A földimogyoró, vagy amerikai mogyoró (Arachis hypogaea) eredetileg Dél-Amerikából került Európába. A növény nagyon meleg- és napfényigényes, közeli rokona a zöldborsó és a bab, ezért idehaza is megtermelhető.

Magjának értékes összetevője a B-vitamin, az antioxidáns E-vitamin és a fitoszterol, amelynek gyulladáscsökkentő hatást tulajdonítanak. Ez utóbbi miatt a kozmetikai ipar és a gyógyszeripar egyaránt felhasználja, a bőrszárazság, valamint ekcémás elváltozások enyhítésére is.

Jelentős a telítetlen zsírsav-tartalma, ezek a zsírsavak a szervezetbe jutva hormonokat termelnek, melyek fokozzák a zsíranyagcserét, támogatják az idegrendszer működését. A telített zsírsavakkal ellentétben nem emelik a koleszterinszintet és nem rongálják az erek falait. A telítetlen zsírsavak védenek a stroke-tól, a szívinfarktustól, számtalan jótékony hatásuk között nem elhanyagolható a daganatos megbetegedések megelőzésében és gyógyításában betöltött szerepük sem.


A földimogyorók nagyon gazdagok antioxidánsokban, amelyek segíthetnek megelőzni a szív- és érrendszeri betegségeket, az érelmeszesedést és a cukorbetegséget. Ezek az antioxidánsok segítenek a szabadgyökök eltávolításában, amelyek sejtkárosodást okozhatnak.

A növényfaj érdekessége, hogy a virágok a megtermékenyülés után a földbe fúródnak és ott érnek az általunk is ismert héjas magvakká. Főleg a tápanyagban gazdag, homokos vályogtalajt kedveli, belvizes területeket nem viseli el.

mogyoró

A mogyorótöveket, akár a krumplit, fel kell tölteni – fotó: pixabay

Termesztése kifejezetten környezetbarát, ugyanis más szántóföldi növényekhez képest jóval kevesebb vizet és növényvédő szert igényel. A pillangós növényekhez hasonlóan a mogyoró gyökérzetén is megtalálható a rhisobium nevű nitrogén megkötő baktérium, mely képes a levegő nitrogéntartalmát a leveleken keresztül felvenni és a gyökéren raktározni.

Vetni az érett mogyorót lehet (a pörköltet nem!!!) április végén, május elején. Negyvenszer negyven centis sortávra, 5-7 centi mélyen, a kert napsütötte részére vessük. Amikor a növényeken megjelennek a sárga virágok, a mogyorótöveket töltsük fel, akár a burgonyát, mert a kocsányon lógó terméskezdemények a földbe fúródva fejlődnek ki.

A termések október elejére érnek be, a hüvely héja ilyenkor sárgásfehér, a benne levő magvak pedig pirosak. Szedéskor ásóval a bokor alá nyúlunk, megemeljük, majd a növényt a száránál fogva óvatosan kihúzzuk a földből, ügyelve arra, hogy a terméshüvelyek ne szakadjanak le. Ezt követően a töveket pár napig a szabad levegőn szárítjuk, majd a hüvelyeket a szárról letépve, hűvös, szellős helyen, vékony rétegben kiterítve tároljuk.

Ha zörgősre száradt, kibontjuk a hüvelyből a magot, majd tepsin, sütőben, vagy mikróban megpirítjuk – és már csemegézhetünk is!