A fokhagyma valódi csodaszer. Fotó: 123rf.com
Mit kell tudni a fokhagymáról?
A fokhagyma az amarilliszfélék családjába tartozó gyógy- és fűszernövény. Ez a Dél-Ázsiában őshonos növény nem véletlenül volt képes az egész világot meghódítani. Antibakteriális és fertőtlenítő hatására már nagyon korán, 1858-ban felfigyelt Louis Pasteur, majd 1920-ban, Svájcban izolálták antibakteriális hatóanyag vegyületeit, az alliinnt és az allicint, mely rákellenes tulajdonságokkal bír. Azóta kiderült róla, hogy segít csökkenteni a vérnyomást, féregűző hatása van, és felveszi a harcot a baktériumok, a vírusok és a gombák ellen is. Ez a csodanövény a legújabb kutatások szerint még a koleszterinszintet is csökkenti. Ha pedig nem szeretnéd, hogy vámpírok támadjanak rád, a fokhagyma még az ő elriasztásukra is alkalmas. :)
Hogyan készíts fokhagymából növényvédő szert?
Vedd fel a harcot a levéltetek ellen! Fotó: 123rf.com
De komolyra fordítva a szót, nem csupán számodra, a növényeid számára is védelmet biztosít. A fokhagymás növényvédő szer elkészítéséhez a következőket kell beszerezned:
- fokhagyma
- bors
- jalapeno paprika
- egy szórófejes vizespalack
Ez még akár egy jó mártogatós receptje is lehetne, de nem az. Úgyhogy kérlek ne fald fel az egészet, mert a növényeidnek nagy szüksége lesz rá!
Az elkészítése nagyon egyszerű:
- 8-10 fokhagymagerezdet törj össze és készíts belőle sima, kenhető masszát.
- Adj hozzá egy kevés apróra vágott jalapeno paprikát és egy kiskanál borsot, majd alaposan keverd össze az egészet.
- 3-4 csésze vízzel együtt turmixold össze, majd hagyd állni egy éjszakán át.
- Szűrd le, töltsd egy tiszta palackba, és már használhatod is.
- Ha nem használod fel az egészet, akkor a maradékot tartsd hűtőszekrényben.
A halálos fegyver. Fotó: 123rf.com
Az oldatot fújd közvetlenül a növény leveleinek fonákjára. Használd hetente egyszer, súlyosabb fertőzöttség esetén hetente kétszer. Ha már elmúlt a fertőzés, akkor is ajánlatos heti egy alkalommal megelőzésképpen lepermetezni vele a növényeidet.
Ha a növényeket eső, vagy víz éri, ismételd meg a kezelést. A fokhagymás víz hatásos a levéltetvek, a krumplibogarak, a takácsatkák, a hangyák, a termeszek, a különféle gombás fertőzések és a fonálféreg ellen is. Bár az oldat nem mérgező, a bors és a paprika miatt viselj kesztyűt a használatakor, és tartsd távol a szemedtől, nehogy irritálja azt.
Próbáld ki ezt a gyors és egyszerű megoldást, hiszen a fokhagymás víz segítségével úgy tarthatod távol a kerted leggyakoribb kártevőit, hogy közben nem szennyezed semmilyen káros vegyi anyaggal a talajt.
Forrás: balconygardenweb.com