Sajnos itt az augusztus vége, és lassan vége a nyárnak. Az időjárás pedig egyik nap még nyári, másik nap pedig már érezzük, hogy itt az ősz. Ez nagyon megviselheti a növényeket, így mindent meg kell tenned, hogy némi állandóságot próbálj meg biztosítani számukra, és biztosítsd a lehető a legjobb körülményeket. Éppen ezért ilyenkor sem szabad megfeledkezned az öntözésről, csak most egy kicsit másképp kell tenned, mint ahogyan azt a nyári forróságban csináltad.
- Bár nagyon csábító, hogy kezedben a slaggal esőt játszva a növények lombozatát locsold, mégse tedd ezt! Próbáld meg a növények tövére irányítani a vizet, hiszen a gyökérzóna öntözésével látod el a leginkább vízzel a növényt.
- Ne sokszor kevés vizet adj a növényeidnek, hanem inkább ritkábban, de egyszerre nagyobb mennyiséget. A kevés vízmennyiség csupán arra lesz elegendő, hogy a talaj tetejét megnedvesítse, de a gyökerekig már nem fog eljutni, így a növény nagyon keveset fog tudni hasznosítani belőle. Ha naponta egyszer öntözöd meg a növényeket, de azt kellő ideig végzed, a felszívó gyökerek hálával fogják venni, hogy ellátod őket kellő mennyiségű vízzel.
- Továbbra is gyűjtsd ez esővizet, hiszen az tápanyagban gazdag a növényeid számára. A növények azt is meghálálják, ha nem a hideg csapvizet nyújtod számukra, hanem a külső hőmérsékletnek megfelelő. állott esővízzel öntözöd őket.
Az öntözés ősszel is fontos. Fotó: 123rf.com
- Ha még visszatérne a nagy hőség, továbbra se locsolj a legnagyobb napsütésben. A kora reggel, vagy az esti szürkületben történő öntözés a legjobb a növényeid számára, mert ilyenkor a legkisebb a párolgás.
- A szikkadt talajt szinte hiába locsolod. Így ha úgy látod, hogy a növényeid talaja ki van száradva, meg van keményedve, akkor kapálással tedd porhanyóssá a talajfelszínt. Így az öntözésed valóban hasznos lesz, mert képes lesz a víz lejutni a növényeid gyökereihez.
- Továbbra is ajánlatos a növények tövét fűkaszálékkal, fogáccsal óvni attól, hogy a számukra adott víz mihamarabb elpárologjon. Ezzel a takarásos módszerrel ráadásul a gyomokat is kordában tudod tartani, hiszen sokkal kevesebb esélyük van kinőni.
- A saját megfigyeléseidre hagyatkozhatsz a legjobban, hogy eldöntsd, melyik növényednek milyen gyakori öntözésre, és milyen mennyiségű vízre van szüksége.
- Sokkal hatékonyabb egy állandó, nedves környezet fenntartása a növények körül, mint megvárni, amíg teljesen kiszáradnak, és akkor pánikszerűen meglocsolni őket. Ez nem azt jelenti, hogy túl kell locsolni a növényeket, hanem azt, hogy folyamatosan gondoskodnod kell számukra a megfelelő folyadékellátásról.
- A növények lombozatát azért sem érdemes locsolni, mert az könnyen a gombás fertőzések táptalajává válhat.
- Az őszi hőmérséklet csökkenés és a megnövekvő csapadékmennyiség okán fontos, hogy átállítsd az öntöző berendezésedet. Figyeld meg az időjárást, és mindig az aktuális időjárási helyzethez igazítsd az öntözőrendszered beállításait. Azonban figyelj az egyes növények vízigényére. A gyepednek még ilyenkor is nagyobb a vízigénye, ellenben a cserjék ilyenkor már nem kívánnak olyan sok vizet, hiszen lelassul az életműködésük és a sok víz rothadást fog előidézni náluk.
- Figyelj rá, hogy a reggeli, hűvösebb idő nagyobb páratartalommal is jár.
Állítsd át ősszel az öntözőrendszeredet. Fotó: 123rf.com
- Az esőérzékelő beépítése az öntözőrendszeredbe igazán praktikus megoldást nyújt, hogy ne kelljen folyamatosan figyelned az időjárás előrejelzést, és ne kelljen naponta átállítanod a rendszered időzítését.
- Ha nincs még öntözőrendszered, az ősz nem csupán a gyep telepítésére, de az öntözőrendszer kiépítésére is nagyon alkalmas időszak. Mivel a kertedben élő növények életritmusa kezd felkészülni az őszre és a télre, így elkezdenek lelassulni, így az öntözőrendszer miatti beavatkozás sem fogja őket annyira megviselni, mint a nyári időszakban. Az öntözőrendszer kiépítése egészen biztosan nem kis munkával jár, így készülj fel, hogy biztosan fel fogják ásni a kerted egy részét. De befektetés nélkül hozam sincsen. Viszont a munkálatok nyomai tavaszra teljesen el fognak tűnni. Az öntözőrendszer kiépítésével jelentősen csökkenni fog a vízszámlád és nem kell aggódnod, hogy még a napi locsolásra is időt kell szánni. Ráadásul, ha jó előre átgondolod, össze tudod egyeztetni az öntözőrendszer telepítését a gyeped telepítésével, némely növényed átültetésével, és egyéb, földmunkákkal járó kerti munkálatokkal is. Így egy nagyobb munkafolyamattal túl tudsz lenni nagyon sok, idáig halogatott, ámde a kerted szempontjából fontos tevékenységen. Tavaszra pedig már el is felejtheted az összes kellemetlenséget, és csak gyönyörködnöd kell a kertedben. Nyáron pedig egy gonddal kevesebb, hiszen senkit sem kell megkérni, hogy öntözze a növényeidet, amíg elutaztok.
- Mindig élj együtt a kerteddel. Ha folyamatosan előrelátó vagy, és figyeled, milyen időjárás várható, egészen biztosan meg tudod adni a növényeidnek, amire igényük van, és kerted gyönyörűen pompázva hálálja meg neked az őszi gondoskodást.