Némelyik növénynek már a neve is jelzi, hogy igazán kedves és vidám. Ilyen a pistike is, még ha másik neve, a nebáncsvirág egy kissé megijeszthet bennünket. Azonban az elnevezés ne tévesszen meg senkit, hiszen ez a csodás, élénk színű virág, egészen biztosan szebbé varázsolja a kertünket.

A pistike még a kert legkomorabb, legsötétebb szegletét is megszínesíti gyönyörű virágaival. Ráadásul gondozása sem igényel különösebb szaktudást, így igazán jó társunk lehet a kertünkben.

Így ültess pistikét

A nebáncsvirágot, vagyis a pistikét, leggyakrabban előnevelt, gyökeres palántaként vásárolhatjuk meg, de nyugodtan megpróbálkozhatunk a magról, vagy dugványról történő szaporításával is. Azonban nagyon ügyeljünk rá, hogy a növény soha ne száradjon ki, hiszen igazán érzékeny a vízhiányra.

A nebáncsvirágot nyugodtan ültethetjük vegyesen, más növényekkel együtt a virágágyásba, de szegélynövényként is tökéletes. Sőt, annak sem kell lemondania róla, akinek nincs kertje, hiszen akár virágládában is kitűnően érzi magát. Fontos számára a jó vízáteresztő képességű talaj, és szereti a félárnyékos, árnyékos fekvést. Ellenben nem szereti a tűző napfényt.

pistike kaspóban

A pistike kaspóban is igazán remekül mutat. Fotó: 123rf.com

Tavasszal, amikor már nem kell tartani a fagyoktól, nyugodtan ültessük ki a kertbe. Ha palántát vásároltunk, akkor legalább akkora ültetőgödröt ássunk, mint amekkora a cserép volt. Azonban ügyelni kell rá, hogy ugyanolyan mélyen kerüljön a talajba, mint ahogyan a cserépben volt, majd az ültetést követően alaposan öntözzük meg.

Ha a nebáncsvirágokat köze ültetjük egymáshoz, egy idő után összefüggő pistike mezőt fogunk kapni, ami igazán szemkápráztató látvány. Nagyon oda kell figyelni az öntözésre, hiszen a növény nagyon hamar kiszáradhat. Különös figyelmet fordítsunk a melegebb időszakok esetén történő öntözésre, amikor is a hűvösebb időben kapott vízmennyiség duplájára lesz szüksége. Így ekkor napi kétszeri locsolásra van szüksége.

A nebáncsvirágnak a víz mellett arra is szüksége van, hogy rendszeresen trágyázzuk. Ezt tavasszal és nyáron tegyük meg. Ha igazán jól érzi magát, májustól egészen szeptember végéig fog megörvendeztetni bennünket virágaival. Azonban nagyon érzékeny a szélre, ami könnyen eltörheti virágait, így ültessük szélvédett helyre.

Kárt okozhat a pistikében a liszteske, a levéltetvek és a takácsatkák, ezért fontos, hogy rendszeresen vizsgáljuk át. Magról, vagy hajtásról tavasztól késő nyárig szaporítható. Ezek elvetésére a nedves tőzeg és perlit keveréke a legalkalmasabb. A cserepet fedjük le egy műanyag zacskóval, amely segít bent tartani a nedvességet. Amint megnőtt, át lehet ültetni virágföldbe.

pistiek közeli

A pistike csodaszép virágaival ékesíti a balkonod, vagy a kerted. Fotó: 123rf.com

A pistike több változatban is elérhető

A pistike törpe változata erősen bokrosodó, melynek levelei zöld vagy barnás árnyalatúak.  Sarkantyús virágai élénk színűek. Vannak olyan fajtái is, amelyeket fehér csillagminta díszít. Ezernyi színben találkozhatunk vele, de sárga pistikét ne keressünk.

Ugyancsak egynyáriként, esetleg szobanövényként tartható az új-guineai nebáncsvirág, mely a törpe pistikénél vaskosabb megjelenésű. Leveleinek széle fogazott, virágai nagyobbak, mint a törpe pistike virágai, és fehér, rózsaszín, piros vagy lila árnyalatban gyönyörködhetünk bennük. Így hát minden okunk megvan rá, hogy helyet adjunk pistikének a kertünkben, és a szívünkben egyaránt.