A kakukkfüvet sokan nem kedvelik erős illata és jellegzetes, karakteres íze miatt, pedig nagyon hatékony természetes antibiotikumnak számít. A kakukkfű és a kakukkfűolaj nagyon hatékonyan bánik el például az E. coli baktériummal és egyes gombatörzsekkel is. Bővelkedik tápanyagokban: kalcium, vas, magnézium, mangán, kálium, nátrium, A-vitamin, cink, szelén, folát, K-vitamin, B1-vitamin, B6-vitamin és C-vitamin is található benne.
A kakukkfű antioxidánsként működik – zeaxantint, luteint, apigenint és luteolint is tartalmaz –, illetve gyulladáscsökkentőként is használják.
Pozitívan hat a légzőszervekre, csökkenti a fájdalmat, görcsoldó hatása is van, továbbá a köhögést is enyhíti. Mivel a kakukkfűolaj az egyik legerősebb antimikrobiális szer, ezért gyakran használják torokfájás enyhítésére, hatékony megoldás lehet az enyhébb légzőszervi, légúti betegségek tüneteinek enyhítésében, és eredményesen kezeli a hörghurutot is.
A kakukkfű nagyon hatékony természetes antibiotikumnak számít – fotó: Shutterstock
A kakukkfű timol nevű hatóanyaga vírusellenes, gombaellenes és antibakteriális hatásokkal is rendelkezik, továbbá támogatja a szervezet immunrendszerét, megakadályozva a fertőzések kialakulását, illetve segítségével a szervezetben lévő antitestek le tudják küzdeni azokat a kórokozókat, amelyek ezeket a fertőzéseket okozzák.
A kakukkfű bőrgyulladások esetén is bevethető: főzzünk belőle teát, és például a megtisztított arcbőrre használjuk arctonikként. Mivel gombaellenes hatással is rendelkezik, gomba okozta lábfertőzés esetén a kakukkfűteában áztathatjuk a lábainkat, vagy kenegessük kakukkfűolajjal a fertőzött részt.
A kakukkfüvet hajhullás ellen is használhatjuk, ugyanis serkenti a haj növekedését azáltal, hogy javítja a fejbőr vérkeringését. Antibakteriális tulajdonságai miatt pedig hatékony a korpásodás megszüntetésében: használjunk kakukkfüves sampont, vagy a saját samponunkhoz adagoljunk kakukkfű-illóolajat. A kakukkfű ezenkívül fényessé és egészségessé varázsolja a hajszálakat.
Mivel a kakukkfű tele van antioxidánsokkal, vitaminokkal és ásványi anyagokkal, így nagyon hatékony a szív egészségének megőrzésében. Magas a mangán- és káliumtartalma is, e két tápanyag pedig csökkentheti a szívroham, a szívelégtelenség és a szívinfarktus kockázatait, valamint a magas vérnyomást. Továbbá, mivel a kakukkfű gyulladáscsökkentő hatásokkal is rendelkezik, megakadályozhatja a szívbetegséget okozó krónikus gyulladást.
A kakukkfű tele van antioxidánsokkal, vitaminokkal és ásványi anyagokkal – fotó: Shutterstock
A gyógynövény az A-vitamin természetes forrása, így nagyon hatékony a szem egészségének javításában is. Karotinoidokat tartalmaz, amely tápanyagok elpusztítják a betegségeket okozó szabad gyököket, illetve megakadályozzák a szürkehályog kialakulását, és védelmet jelenthetnek az időskori szembetegségekkel szemben.
A kakukkfűből készült tea képes megnyugtatni az idegeket is, és segíthet gyorsabban elaludni. Emellett, mivel a kakukkfű vasban is gazdag, rendszeres fogyasztásával akár még a vérszegénység is megelőzhető.
A kakukkfű kiváló K-vitamin-forrás, valamint sok vasat, kalciumot és mangánt is tartalmaz, mely tápanyagok döntő szerepet játszanak a csontok egészségének fenntartásában, illetve csökkentik a csontritkulás kialakulásának a kockázatait.
Forrás: gyogyszernelkul.com