Ahogy közeledik a tavasz, úgy szeretnénk az otthonunkat és a kertünket is beborítani virágokkal. Szerencsére ilyenkor bőséges a választék, és még olyan növényeket is találunk, amelyek kint és bent is jól érzik magukat.
A kankalin, vagy más néven a primula, igen közkedvelt növény. A tavasz egyik legkedveltebb cserepes növénye, amelyet szívesen ajándékoznak Valentin-napra és nőnapra is. Azonban kevesen ültetik ki a kertjükbe, pedig a tavasz hírnökeként sokáig színesíti meg a virágágyásainkat is.
Ismerkedj meg a kankalinnal
A primula, magyar nevén a kankalin, egy gyönyörű, évelő növény, amely már kora tavasszal virágzik. Januártól-márciusig milliónyi, élénk színben kapható, így vásárolhatunk sárga, rózsaszín, lila, vagy akár piros primulát is. A kankalin mérete 10-40 cm közötti.
A primula kiválasztásánál érdemes a nem túl megnyúlt, dús levelű virágot választani. Amennyiben a növény egészséges, sok új hajtást találunk rajta. Ezért fontos, hogy olyan növényt válasszunk, amelyiken sok a bimbó, hiszen így hosszú ideig fog virágozni.
A kankalin szobanövényként és kerti virágként is gyönyörű. Fotó: Pixabay
A kankalin nem egy igénytelen növény, azonban szépsége megéri, hogy foglalkozzunk vele. A kankalin számára a félárnyékos vagy árnyékos helyek a legideálisabbak. A napos helyeken is képes virágba borulni, ám ehhez kellően nyirkos területet kell számára biztosítanunk.
Ha azonban sokáig éri a tűző napfény, akkor le fogja hullatni a leveleit. Így az az ideális számára, ha sok fény éri, azonban védve van az erős napsugaraktól. Szobanövényként a kankalin a szobahőmérsékletet kedveli, ezért 18-22 Celius-fok között érzi igazán jól magát. A túl meleg nem tesz jót neki.
Azonban, amennyiben magról szaporítjuk, a vetéstől a virágzásig alacsony hőmérsékletet kell számára biztosítani. Ekkor 4-10 Celsius-fok az ideális a számára. Amint virágba borul, igényli a melegebb, 10-15 Celsius-fok közötti hőmérsékletet, télen pedig ismét a hűvösebbet kedveli.
A kankalin nagyon magas vízigénnyel rendelkező növény, így folyamatosan biztosítani kell számára a nedves talajt. Persze a pangó vizet kerüljük, hiszen akkor a gyökerei könnyen elrothadhatnak. A legideálisabb számára a rendszeren öntözés. Mindig alulról öntözzük, hogy a virágot és a levelit ne érje víz, vagy vegyük ki a cserepéből, és áztassuk pár percre vízbe, majd tegyük vissza.
Tápoldatozásra havonta egyszer van szüksége, tavasszal és nyáron. Erre a virágzó növényekhez ajánlott tápoldat a legmegfelelőbb. Ha azt szeretnénk, hogy hosszú ideig virágozzon, tartsuk hűvösebb helyen és kapjon mindig elég vizet. Hogy jól tudjon fejlődni, kétévente érdemes átültetni.
Így szaporíthatod a kankalint
Kora tavasszal végezzük el a szaporítást. Kétévente amúgy is hasznára válik a növénynek a tőosztás, hiszen ezáltal felfrissül. Ekkor vegyük ki a kankalint a földből, majd válasszuk ketté úgy, hogy mindkét növénynek kellő mennyiségű gyökere maradjon, majd ültessük őket külön.
A magról történő szaporítás körülményesebb ennél. A magokat megvásárolhatjuk a kertészetekben, de akár mi magunk is be tudjuk gyűjteni, miután a növény elvirágzott. A nagyon apró magokat tavasszal ültessük tőzegbe, és mivel szükségük lesz hideg hatásra, 3-4 hétig tartsuk 4-10 Celsius-fok közötti hőmérsékleten. Ezután a csírázáshoz tartsuk napos és 15-22 Celsius-fok közötti, páradús környezetben. A kicsírázás körülbelül 10-30 napot vesz igénybe, majd utána nyugodtan ültessük el a növényeket, savanyú talajba. A magról szaporított primula a következő tavasszal kezd el virágozni.
A kankalin sötét oldala
A kertben nem támadják meg túl gyakran a kártevők, azonban, amennyiben szobanövényként tartjuk, könnyen rátalálhatnak a levéltetvek, ha nem szellőztetünk kellő gyakorisággal. A kinti növényeket a meztelen csigák falatozzák előszeretettel, így próbáljuk meg azokat távol tartani tőle.
Amennyiben levelei megbarnultak, illetve sárgulnak, és barna foltok láthatóak rajtuk, a leveleket rögtön távolítsuk el, nehogy tovább tudjon terjedni a betegség.
A kankalin, vagy primula ezerféle színben kápráztat el minket virágaival. Fotó: Pixabay
A primula a levelek tövénél található apró mirigyekben tejnedvet termel, amely mérgező hatású. Ezért tartsuk távol a gyerekektől és a háziállatoktól, hiszen viszketést, bőrpirosodást, lenyelés esetén hányást, hasmenést okozhat.
Sokféle kankalin létezik
A kankalinból is többféle létezik, így mindenki ki tudja választani, melyik is a számára legideálisabb. Akár szobanövényként, akár kerti növényként, egészen biztosan örömünket fogjuk lelni benne.
1. Szártalan kanaklin
A szártalan kankalin nem árul zsákbamacskát, hiszen a nevéhez hűen mindössze 10-15 cm magas, bokros növekedésű, évelő növény. Leveli tojásdad alakúak, rövid, kocsányon nyíló virágai pedig egyesével nyílnak, ezerféle színben pompázva. Gondozása egyszerű, hiszen nagyon igénytelen a talaj iránt, és szereti, ha folyamatosan nedvesen tartjuk a földjét. Egyetlen kívánsága, hogy ne locsoljuk túl, és ne hagyjuk kiszáradni.
Májusban ültessük ki a növényt a virágágyásba, vagy a balkonládába. Kedveli a napos és a félárnyékos helyeket is, és májustól egészen az ősz végéig folyamatosan megörvendeztet minket gyönyörű virágaival. Ha igazán kedvezni akarunk neki, akkor adjunk az öntözővízéhez hetente egyszer egy kevés, virágzó dísznövények számára kifejlesztetett tápoldatot. A lakásban keressünk neki egy kellően világos, kissé párás helyiséget.
2. Tavaszi kankalin
A tavaszi kankalin Magyarországon őshonos, évelő, lágy szárú növény. Csodás neve van, hiszen azt jelenti, "tavasszal az első". Nem csak szép, de gyógynövényként is ismert. Gyökértörzsét, levelét és virágát is gyűjtik. Erre a legalkalmasabb a száraz idő.
Levelei ráncosak, szélük csipkés, fonákjukon enyhén szőrözöttek. Az "ásó" formájú levéllemez különbözteti meg a többi kankalintól. Virágai illatosak és aranysárgák. Csodás harang formájuk van, a virágok torkában narancsszínű foltok vannak.
3. Illatos kankalin
Az illatos kankalin 10–30 cm magas. Levelének fonákja sűrűn molyhos, csaknem hófehér. Bármelyik kankalin mellett is döntünk, csodás látványt nyújtanak kora tavasszal, amikor már annyira vágyunk a virágokra, és ráadásul ezt követően is hosszú hónapokon át gyönyörködhetünk bennük.