Ugye ismerős a kis dalocska a gyermekkorodból: „cifra palota, zöld az ablaka, gyere ki te tubarózsa, vár a viola". Habár sokat énekeltük, valószínűleg fogalmunk sincs róla, vajon miért várja a viola a tubarózsát. Az azonban sajnos biztos, hogy manapság ritkán láthatjuk őket együtt, mivel a tubarózsát nagyon kevés kertben tartják. Pedig igazán gyönyörű és illatos virág.

Ha egyszer találkozunk vele, és elültetjük a kertünkben, akkor egészen biztosan soha nem fogunk lemondani a társaságáról. A maga eleganciájával egészen biztosan mindenki tekintetét magára fogja vonni, az illata pedig leírhatatlan. Nem véletlen, hogy Franciaországban tömegesen termesztik, és virágának illata sok parfümben köszön vissza.

Ismerjük meg a tubarózsát

A tubarózsa őshazája Mexikóban van, de Közép-Amerikában és Kelet-Indiában is előfordul. A liliomfélék hagymás virága, évelő növény. A tizenhatodik században került Spanyolországba, majd százötven évet kellett rá várni, amíg végül Európába is elérkezett. Hazánkban a tizennyolcadik század második felétől vált ismertté.

tubarózsa

A tubarózsa nem csak a virágával, az illatával is hangulatossá teszi a kertet. Fotó: 123rf.com

A tubarózsa nem túl magas, alig éri el a fél méteres magasságot. A nyár második felében kezd el virágozni. Virágai hófehérek, illatát pedig éjszaka érezni csak igazán. Virágai hosszú szárakon helyezkednek el.  A virág szálán tölcsérformák, görbült csövű virágok találhatók. A tubarózsa virágaiban egy hónapig gyönyörködhetünk, utána egy évet kell rá várnunk. De megéri a várakozás, hiszen egy valóban csodaszép növény lehet kertünk dísze.

Így neveld a tubarózsád

A tubarózsa nagyon könnyen gondozható növény. Szereti a napfényt és a meleget, így érdemes egy ennek megfelelő helyet kiválasztani számára a kertünkben. A talaj tekintetében sem különösebben igényes, és tápanyagigénye is átlagos. A tubarózsát nevelhetjük a kertben vagy cserépben, de fontos, hogy nem bírja a hideget, így csak a tavaszi fagyok után szabad kiültetni.

Ha azt szeretnénk, hogy igazán szép legyen, ültessük laza, homokos és tápanyagban gazdag talajba. Az ültetés során a tubarózsa rizómáit 5-6 cm mélyre kell ültetni. A legjobb, ha az öntözéskor adunk neki tápanyagot, a virágzási szakasza előtt és alatt. Nagyon jót tesz neki az esővíz, így érdemes ezzel öntözni. Azokat a töveket ősszel már ne öntözzük, amelyeken nyáron nem volt virág. Így szárazon tudjuk teleltetni a hagymákat.

Így fog minden évben virágozni a tubarózsa

A tubarózsa estében azok a rizómák, amelyek virágoztak, csak pár év múlva fognak újra virágot hozni, ezért fontos, hogy a tubarózsa központi, nagy rizómája körül hagyjunk meg pár kisebb rizómát. Ez azért szükséges, mert ezek a kis hagymák fognak majd a következő évben virágot hozni.

A tubarózsa szaporítása hagymákkal történik. A hagymáról leválasztott apró hagymákat ültessük el nyáron egy napos helyre, és gondoskodjunk róla, hogy rendszeresen vízhez jussanak.

A violáról se feledkezzünk meg

A dal másik szereplőjéről, a violáról se feledkezzünk meg. A tubarózsával ellentétben a nyári viola nem évelő, hanem kétnyári növény. Csodálatos látványa miatt egyáltalán nem meglepő, hogy az egyik legnépszerűbb virág egész Európa területén. A tavasz végétől egészen a nyár közepéig gyönyörködhetünk benne.

A viola a mediterrán térségből származik. A Földközi-tenger környékén félcserjeként fejlődik. Szárain körben helyezkednek el a telt vagy egyszerű virágok. A nyári viola kétnyári növény, de akad közöttük olyan, amelyik már abban az évben is virágzik, amikor elvetettük a magokat. Azonban hazánk klímájához inkább az egynyári változat alkalmazkodik a legjobban, mivel a kétnyári növény nehezen telel át.

színes violák

A viola csodás nyári színeivel a kert dísze lehet. Fotó: Pixabay

A viola magassága harminctól-ötven centiméterig terjedhet, így akár szegélynövényként is kiváló választás, de balkonládában is nagyon jól mutat, és igen jól is érzi ott magát. A nyári viola számtalan színben ragyoghat, így lehet fehér, lila, sárga, rózsaszín vagy piros. Az illata pedig igazán magával ragadó.


Így gondozd a nyári violát

A nyári viola kevés gondozást igénylő növény. A talajban sem válogat, viszont arra nagyon oda kell figyelni, hogy soha ne álljon pangó vízben, mert azt nem bírja elviselni. Vízigénye nem nagy, elég mérsékelten öntözni. Viszont a fényt, a tubarózsához hasonlóan nagyon igényli. A töve körül rendszeresen kapáljuk, így jóval szebb virágokat fog hozni.

Ha rendszeresen eltávolítjuk róla az elszáradt virágokat, azzal újak meghozatalára sarkalhatjuk. A nyári violát magvetéssel szaporíthatjuk. A magokat tavasszal, a fagyok elmúltával kell a földbe ültetni.

A sárgaviola gondozása

A sárgaviola évszázadok óta a falusi udvarok dísze. Gyönyörű, sárga színe és csodás illata igazán vonzóvá teszi a mai kerttulajdonosok számára is. Magassága a húsz és hatvan centiméter között mozog, virágját áprilistól júniusig hozza, narancs, aranysárga és vörösesbarna színben. Ahogy a violák általában, a sárga viola is nagyon szereti a napfényt. Kétnyári virág, de ha kellő mértékű takarással védjük meg a téli hidegektől, akár éveken át is díszítheti virágaival a kertünket. A sárgaviola saját magát szaporítja, magjai elszórásával.

Adjunk hát teret a tubarózsának és a violának, hogy ne csak a dalban, hanem a kertben is egymásra találhassanak.