A kumquat Dél-Kínában több ezer éve ismert és termesztett növény, mely a 19. század közepén jelent meg Európában és Észak-Amerikában, ahol gyorsan népszerűvé vált. A 20. században népszerűsége tovább nőtt, főleg az egészségtudatos fogyasztók körében – írja az egeszsegeletmod.hu.
Ma a kumquat a világ számos részén megtalálható és népszerű, sokoldalú felhasználási módjának, tápértékének és egyedi ízének köszönhetően. Törpemandarin néven is ismert.
Jellemzői
Kis méretű, narancssárga színű, édeskés ízű citrusféle. Egyediségét az adja, hogy a héja is ehető, és általában édesebb, mint a gyümölcs húsa, ami gyakran enyhén savanykás ízű. Mérete kisebb egy hagyományos narancsnál, gyakran csak egy nagyobb szőlőszem méretével egyezik meg. Dísznövényként is remekül mutat.
Fogyasztható nyersen, de készíthető belőle lekvár és sütemény is, továbbá kiváló összetevője salátáknak, és italok ízesítésére is alkalmas.
Nagyon gazdag C-vitaminban, de tartalmaz A-vitamint, B-vitaminokat és E-vitamint is, valamint káliumot, kalciumot, magnéziumot, foszfort és kis mennyiségben vasat. Tápanyagtartalmának köszönhetően egészséges nassolnivaló.
Jótékony hatásai
A kumquat gazdag antioxidánsokban, melyek kulcsfontosságú szerepet játszanak a test védelmében a szabad gyökökkel szemben. Az antioxidánsok többek között csökkentik a sejtkárosodást, hozzájárulnak az immunrendszer erősítéséhez és a gyulladásos folyamatok csökkentéséhez. Azaz a kumquat rendszeres fogyasztása hosszú távon hozzájárulhat a krónikus betegségek megelőzéséhez.
Mérete gyakran csak egy nagyobb szőlőszem méretével egyezik meg – fotó: Pixabay
Magas C-vitamin-tartalma segít növelni a fehérvérsejtek termelését és aktivitását, melyek alapvető szerepet játszanak a kórokozókkal szembeni védekezésben. A kumqat tartalmaz továbbá flavonoidokat is, melyek szintén hozzájárulnak az immunrendszer erősítéséhez és a gyulladások csökkentéséhez.
Magas rosttartalmának köszönhetően segít az emésztőrendszer egészségének fenntartásában, a bélflóra egyensúlyának megőrzésében.
Mivel kalóriatartalma alacsony, rosttartalma viszont magas, remekül beilleszthető a fogyókúrás étrendbe. Természetes édessége miatt nagyszerű alternatívája a magas kalóriatartalmú, cukros desszerteknek.
Ezen túlmenően a kumquat számos módon hozzájárul a szív- és érrendszer egészségének támogatásához. Magas flavonoidtartalma segít csökkenteni a szívbetegségek kockázatát, az érfalak gyulladását. Emellett rosttartalma is kedvezően hat a szív egészségére.
A kumquat pozitív hatással van a szem egészségére is magas A-vitamin-tartalmának köszönhetően, csökkentve például a szürkehályog kockázatát.
Magas antioxidánstartalmából kifolyólag csökkentheti a rák kockázatát. Egy koreai tanulmány szerint a citrusfélék gyakori fogyasztása 10 százalékkal csökkenti a mellrák kockázatát. Más tanulmányok is hasonló eredményeket hoztak, azt mutatva, hogy a citrusfélék fogyasztása a hasnyálmirigy- , a nyelőcső- és a gyomorrák alacsonyabb kockázatával is összefüggésbe hozható.
Rendszeres fogyasztása segít az egészség megőrzésében – fotó: Pixabay
Felhasználási módjai
Mivel a héja is ehető, nagyon sokféleképpen fogyasztható gyümölcs a kumquat.
• Nyersen: a héja édes, míg a belseje savanykás, így az egész gyümölcs egyedi ízkombinációt ad.
• Salátákban.
• Lekvárként.
• Desszertként: süteményekben, torták díszítésére, kandírozva édességként.
• Italokban: például koktélokban vagy limonádékban.
• Sütve vagy grillezve: húsételek mellé kiváló választás.
• Konzerválva: ecetes lében, hasonlóan más citrusfélékhez, és később fűszeres köretekhez vagy salátákhoz adva.