Ha nyár, akkor muskátli. Kevés udvar van, ahol ne találkoznánk vele, hiszen minden házat még szebbé varázsol az ablakok előtt pompázó gyönyörű virág. Ráadásul a muskátli nem kényes szépség. Éppen hogy csak egy kis törődést igényel, és egész nyáron elkápráztat minket virágaival még akkor is, ha időből jut rá a legkevesebb. Egyet azonban nem szabad elfelejtenünk. A muskátli nem bírja a szárazságot. De az sem megoldás, hogy pangó vízben áll, hiszen azt sem szereti. Úgyhogy, a virágaiért cserébre rendszeresen kell öntözni. Ráadásul nem csapvízzel, hanem ha lehet, esővízzel. Nos, lehet, hogy egy icipicit azért mégiscsak kényes szépség, de megéri teljesíteni a kívánságait.

Ez a három dolog kell a muskátlinak

A muskátli nagyon hálás növény, hiszen nagyon gyorsan növekszik és hosszasan, bőségesen virágzik. Ezért cserébe ráadásul a muskátli nem igényel túlságosan sok odafigyelést, vagy komolyabb kertészei ismereteket. Azonban három dologra mindenképpen szüksége van ahhoz, hogy igazán jól érezze magát és jól mutasson a kertünkben.

A napfény, a víz és a megfelelő tápanyagellátás a kulcsa a gyönyörű muskátlinak, így ezeket egészen biztosan nem fogjuk tudni megspórolni, de vigasztaljon bennünket a tudat, hogy ebből a háromból egyről nem nekünk kell gondoskodni, a másik kettő nélkül pedig egyik növény sem bírná ki, legfeljebb, ha műanyagból van.

A muskátli imádja a napsütést, azonban a túlságosan száraz időjárás természetesen megviseli. Habár elég vastag a szára, így a rövidebb száraz időszakokat viszonylag jól átvészeli, azért rendszeres öntözésre van szüksége ahhoz, hogy sok és hosszan tartó virágokat tudjon nevelni.

muskátli

A muskátli igazán nem támaszt túlságosan nagy elvárásokat felénk. Fotó: Shutterstock

Amikor pedig igazán nagy a forróság, reggel és este is érdemes megöntözni, mivel a pangó vizet egyáltalán nem viseli jól, így semmi esetre se hagyjuk, hogy gyökerei vízben álljanak. Inkább többször keveset, mint hogy egyszer elárasszuk és vízben álljon.

Mivel a muskátli tápigénye igen nagy, érdemes néhány hét után folyékony műtrágyát adagolni az öntözéskor a vízhez, és ennek ki kell tartania az őszi vegetációs időszak végéig. Ha pedig ezekről gondoskodtunk, még egy dolgot tegyünk meg azért, hogy még szebb maradhasson.


Az elszáradt virágait rendszeresen távolítsuk el a muskátliról, hiszen így sokkal ápoltabb és szebb hatást vált ki, másrészt minden energiáját az új virágok meghozatalára tudja fordítani, mivel az elszáradt virágokat már nem kell táplálnia.

Ha beszélni tudna, ezt kérné tőlünk a muskátli

1. Mivel a muskátli származási helye Dél-Afrika, nem meglepő, hogy nagyon fény- és melegkedvelő növény. Éppen ezért keressünk a számára déli fekvésű helyet, akár az ablakunkról, akár a kertről van szó.

2. Ha kevés is az időnk, arra mindig jusson, hogy megöntözzük, mivel enélkül egészen biztosan nem fogunk tudni a nyár végéig gyönyörködni virágaiban. A csapvizet azonban nem igazán kedveli annak magas klórtartalma miatt. A legjobb megoldás, ha esővízzel öntözzük, vagy hagyjuk állni a csapból kiengedett vizet pár órán keresztül és azzal öntözzük meg a muskátlit.

3. Pangó vízben soha ne álljon a muskátli. Ügyeljünk rá, hogy a cserép vagy a virágláda alján legyenek lyukak, amelyeken keresztül el tud távozni a felesleges esővíz, vagy öntözővíz.

4. Ha nem szeretnénk, hogy gombás megbetegedések támadják meg, ügyeljünk az öntözésnél arra, hogy a muskátlinak csak a földje legyen nedves, a levelei ne.

5. Bármilyen talajban jól érzi magát a muskátli, de a legjobban a tápanyagban gazdag, jó vízáteresztő- és vízmegtartó képességű talajban hozza majd a virágait.

6. Rendszeresen adjunk az öntözővíz mellé tápoldatot, de két hétnél soha ne adjunk neki gyakrabban, mert ezzel sajnos sokat árthatunk neki. A túlságosan sok tápoldat ugyanis méreg a muskátli számára.

Ezt tedd, ha még több muskátlit szeretnél

Amennyiben úgy érezzük, hogy még több muskátlira van szükségünk, nem kell feltétlenül újakat vásárolnunk, hiszen dugványozással otthon is egyszerűen és gyorsan szaporíthatjuk. A dugvány egy olyan növényi rész, amelyet levágunk az anyanövényről és kigyökereztetjük, majd új növénnyé fejlődik. Többféle dugvány létezik.

fejdugványt a növény csúcsáról vágjuk le. Ilyenkor legalább 4-6 levélpárt kell levágni, alulról el kell távolítani a leveleket, majd vízbe kell tenni és kivárni, amíg hamarosan gyökeret fog növeszteni. Ezután már ültethetjük is a virágföldbe.

szárdugványt a szár középső vagy alsó részéből vágjuk le. Körülbelül 10 cm-es szárdarabot kell levágni, az aljáról el kell távolítani a leveleket, majd gyökereztetni. A gyökerek megjelenése után ültethető földbe.

levéldugvány nem más, mint egy levél, melyet a nyéllel együtt kell levágni az anyanövényről. Ezután vagy vízbe kell tenni, vagy földbe kell dugni.

Nagyon fontos, hogy mindig egészséges növényt használjunk a dugványozáshoz. A muskátlihoz a dugványt éles késsel vágjuk le, hogy az ne roncsolódjon, hiszen akkor nem fog gyökeret ereszteni. A levágott dugvány 10-12 cm-es legyen. Szedjük le az alsó leveleket, hogy ne rothadjanak el.

Tegyük ezután morzsás szerkezetű, tápdús talajba, a cserép pedig kerüljön világos helyre, de ne érje közvetlen napsütés. Csak akkor öntözzük, ha a földjének felszíne kiszáradt. A dugványozást követően körülbelül 4 hét múlva már láthatjuk, hogy sikerrel jártunk, hiszen ekkor jelennek meg az első levelek.

A muskátli bár gyakori, mégis különleges

1. A muskátli egy nemzetség, amely körülbelül 200 évelő, pozsgás és bokor alakú fajt tartalmaz.

muskátli virág

A muskátliból még parfümöt is készítenek. Fotó: Shutterstock

2. Az első ismert muskátlifaj Dél-Afrikában volt őshonos, nevét pedig, a Pelargonium nevet, Johannes Burman adta neki 1738-ban. A neve a görög gólya szóból ered, mivel úgy vélte, a növény virága nagyon hasonlít a gólya csőrére.

3. A muskátliból még parfümöt is készítenek, amelyet leginkább férfi illatokhoz adnak hozzá.

4. A rózsamuskátliból kipréselt olajat az arcápolás során is felhasználják. Igazán hasznos, mivel képes a faggyúmirigy szabályozására, így segít a pattanásos bőr gyógyításában. De ezen kívül még a vérkeringést is serkenti, és erősíti a bőrt, így arcmaszkokat, testápolókat és ajakbalzsamokat is szívesen készítenek összetevőiből.

5. A muskátlinak gombaölő, valamint antibakteriális hatása is van, és képes megállítani a vérzést vágások és egyéb sérülések esetén.

6. De még a szúnyogok elleni küzdelemben is számíthatunk a muskátlira, így hát még egy ok, amiért érdemes az ablak közelébe tartani belőle pár tövet.

Ha így teszel, jövőre is számíthatsz a muskátlira

Nem csak egy évig díszítheti az ablakunkat vagy a kertünket a muskátli. Ha van helyünk, könnyedén át tudja vészelni a telet a segítségünkkel és jövőre újra gyönyörködhetünk benne. Mivel a muskátli fagyérzékeny növény, így már az első fagyok előtt be kell vinni. Ehhez vegyük ki a muskátlit a virágládákból, cserepekből, tisztítsuk meg az elszáradt levelektől, virágoktól, vágjuk le az elhalt ágakat, és a gyökérzetét is vágjuk vissza. A töveket tegyük egymás mellé egy ládába, a gyökereik azonban legyenek földben.

Alaposan öntözzük meg, majd tegyük a ládát fagymentes, hűvös helyre. Ügyeljünk rá, hogy a tél folyamán ne száradjon ki, így rendszeresen öntözzük. Van, aki a töveket kiszedi és összeköti egy csomóba, azután fejjel lefelé felakasztja őket a pincében. Ez is remek megoldás a teleltetésre. Azután pedig, amikor végre újra eljön a tavasz, távolítsuk el az esetleges száraz leveleket és virágokat, metsszük le az új hajtásokat, és amikor már nem fenyegeti a muskátlit a fagy, ültessük ki a növényeket a szabadba.

Muskátlikban gazdag kertet és nyarat kívánunk!