő körülményeket biztosítottunk számára, a hajtások két héten belül gyökeret fognak hozni. Ezután még két hétig tartsuk őket árnyékos, lehetőleg melegebb helyen, majd földlabdával együtt ültessük el egy cserépbe. Ezután pedig hosszú időn át gyönyörködhetünk szépségében.