Nincs olyan étel, amibe ne tennél még egy kis csípőset, anélkül, hogy megkóstolnád előtte, természetesen csak az íze kedvéért? Már nem is igazi az ebéd, ha nem vörösödik a fejed, és kapkodsz levegő után? Akkor ezt a finom paprikalekvárt neked sem szabad kihagynod!
Ráadásul azt is eláruljuk, hogy lehet saját chilipaprikád, hiszen az az igazi büszkeség, amikor a saját magad által nevelt méregerős paprikával veszed el a levegőt a vendégeid elől. Nem egyszerű, de ha odafigyelsz a részletekre, egészen biztosan bőséges lesz a saját chilitermésed. És akár chiliből is készíthetsz lekvárt!
Ezt a paprikalekvárt ne hagyd ki!
Ez a paprikalekvár egészen biztosan megfűszerezi az ételed és az életed, ráadásul nem kell hozzá sem tartósítószer, sem egyéb adalékanyagok.
Az erősségét neked kell beállítanod, így te döntöd el, milyen erős vagy csípős paprikákat használsz hozzá. Szükség van hozzá 2 kg nem csípős paprikára, ami az édes íze miatt lehet akár kaliforniai paprika is. A színe miatt nem árt, ha pirosat választasz. Szükség lesz még hozzá 1 csípős paprikára, 1 citromra, 3 evőkanál ecetre, 10 dkg cukorra és 2 teáskanál pektinre.
A chiliből készült lekvár kiváló lehet húsok, sajtok mellé, de akár kenyéren is meg lehet kóstolni. Fotó: Shutterstock
A paprikákat mosd meg, törölgesd át. Ezután tedd egy tepsibe, és süsd a sütőben 180 fokon, körülbelül 35 percig. Várj, míg egy kissé kihűlt, majd húzd le a paprikák héját és csumázd ki azokat. Tedd a paprika húsát egy lábasba, majd pürésítsd.
Ezután tedd fel főni, és folyamatos kevergetés mellett add hozzá a sót, a citromlevet, az ecetet. A cukrot keverd el a pektinnel, majd add a szószhoz, hiszen ettől lesz igazán sűrű az állaga. Forrald össze, miközben kevergeted, és már készen is vagy!
A lekvárt töltsd tiszta üvegekbe, csavard rá alaposan a fedőt, majd fordítsd pár percre fejjel lefelé. Ez a titka, hogy ne romoljon meg. Tartsd sötét, hűvös helyen a felbontásig, majd ha fel lett bontva, tartsd hűtőben. Jó étvágyat kívánunk hozzá!
Így legyen jövőre is paprikád!
Ha imádod az erőset, akkor érdemes a kertben vagy a balkonon paprikát nevelgetned. Hidd el, nincs is annál jobb érzés, mint amikor a saját termesztésű paprikádtól lángol a vendégeid arca, és persze a sajátod is.
Habár a paprikára egynyári növényként tekintünk, nem kell megválnod tőle a nyár végével sem. Ez sajnos nem azt jelenti, hogy egész télen friss paprikát fogsz szüretelni, de jövőre is teremni fog, így ha igazán megkedvelted az ízét, nem kell nélkülöznöd.
Fontos, hogy csakis egészséges példányt teleltessünk át. Ősszel távolítsuk el a száraz leveleket a parikáról, és szedjük le róla az összes termést. Keressünk neki egy olyan helyet, ahol körülbelül 13 Celsius-fokos hőmérsékleten tudjuk tartani. Habár túl sok fényre nem lesz szüksége, egy kis ablak azért legyen a helyiségen.
Az öntözéssel nem kell túl gyakran foglalkozni, de semmi esetre se hagyjuk kiszáradni. Ha a levelei elkezdenek hullani, az teljesen természetes jelenség. A paprika ekkor már nyugalmi állapotban van, felkészül a télre, és ez a folyamat is ennek a következménye. Ha már elszáradtak a levelei, metsszük meg a paprikát úgy, hogy meghagyunk néhány nagyobb, Y alakú hajtást. Az Y felső két szára 3-5 cm hosszú legyen. Ne ijedjünk meg a metszéstől, tavasszal új hajtásokat fog hozni a növény, így azonban sokkal könnyebben vészeli át a teleltetést.
Várjunk április közepéig, és ekkor tegyük kissé világosabb helyre, de még ne kerüljön ki a kertbe. Ekkor már természetesen gyakrabban kell öntözni, azonban pangó vízben ne álljon. Hamarosan új hajtásokat fog hozni, és amikor már egészen biztosan nem kell tartani a fagyoktól, körülbelül 4 héttel később, tegyük ki a kertbe.
Erre van szüksége a chilipaprikának
A saját chilipaprika óriási büszkeség. Ha nincs kertünk, akkor is részünk lehet benne, hiszen akár a balkonon is termeszthetjük. Azonban fontos, hogy tudjuk, milyen igényei vannak a chilipaprikának, és azt megpróbáljuk biztosítani a számára.
A chilit akár a kertünkben vagy egy cserépben is meg tudjuk termelni, így készíthetünk a saját chiliből finom lekvárt. Fotó: Shutterstock
1. Az alap a jó mag beszerzése, hiszen anélkül egészen biztosan nem lesz finom chilink. A magot ellenőrzött forrásból szerezzük be.
2. A chili palántája nagyon igényli a fényt, de ehhez nem elég kiválasztani a legvilágosabb helyiséget az otthonunkban. Mivel az otthoni, természetes fényforrás nem lesz elég a növénynek, így el fog indulni a fény felé, meg fog nyúlni, el fog vékonyodni a szára, és gyenge lesz. Emiatt pedig jóval gyakrabban fordulhat elő a chilipaprikánál különféle gombás megbetegedés. A megoldás, ha mesterséges fényforrást szerzünk be a chili számára, melyet kertészeti boltokban tudunk beszerezni.
3. A csíráztatásnál a tálcákat zárjuk le folpackkal, mely segít bent tartani a hőt és a párát. Hogy elkerüljük a penészedést és a gombásodást, naponta levegőztetni kell, és vigyázni kell arra is, hogy ne száradjanak ki a magok.
4. A chilipaprika palánták hőigénye csírázáskor magas, szikleveles korban alacsonyabb, a lomblevelek kifejlődésekor pedig ismét magasabb. Az optimális hőmérséklet csírázáskor 28-32 Celsius-fok, a szikleveles fázisban 17-22 Celsius-fok, míg a lombleveles növényeknél 20-24 Celsius-fok. Az ideális páratartalom 70-80%.
5. A kicsírázott magokat vessük könnyű, laza szerkezetű, enyhén savas talajba, és ahogy megjelennek a lomblevelek, nagyobb párologtatásra és egyre gyakoribb öntözésre lesz szükség.
6. A chilipaprikát teleltetni kell. Azonban olyan helyet válasszunk számára, ahol éri némi fény és legalább 18-22 Celsius-fok közötti hőmérséklet van. Tavasszal, amikor megindul a hajtásnövekedés, nitrogén-tartalmú műtrágyát adagolva segíthetünk neki a fejlődésben.
7. A chilipaprika jelzi, amikor valamiért nem érzi jól magát. Amikor sárgulnak a chili levelei, nem növekszik eléggé, vagy kezd elszáradni, akkor egészen biztosan hiányzik neki valami. Nem jut hozzá bizonyos ásványi anyagokhoz, napfényhez, kellő mennyiségű vízhez. Ha ez tartósan fennáll, akkor a növény nem fogja azt túlélni, ezért nagyon fontos, hogy már a probléma elején figyeljünk rá oda, és adjuk meg neki, amire szüksége van.
A chilipaprika csípős kis titkai
A chilit mindnehol szeretik, de Indiában, Afrikában és Mexikóban van a legnagyobb hagyománya a fogyasztásának. Nem véletlen, hogy itt termelik meg a világ chilipaprika termésének nagy százalékát. Elsősorban az ízéért kedvelik, de azért is fogyasztják, mert emésztést serkentő hatása van. A chili fokozza a nyál és a gyomornedvek elválasztását, melyek az étel lebontását teszik lehetővé.
Még a fogyókúrázók is számíthatnak rá, hiszen jó szolgálatot tesz anyagcsere-gyorsító tulajdonságainak köszönhetően. A felgyorsult anyagcsere során a szervezet többet éget el a zsírraktárakból, így a chilipaprika fogyasztásával saját magunkat is fogyaszthatjuk.
A chilipaprika egészséges, hiszen olyan fontos ásványi anyagok forrása, mint a kálium, a foszfor és a kalcium, valamint a Béta-karotin és a bioflavonoidok, mely anyagok semlegesítik a szabad gyököket, így védelmet nyújtanak a rák ellen. Magas provitamin-tartalma védi a hámszövetet, elősegíti a sebek gyógyulását, megelőzi a bőrbetegségeket és erősíti a látást. Ezen kívül pedig még a legmegszokottabb ételt is képes igazán finommá varázsolni.
Chiliben gazdag kertet, balkont és ételeket kívánunk!