Sokan télen is szeretik virágzó növényekkel díszíteni otthonaikat, azonban az alábbi téli növények esetében nem árt az óvatosság, mert súlyosan mérgezők.

Magyal

A magyal örökzöld jellege és élénkpiros bogyói miatt a téli hónapok kedvelt növénye. A magyalcserjét ritkán visszük be a lakásba cserépben, azonban koszorúk, ajtódíszek dekorációjaként olykor közvetlenül érintkezünk vele. Pedig élénk színű bogyói egy teobromin nevű toxint tartalmaznak, melynek fogyasztása hányást, hasmenést, magas vérnyomást és súlyos esetben halált is okozhat.

magyal

A magyal élénk színű bogyói egy teobromin nevű toxint tartalmaznak, amely súlyosan mérgező – fotó: Shutterstock

Mikulásvirág

A mikulásvirág klasszikus szobanövény, mely a karácsonyi időszakban különösen népszerű annak köszönhetően, hogy ünnepi hangulatot áraszt. Azonban a kutatók arra figyelmeztetnek, hogy a mikulásvirág toxinjai, az euphorbinok és a triterpenoid szaponinok enyhe hányingert és hányást okozhatnak. A levelek íze kellemetlen, ezért nem valószínű, hogy valaki nagy mennyiségben fogyasszon belőlük, de már a növény nedvével való érintkezés is bőrirritációt okozhat, és mérgező a kutyákra, macskákra nézve is.

mikulásvirág

A mikulásvirág toxinjai enyhe hányingert és hányást okozhatnak – fotó: Shutterstock

Fagyal

A fagyal levelei glikozidokat és terpenoidokat tartalmaznak, melyek súlyos irritációt okoznak a kézen és a szájban, valamint emésztési zavarokat is előidézhetnek. A fagyal termése is mérgező, gyomor- és bélrendszeri panaszokat okoz. A kutyákra és macskákra is veszélyes, és a haszonállatokat, lovakat és juhokat is tilos etetni vele.

Ciklámen

A ciklámenek leggyakoribb fajtája, a cyclamen persicum, vagyis a szobaciklámen ősszel, télen és tavasszal aktív, nyáron pedig megpihen, majd újrakezdi periódusát. A ciklámenek gumóból fejlődnek ki, amely azonban mérgező triterpenoid szaponinokat tartalmaz, ezért a gumók elfogyasztása súlyos hányást, hasmenést, szívritmuszavart és görcsöket okozhat.


Amarillis

Az amarillis igazán mutatós dísze a szobának trombitaszerű virágaival, azonban egy lycorine nevű toxint tartalmaz, amit a gumójában raktároz a legnagyobb mennyiségben éppúgy, ahogy a nárcisz és más hagymás növények is. A gumó szövetének vagy a növény levelének nagy mennyiségű fogyasztása gyomorpanaszokat, hányingert, hányást, hasmenést, remegést és görcsöket okozhat. Az amarillis a háziállatok számára is mérgező, és hasonló tüneteket válthat ki, mint az embereknél.

Forrás: noklapja.hu