A legtöbb háziasszony ismeri és szereti, főleg a nyár közepén, amikor a kamrafeltöltés zajlik. Az almapektin mind sűrítéshez, mind befőzéshez használható, hiszen kiváló zselésítő anyag, amely gépképzésre is alkalmas. Természetes rost, amely az érett almában van ott a legnagyobb mennyiségben.

Mit nevezhetünk élelmi rostoknak?

Ezek a rostok a táplálékban lévő enzimes bontással emészthetetlen összetett szénhidrátokat jelenti. A természetes almarost 66 százalék élelmi rost, emellett pektin tartalma 25 százalék. A pektin pedig egy vízben oldható rost, ezek közül az egyik legértékesebb, hiszen teljes mértékben fermentálódik - írta meg az egy.hu.

Nem mindegy, hogy milyen rostforrást fogyasztunk

A bél és a máj megfelelő működéséhez szükséges butirátmennyiség napi 15 gramm pektin elfogyasztásával biztosítható a szervezet számára. Ez napi több mint 2 kilogramm búzakorpát jelent, ezt viszont képtelenség elfogyasztani. Ehelyett 60 gramm almarost is elég ahhoz, hogy ezt a mennyiséget fedezzük.


Az élelmi rostok végighaladnak a tápcsatornánk, bejutnak a vastagbélbe, ahol a bélbaktériumok segítségével fermentálódnak. A vízben oldódó fajtái a szénhidrát- és zsíranyagcsere működésében játszanak fontos szerepet, ezért van rájuk szükség a vércukorszint szabályozásában és a vérzsírszint optimalizálásában. Ezek nagy mennyiségű víz megkötésére alkalmasak, hozzájárulhatnak a tápanyagok felszívódásához, valamint azok megkötéséhez.

Másik fontos tudnivaló, hogy prebiotikus hatással rendelkeznek. A vastagbélben található jótékony baktériumtörzsek számára megfelelő táplálékul szolgálnak, ezáltal segíthetik a bélflóra fenntartását, az immunrendszerünk erősítését.

Az almarost tulajdonságai

Az almarost az egyik legjobb rostfajta. Kiegyensúlyozható vele a széklet víztartalma, ezért mind székrekedés, mind hasmenés kezelésére alkalmazható. Ez a rost befolyásolhatja a zsíranyagcserét és csökkentheti az epekő kockázatát. Nem beszélve arról, hogy a legújabb kutatások szerint csökkenti a vér koleszterinszintjét, de még az egyes étel-intoleranciák és allergiás reakciók is kezelhetőek vele. A pektin támogatja a külső antigének terhelésére adott immunválaszt.

Az almarost prebiotikus hatásokkal rendelkezik - fotó: pexels.com

Hogyan keletkezik?

Ez egy melléktermék, amely az almalé készítésekor marad hátra. Amikor az almát megdarálják, kipréselik, centrifugálják, a visszamaradó törkölyt megszárítják, majd ledarálják. Az alma legértékesebb része az almahús sejtfala és az almahéj megmaradt, amely a vízben kiválóan oldódó élelmi rostot, a pektint adják. Az almarost tartalmazza mind a magházat, mind a magot, éppen ezért lenne fontos a rendszeres fogyasztása.

Az almamag természetes jódforrás, ezáltal kiválóan alkalmas az egyes pajzsmirigy-betegségek kezelésére. B17-vitaminban gazdag, ami egyes szakemberek szerint megóvhat bennünket a ráktól, lassíthatja a daganatos sejtek növekedését.