Ha itt az ősz, és közeleg a tél, a házállataink is más gondoskodást igényelnek. Fontos, hogy figyeljünk rájuk, hiszen sajnos nem tudnak szólni nekünk, hogy ha baj van. 

Különösen igaz ez az idős, vagy beteg állatokra. Rájuk még jobban oda kell figyelni, ahogy egyre hidegebbek a nappalok és az éjszakák. Akkor is vigyázni kell, ha a kertben töltik a napjukat, és akkor is, ha odabent. Nem mindegy, mivel etetjük ilyenkor őket, és hogy védjük meg az időjárás viszontagságaitól.

Így gondoskodj az állatokról, ha közeleg a tél

1. A legfontosabb, hogy a kint tartott kutyák, macskák számára legyen egy jól szigetelt hely, ahová be tudnak bújni éjszakára. A szigetelés létfontosságú, hiszen egy olyan ólban, amelynek oldalán lyukak tátonganak, semelyik állat nem érezné magát komfortosan. Ha tehetjük, tegyük téglákra a kutyaházat, hogy ne érintkezzen közvetlenül a talajjal. Így egyrészt melegebb lesz odabent, másrészt nem fog tudni alulról beázni.

kutya macska hóban

A hidegben sokkal jobban oda kell figyelni kedvenceinkre. Fotó: Shutterstock

A tető is nagyon fontos, hiszen ha beázik, akkor hiába szigetelt a ház, a lakója bizony fázni fog. Különösen a lapostetős házakra kell odafigyelni, és minden évben átnézni, hogy a tető valóban hibátlan legyen.

2. Habár a házak szigeteltek, tudunk még egy plusz komfortérzetet nyújtani azáltal, ha a ház belsejét kibéleljük szalmával, vagy faforgáccsal. Ez puhává, hívogatóvá teheti a házat kedvencünk számára, és az esetleg nedves bundája is könnyebben megszárad így. Rongyokat, szőnyegeket azért nem érdemes betenni a kutyaházba, mert azok, ha nedvesek lesznek, nem tudnak megszáradni, így nem melegítik, hanem inkább még jobban lehűtik a kutyát.


Különösen figyeljünk oda idős kedvenceinkre, hiszen nekik még nehezebb átvészelni a hideget. Az ízületeiknek sem tesz jót, ráadásul mivel idős kutyáink, cicáink általában veszítenek testsúlyukból is, nem tudják magukat úgy megvédeni a hideg ellen, mint fiatalabb korukban. Hasonló a helyzet a kisebb testű kutyákkal, illetve a beteg állatokkal. Őket ne tegyük ki a kertbe, ha túlságosan hideg van, mert ronthat az állapotukon, sőt, akár az életükbe is kerülhet, ha rosszul döntöttünk.

3. A kint tartott cicák és kutyák tél előtt sűrűbb, tömöttebb bundát növesztenek, és kissé testesebbé válnak, hogy jobban bírják a hideget. Azonban nagyon fontos, hogy milyen táplálékot kapnak. Természetesen nem csak télen, de ilyenkor még jobban oda kell figyelni rá, hogy jó minőségű eledelt vásároljunk kedvencünknek. Habár minden kutya és macska számára megtaláljuk a megfelelő adagolási útmutatót az adott tápon, ahogy közeledik a hideg, úgy kell egy kissé megemelni a mennyiséget. Mivel az állatok a testhőmérsékletük fenntartásához több energiát igényelnek, fontos, hogy emelt legyen az adag.

Ha nyáron csak naponta egyszer kaptak ennivalót, akkor azt most jó, ha két részletben biztosítjuk a számukra, reggel és este. Ha vízzel áztatott eledelt adunk, akkor télen ne hideg, hanem langyos vízzel keverjük azt be. Kutyák esetében ügyeljünk rá, hogy az etetést nyugalmi időszak kövesse, vagyis ne kezdjenek el rohangászni, futkosni, ugrálni közvetlenül az etetést követően, mert annak akár gyomorcsavarodás is lehet a következménye. Így, ha idáig csak este kaptak enni, de most reggel is adunk nekik, akkor a reggeli után érdemes egy fél órára - órára a kennelbe zárni őket, hogy ne tudjanak futkosni, és hemperegni.

4. Akár kinti, akár benti kutyáról vagy macskáról van szó, az emberekhez hasonlóan a téli időszakot érdemes felvértezett immunrendszerrel várni. Ehhez nem árt, ha az őszi-téli időszak kezdetekor tartunk nekik egy vitaminos és probiotikum kúrát. Érdemes ekkora időzíteni a negyedévente esedékes féreghajtást is, hiszen a férgek szintén sokat tesznek azért, hogy legyengüljön állataink immunrendszere. A féregnél pedig nagyon igaz az a mondás, hogy jobb kint, mint bent.

5. Habár azt gondolhatnánk, hogy a hideg elűzi a kullancsokat, ez sajnos egyáltalán nem így van. A kullancs elleni védelem sajnos most már egész évre kiterjed. Akár a tablettás, akár a nyakörves, vagy cseppes megoldást választjuk, fontos, hogy rendszeresen nézzük át kedvenceinket, hiszen a védelem ellenére is lehetséges, hogy kullancs költözik beléjük. Ilyenkor ezeket speciális kiszedővel érdemes elvátolítani, hogy nehogy rossz helyen nyomjuk meg a kullancsot, amely ilyenkor pont azokat az anyagokat üríti a kutya véráramába, amitől a legjobban félünk. Másrészt így elkerülhető, hogy a kullancs beleszakadjon az állat bőrébe, amely szintén gyulladásokhoz vezethet. Minden esetben tartsuk be azt a határidőt, amit a kullancsirtó szeren megadtak, és ne toljuk el, hiszen úgy már egyáltalán nem bizonyított a hatékonysága.

6. Az őszi, téli időszak a mancsokat is megviseli. Érdemes tehát ilyenkor erre is külön figyelmet fordítani. A havas latyak megtapad a talppárna és az ujjpárnák közötti szőrben, és gyakran találhatunk itt jéggolyókat is. Ezeken nagyon nehéz járni, ráadásul ki is tudja dörzsölni a mancsukat, amely komoly fájdalommal és bőrgyulladással járhat. Éppen ezért nagyon fontos, hogy ilyenkor a tél előtt vágjuk ki az ujjak között, illetve a talpi felületen a szőrt, és minden egyes séta után ellenőrizzük a kutya lábát. Hasonlóan fontos ellenőrizni a kint tartott kutyák és macskák lábait is.

golden retriver kutya ágyban

A benti kutyák és cicák számára is fontos, hogy odafigyeljünk a téli kintlétükre. Fotó: Shutterstock

A másik téli veszély a mancsokra nézve a só, amely sajnos kimarja a bőrüket. Vásárolhatunk kedvenceink számára készített csizmát, de ezt nem biztos, hogy a legtöbbjük nagyra fogja értékelni. Éppen ezért alkalmazhatunk speciális kenőcsöket is, mint amilyen a mancsvédő viasz, amit séta előtt 5-10 perccel kell az állat lábvégére kenni, és az védőréteget képezve segít elkerülni a sérüléseket.

Fontos, hogy a séták után langyos vízzel mossuk át a kutya lábait, majd töröljük szárazra, amennyiben benti kutyáról van szó. A kutya talppárnáit elszarusodott hám fedi, hasonlóan az emberek talpához, azonban a kutyáké sokkal vastagabb, a felszíne pedig jóval keményebb, mint a miénk. Az idősebb, nagy testű kutyáknál, különösen, ha keveset mozognak, ez az elhalt hámsejtekből álló réteg nagyon is megvastagodhat. Ezáltal a talppárnáik rugalmatlanná válnak, és megrepedezhetnek.

7. A mozgás, a játék, a séta akkor is fontos, amikor hideg van. Hiába kellemetlen nekünk, a kutyáink számára elengedhetetlen, hogy ugyanúgy tartsuk a napirendjüket akkor is, amikor kint mínuszok tombolnak. Így elkerülhetjük, hogy a kutya túlsúlyos legyen, vagy unalmában felássa a kertet.

8. Nem csak az eleség, de az ivóvíz is nagyon fontos. Ügyeljünk rá, hogy amikor már gyakoriak a fagyok, gyakrabban cseréljük ki a vizet állataink előtt, hogy nehogy a jeget vagy a havat kezdjék el enni, hiszen az megannyi betegség okozója lehet.

9. A lakásban tartott kedvencek esetében a kutyaruhának is fontos szerepe lehet. A fűtött lakásokban élő állatok szőre nem dúsul be a hideg hatására, mint a szabadban tartott társaiké. Így, amikor a fűtött lakásból hirtelen kilépünk velük a hideg utcára, nagyon könnyen megfázhatnak. Fontos, hogy a ruha ne zavarja a kutyát a mozgásban és teendői elvégzésében, ne legyen túl szoros, vagy túl nagy.

10. Ne hagyjuk magára az utcán kóborló állatokat. Ha tehetjük, gondoskodjunk számukra téli szállásról. Ha szembe jön egy gazdátlan cica, vagy kutya, ne menjünk el mellette segítségnyújtás nélkül. Akár egy menhelyet is felhívhatunk, de elvihetjük egy állatorvosi rendelőbe is, hogy leolvassák a chipjét. Egy gazdátlan állat nem fogja tudni átvészelni a fagyos éjszakákat.

Vigyázzunk egymásra és állatainkra, amikor beköszönt a tél.