Bár a magyar klíma nem kedvez a pálmafáknak, szépségük miatt mégis sok kertben kapnak helyet ezek az egzotikus növények. Azonban amikor eljön a tél, gondoskodnunk kell róluk, akkor is, ha kint maradhatnak, és akkor is, ha védett helyen kell áttelelniük. A kisebb méretű, cserepes pálmák jobb esetben egész évben a lakásunkat díszítik, azonban a nagyobb társaiknak a teleltetés idejére megoldást kell találnunk.
Így óvd a pálmádat
Ha pálmát szeretnénk tartani, tisztában kell lennünk vele, hogy a kertben tartásra csak néhány télálló pálmafajta alkalmas. Ezek a fajták akár a -20 Celsius-fokos hideget is kibírják, de mindenképpen szükség van rá, hogy felkészítsük őket a télre. Fontos, hogy ezt már az ültetésnél is figyelembe vegyük és mindig déli fekvésű területre ültessük, szélvédett helyre. Emellett nagyon lényeges, hogy jó vízáteresztésű talaj, és sok napsütés álljon a rendelkezésére.
A pálmák esetében egy fiatal növénynek szinte esélye sincs túlélni a kiültetést. Így várjuk meg, míg a pálmánk legalább négy éves lesz, és csak azután kerülhet ki a kertbe. A megvásárlást követő első évben így sem kerülhet ki a hidegebb időszakokra, csakis a tavaszi fagyok után szabad kiültetni. Ültetéskor fontos, hogy a föld kellően trágyázva, illetve műtrágyázva legyen, ezen kívül pedig B-vitaminos oldattal is meg kell locsolni a pálmafát.
Vannak télálló pálmák is. Fotó: 123rf.com
Az ültetőgödör minden irányból legyen 15-20 cm-el nagyobb mint a növény földlabdája. A gödör aljára kerüljön a pangó vizet elvezető kavicsréteg, hogy pálmánk gyökere ne álljon a vízben.
Ültetéskor óvjuk a törzset sérülésektől. A fa körül alakítsunk ki egy kis üreget, ahol a locsoláskor a víz le tud szivárogni egészen a növény gyökereihez. Ha a pálmán hervadó levelek jelennek meg, akkor azokat csak akkor szabad eltávolítani, amikor már teljesen elszáradtak.
Az évi első trágyázást mindig akkor kell végezni, amikor már nem várhatók fagyok. Ekkor 2-3 alkalommal gombátlanító szerrel kell kezelni a fát. A pálmát fajtájától függően érdemes háromhavonta trágyázni. Ehhez olyan műtrágyát kell alkalmazni, amely nyomelemeket is tartalmaz.
Mivel a pálma nem a mi éghajlatunkhoz van szokva, muszáj neki szélvédett helyet keresni, ahol kellő mennyiségű napsütés éri. Tökéletes választás lehet a házunk déli oldala. A legjobb megoldás, ha örökzöldeket ültetünk a pálma közelébe, így azok meg tudják védeni a huzattól.
Ha a pálma már évek óta a kertben van, természetesen nem kell kiásni és bevinni a téli időszakban sem. A hó sem árt neki, hiszen kiváló hőszigetelő hatása van, azonban a jeget mindenképpen el kell távolítani róla. Különösen a levelek közül, hiszen ezek veszélybe sodorhatják a pálma szívét, amely a korona közepén található, ahol az új hajtások nőnek. Ha ez károsodik, akkor az a pálma nem fogja túlélni.
Télen a pálmafa tányérját takarjuk be olyan anyaggal, ami alkalmas a meleg benntartására. Ilyen lehet az apróra vágott fenyőkéreg.
A pálma talaja szempontjából nagyon fontos, hogy jó vízáteresztő képességű legyen. A pálma nem jól viseli az agyagos talajt, hiszen az visszatartja a vizet, így az folyamatosan pang a pálma körül. A talajt ebben az esetben fel kell javítani, és télen nem szabad locsolni.
A kiültetett pálmát legalább két évig komoly téli védelemmel kell ellátni. Tehetünk egy drótkerítést a fa köré, amelyet száraz falevelekkel tömünk ki.
Gondoskodnunk kell a pálma teleltetéséről. Fotó: 123rf.com
Különösen óvni kell a pálmát akkor, amikor az éjszakai hőmérséklet -12 Celsius-fok alá süllyed. Ez nem csupán a fiatal, de még az idősebb növényeket is meg tudja viselni. Alkalmazhatunk erre egy egyszerű takarót, amibe belecsavarjuk, de a zsákvászon is tökéletesen megfelel. Idősebb növényeknél fogjuk össze a lombkoronát, és kössük meg, hogy minél jobban védve legyen a pálma szíve. A koronát be lehet takarni zsákvászonnal vagy takaróval. Ha a pálmafa nem dobja le a száraz leveleit, akkor a téli időszakban érdemes azt rajtahagyni, hiszen ez is komoly szigetelést tud nyújtani a hideg napokon.
Az idősebb pálmák általában könnyebben túlélik a telet, de jelentkezhetnek rajtuk a fagykár jelei.
Nem mindegy, hogy télálló, vagy fagytűrő a pálmafánk. A télálló növények esetében a téli csapadék nem jelent problémát, de a fagytűrő növényeknél ez komoly gondot okozhat. A teleltetés megtervezésénél tehát figyelembe kell vennünk, hogy az adott pálma télálló vagy fagytűrő. Mivel hazánk éghajlata nedves kontinentális, hosszú, meleg nyarakkal és hideg, nem túl hosszú telekkel, ezt mindenképp figyelembe kell vennünk a pálmafák teleltetésével kapcsolatban.
Fontos, hogy tisztában legyünk vele, honnan származik és ott milyen éghajlati körülményekhez van szokva az adott pálmafaj. Több olyan területen is élnek pálmák, ahol a nagy melegek mellett az erőtejes lehűléseket is el kell tudniuk viselni, így alkalmazkodtak a szélsőséges időjárási körülményekhez.
Ha a pálmánk kinti teleltetése nem megoldott, kereshetünk egy kertészetet, ahol gondoskodnak az elszállításáról, a teleltetéséről, és a tavaszi visszaszállításáról is. Így egészen biztosan minden feltétel adott lesz hozzá, hogy a tavasz beköszöntével ismét a kertünk ékessége legyen a pálma.