A kertünk nem az igazi gyümölcsfák nélkül. Azonban sokszor, ha új helyre költözünk, vagy ha már régóta lakunk mostani otthonunkban, a kertünk idős gyümölcsfák otthona is lehet. De vajon mit lehet velük tenni? Ki kell vágni egy már nem termő gyümölcsfát, vagy érdemes megtartani?

A gyümölcsfák többsége akár 50 éves koráig is elélhet, sőt, a dió, a cseresznye és a szelídgesztenye akár 100 évig is teremhet. Egy bizonyos kor után a gyümölcsfák termőképessége csökken, a koronájuk felkopaszodik, kiritkul, és kevesebb és apróbb gyümölcsöt érlelnek. De ekkor is érdemes nekik esélyt adni, és meghagyni őket a kertünkben.

Különösen azért, mert egy kis odafigyeléssel újra termővé válhatnak. Amit pedig soha nem veszítenek el, az az, hogy árnyékot nyújtanak nekünk, tisztítják a levegőt, otthonként szolgálnak a kertünk madarai számára, és jó rájuk nézni. A családunk részei, akik megérdemlik a törődést. Idős korukban is. Így hát becsüljük és tartsuk meg őket a kertünkben.

Az idős fa igazi kincs

Soha ne felejtsük el, amikor egy idős gyümölcsfára nézünk, hogy mennyi időbe is telt, amíg ekkorára nőtt. És azt sem, hogy egyszer mi is meg fogunk öregedni, mint ahogyan a fáink is. De attól, hogy esetleg már nem hoznak gyümölcsöt, vagy jóval kevesebbet, mint fénykorukban, árnyat adhatnak nekünk egy forró, nyári napon, az ágaikon madarak pihenhetnek meg, és a fáinkra nézve megannyi csodás, régi emléket idézhetünk fel.

almafa gyümölcsfa

Az idős gyümölcsfákat is termővé lehet tenni. Fotó: Shutterstock

A fák szerepe óriási. Sőt, a mai világban egyre nagyobb, hiszen hasznos segítőtársainknak köszönhetjük a tiszta levegőt. Azon túl, hogy megtisztítják a levegőt, oxigént termelnek és megkötik a szén-dioxidot. Azonban az emberiség által előidézett klímaváltozás és növekvő szén-dioxid-kibocsátás miatt sokkal több fára lenne szükség. A városokban élő fák pedig óriási szerepet játszanak a zaj csökkentésében, és a szélerő mérséklésében is. Ezt is tartsuk szem előtt, mielőtt megválnánk öreg gyümölcsfáinktól.


Erre van szüksége az idős gyümölcsfáknak

Attól, hogy a gyümölcsfáink már nem fiatalok, nem szabad megfeledkeznünk a megfelelő gondozásukról sem. Ugyanúgy szükségük van a metszésre és a lemosó permetezése, mint a fiatal fáknak, hiszen megannyi betegség és kártevő támadhatja meg őket.

A gyümölcsfa olyan, mint egy kisgyermek. Az első pillanattól kezdve gondoskodni kell róla, oda kell rá figyelni, és segíteni kell a növekedésben, hogy aztán felnőtt korában kiteljesedhessen. Ehhez pedig metszenünk és permeteznünk kell.

Az ifjítás, amennyiben ép a fa gyökérzete és a törzse, kiváló eszköz lehet a kezünkben a gyümölcsfa életének meghosszabbítására. Fiatalításra minden gyümölcsfaj fái alkalmasak, de leggyakrabban az alma, a körte, a szilva és a kajszi esetében alkalmazzák. Csak azt a fát érdemes megifjítani, amelynek a gyökérzete és a törzse ép. Ha pedig jól végeztük a dolgunkat, két év múlva ismét termő gyümölcsfánk lesz.

Az ifjító metszésre a tökéletes pillanat akkor jön el, amikor a gyümölcsfa levelei lehullanak, de még a rügyfakadás előtt vagyunk. Fontos, hogy mindig a fagyok beállta előtt végezzük el, hiszen ekkor még jóval gyorsabban gyógyulnak be a keletkezett sebek. Mindenképpen fertőtlenített eszközzel dolgozzunk, és a munka után se feledkezzünk meg a helyes sebkezelésről!

Az alma- és a körtefákat ősszel, a lombullás idején, vagy tavasszal, a rügyfakadás kezdetén lehet megifjítani, míg a csonthéjas gyümölcsfák, mint például a cseresznye, a meggy, a kajszi, az őszibarack és a szilva ifjítását a gyümölcstermés betakarítása után, szeptember környékén célszerű elvégezni.

Az ifjítás lépései

1. Először azokat az ágakat távolítsuk el, amelyek elszáradtak, befelé növekednek, túl hosszúra nyúltak, vagy lombtalanok. A munkát mindig a korona alsó ágainál kezdjük és lentről haladjunk mindig felfelé. A munkát kezdjük a vastag vázágak bekurtításával, azonban ügyeljünk rá, hogy elegendő egyéves vessző maradjon, mert ezekből újul meg a korona. A vesszőket fél vagy egyharmad hosszúságúra kell visszametszeni, a fattyúvesszőkre viszont vigyázzunk, mert ezeket rövid idő alatt termőrésszé lehet alakítani.

2. Az ifjításnál során legfeljebb a korona kétharmadát távolítsuk el.

3. Az ágakat mindig egy fiatal vessző felett kell lefűrészelni úgy, hogy a metszési felület függőleges, és semmiképp se vízszintes legyen.

4. A keletkezett sebeket mindig kezeljük le.

gyümölcsfán madár

Az öreg gyümölcsfák sem haszontalanok. Teremhetnek, és otthont adhatnak a madaraknak is. Fotó: Shutterstock

Az öreg gyümölcsfák esetében is nagyon fontos a lemosó permetezés

Mivel az idős gyümölcsfákat is számtalan betegség és kártevő veszélyezteti, különösen a metszés után, nagyon fontos a permetezés. A lemosó permetezést akkor is el kell végezni a tél végén, ha nem metszettünk.

A legjobb, ha a lemosó permetezéshez réz, kén, illetve olajtartalmú szert választunk. A legismertebb ezek közül a bordói lé, amely már készen is megvásárolható a kertészek számára. A választott készítményt önállóan permetezzük, és soha ne keverjük a különféle növényvédő szereket.

Válasszunk olyan időszakot a permetezésre, amikor legalább két-három napig nem várható sem fagy, sem csapadék. Télen a különféle kártevők tojásai könnyen áttelelhetnek, a tavasz közeledtével a növényeinkben pedig megindul a nedvkeringés, így jóval fogékonyabbá válnak a különféle fertőzésekre.

Válasszunk szélmentes időszakot, hogy a permet valóban a gyümölcsfán kössön ki, és ne rajtunk, vagy a környezetünkön. Az is fontos, hogy ne legyen köd és eső, hiszen ezek felhígítják a permetet, így jóval kevésbé hatásos a permetezés, mint száraz időben. Az eső ráadásul egyből le is mossa a permetet az ágakról.

Óvjuk kertünk fáit, és ameddig csak lehet, tartsuk meg őket.