Egy háztartás, egy fenntartható kert alapja, hogy minden, amit megtermelünk magunknak, annak bizony helyet találunk a kamrában. A szezonális zöldségek és gyümölcsök mindig élvezetet adnak a téli hónapokban, hiszen olyankor is lehetőségünk van szinte friss alapanyagokat fogyasztani. Főleg akkor jó ez, amikor mi magunk tesszük el, tudjuk mit tartalmaz az adott üveg. A tartósítás ráadásul nem is egy hosszú és bonyolult folyamat, csak a megfelelő arányokat kell megtalálni.

Hogyan tartósítsunk?

A tartósítás régóta bevált folyamat, amivel minden alapanyagot felhasználhatunk. Házikertben termeszteni nem egy nagy dolog, azonban sokszor annyi minden fejlődik ki, hogy a megtermett finomságokat nem tudjuk egyszerre elfogyasztani. Pár befőttesüveg és egy kis utánajárás elegendő ahhoz, hogy néhány fűszer segítségével szinte bármit eltehessünk a téli időszakra - írta meg a Greendex.

A kovászos uborkán túl azonban érdemes elgondolkodni a többi zöldségen vagy gyümölcsön is. Fontos, hogy a zöldség mindig kemény és friss legyen, emellett kerüljük a túl nagy uborkát és egyéb alapanyagot. A keménység azért fontos, mert a kovászolás során puhulni fog, így egy fonnyadtabb darab sosem lesz igazán roppanós.

A megfelelő méret pedig azért lényeges, mert a kisebb terméseket könnyebb belezsúfolni az üvegbe, nem kell őket szétvagdosni, így mindegyik egyenletesen fog kovászolódni. Szintén jó, ha a fűszereket, mint a fokhagyma vagy a kapor, szintén frissen hozzuk be a kertből.

Az arányok tekintetében érdemes arra figyelni, hogy mindig forralt vízhez adjuk a hozzávalókat. Literenként egy evőkanál sóra van szükség. Ezt követően öntsük az üvegbe a halmozott, bevágott zöldségekre. Akkor jó a sóoldat, ha éppen egy kicsit sósabb, mint amennyire mi jónak találjuk.


Nem mindegy az sem, hogy mennyire van meleg, hiszen a kovászolás alapja a tökéletes körülmények megteremtése. A fermentáláshoz 25-30 fokra van szükség, érdemes nappal a párkányon vagy a teraszon tartani az üveget, majd éjjelre bevinni a lakásba. A savanyított zöldségekre figyelni kell, érdemes 2-3 naponta ránézni az erjedő zöldségekre. Nyári melegben ennyi idő is elég a kovászoláshoz.

Mit tartósíthatunk kovászolással?

A kedvenc az uborka, de nem csak ezzel érdemes próbálkozni. Jó lehet még a káposzta, a zöldbab, a gabonafélék, de még a gyümölcsök is. Gyakran próbálkoznak cukkínivel, répával, paprikával, amelyek szintén jó megoldást jelentenek ehhez a folyamathoz. A paradicsom szintén szóba jöhet, de talán senki sem gondolta, hogy az eper és a füge is alkalmas az efajta tartósításra.

Hogyan érdemes ízesíteni?

Van, aki meggyével, de akad aki inkább fokhagymával próbálkozik. Nem ritka, hogy krumpli vagy kerül a kovászos üveg tetejére. Hozzáértők szerint a kovászoláshoz alapként a són kívül szemes borsra, fokhagymára, kaporra, babérlevélre, borsikafűre van szükség, de igazából minden ízlés kérdése. Megbolondíthatjuk mustármaggal, úgy lesz különösen pikáns az összhatás.

Szinte bármivel próbálkozhatunk, ami megterem a kertben - fotó: pexels.com

A legfontosabb szabályok

A legfontosabb, hogy az alapanyag mindig friss legyen, ahogy az üveg is, amit nem árt fertőtleníteni előtte. Figyeljünk az arányokra, kóstoljuk meg a keveréket, tapasztaljuk ki, hogy mi ízlik nekünk. Nemcsak nyáron, hanem télen is van lehetőség tartósításra, nem kell szezonálisnak lennie. Próbáljunk ki többféle zöldséget, gyümölcsöt, hiszen szinte minden alkalmas lehet a kovászolásra.