A foodingredienstfirst.com, angol nyelvű hírportál érdekes tájékoztatást közöl arról, hogy a klímaváltozás egyes élelmiszerek csoportjait különösen érzékenyen érinti, és köztük a növényi olajok termelési hatékonyságát, illetve lehetőségeit is erősen lerontja.

Alternatív források keresése

Olíva olajból Európa legnagyobb termelője, Spanyolország a 2022. évi rendkívüli szárazság nyomán a korábbi évek termelésének alig több mint felét tudta előállítani, ami rekordmagasságba nyomta fel az árakat. Ezért az étolajok felhasználói alternatív forrásokat keresnek a nélkülözhetetlen étolajok gyártásához.

A keresésben elsőként az amerikai Algae Cooking Club (ACC) járt sikerrel, rámutatva arra, hogy a mikroalgák kiváló minőségű étolajok legtisztább forrását képezhetik, sőt azok étrendi hatása a növényi olajokénál kedvezőbb, mivel 93%-os arányban tartalmaznak telítetlen zsírsavakat, előállításuk pedig sokkal kisebb káros-gáz kibocsátással jár.


Ez a magas koncentráció erősíti az oxidatív stabilitást, és az 535 Farenheit fokos, magas füstpontot eredményez, ami jóval magasabb, mint az olívaolajé, és az avokádóolaj oxidatív stabilitásának az ötszöröse. Egy kg algaolaj gyártásánál 1,27 kg CO2 kerül a levegőbe, miközben az olívaolajnál ez a mennyiség 2,2 kg, az avokádóolajnál pedig 2,67 kg. Az ilyen típusú étolaj semleges, de enyhén vajas ízprofilt kínál, amely javítja az ételek ízét.

Előállításuk sokkal kisebb káros-gáz kibocsátással jár - fotó: pexels.com

Mikroalgákat használnak fel

Fentiek alapján az ACC új olaja az élelmiszer gyártásban és a vendéglátó iparban várhatóan hamarosan tért hódít, ma már az USA-ban több min 150 üzletben értékesítik. Ehhez az is hozzájárul, hogy az algaolaj viszonylag egyszerűen és termőföld igénybe vétele nélkül előállítható. A gyártáshoz a mikroalgákat cukorral táplálják, és ez néhány nap alatt olajsavban gazdag olajat eredményez.