Hamarosan beköszönt az ősz. Az egyre hűvösebb éjszakák a kerti poloskákat is arra ösztönzik, hogy melegebb búvóhely után nézzenek. Ezért gyakran megjelennek a házakban, lakásokban. Apró réseket, ablakok melletti sarkokat keresnek, így próbálják átvészelni a telet. Bár sokan nem szeretik őket, ezek a kerti poloskák nem veszélyesek az emberre. Ártalmatlan, csendes "betolakodóként" akár tavaszig is nálunk lakhatnak, nem sok vizet zavarnak. Az viszont kellemetlen, amikor tömegével jelennek meg, és akár a bűzüket is bevetik.
A kerti poloskák csak a házban viselkednek ártalmatlanul. A kertben jelentős pusztítást tudnak végezni, ezért érdemes tudni, hogyan védekezhetünk ellenük.
Zöld vándorpoloska – fotó: Pixabay
Hazánkban megközelítőleg 900 poloskafaj él
Több fajra is igaz, hogy nem tudjuk pontosan, honna és mikor érkeztek Magyarországra. Talán 20-30 faj is van, amelyik idegenhonos, pl. a 2002-ben megjelent afrikai vándorpoloska és a 2013 óta jelen lévő ázsiai márványpoloska biztosan az. Ezek ráadásul invazív, nagy károkat okozó fajokról van szó.
A zöld vándorpoloska (Nezara viridula) és az ázsiai márványpoloska (Halymorpha halys) talán a két legelterjedtebb faj. Előbbi növényi nedvekkel táplálkozó, kártevő rovar, amely kifejlett "korában" 1 cm hosszúságú. A teste világoszöld, pajzsot formál. Az utóbbi pedig növényekkel táplálkozó kártevő, amely 1,7 cm hosszúra, és nagyjából ugyanilyen szélességűre nő meg. Barnás, márványhoz hasonló mintázatú.
Szúró-szívó szájszervüket átszúrják a növények szövetein, befecskendezik a nyálukat, amely hatására elindul a rothadás. A növények így megpuhulnak, a poloskák pedig ki tudják szívni belőlük a tápanyagokat, nedveket.
Az imágók és a lárvák is képesek már károsítani a növényeket. Nyálukban olyan enzimek képzednek, amelyek hatására a levelek és a hajtások csak károsodhatnak, de a bimbók, virágok és magkezdemények el is halnak. Ráadásul kórokozók juthatnak be a növénybe a szúrásnál, amelyek emberi fogyasztásra alkalmatlanná teszik, de nem csak ezért válik számunkra élvezhetetlenné, hanem mert a bűzmirigyeivel, emésztőnedvével és ürülékével is beszennyezi a zöldség-gyümölcsöt.
A kiskerti zöldségektől (paradicsom, paprika) a fákon át a gyümölcsökig vagy a kukoricáig semmi sincs biztonságban tőlük.
Hogyan védekezhetsz a poloskák ellenük a kertedben?
Bár könnyű és gyors megoldásnak tűnik, egyáltalán nem tanácsos alkalmazni a rovarölő szereket, hiszen ezzel a módszerrel azokat az élőlényeket is kiírtjuk, amelyek segítik a védekezést. Az elhullott rovatokat pl. a denevérek is elfogyasztják, amely az ő pusztulásukhoz is vezet. Mit lehet tenni akkor a poloskák ellen?
Ázsiai márványpoloska – fotó: Pixabay
1. Begyűjtés: ha túl sok a poloska, meg lehet próbálni begyűjteni őket. Nem a legegyszerűbb ugyan, hiszen egyrészt a közelségünket érezve eliszkolnak, bebújnak a lombok közé, másrészt a közeli kertekből újabbak jöhetnek át, így ennek a folyamatnak nem igazán van vége. Ettől függetlenül egy módszerként be lehet vetni. A begyűjtéshez egy edényt félig töltsünk meg mosószeres vízzel, amelyre, ha leszáll a poloska, a mosószeres felületi feszültség miatt nem tud kimászni belőle.
2. Csalinövények: a gabonafélék ültetése a kert különböző területein egy hatékony csali lehet. A kalász vonzza a poloskákat, nem csak sokan és rendszeresen összegyűlnek rajta, de a lárváik is rajta találhatók. Ha a kert egész területén él néhány szál gabona, és időnként újravetjük őket, az hatékony lesz.
3. Kártevőriasztó növények: egyes vélemények szerint igaz, másoké szerint tévhit, hogy a fokhagyma, bazsalikom, menta riasztja a poloskákat. Ártani viszont biztosan nem fog, ha ezeket a növényeket ültetjük a veteményes mellé.
4. Természetes ellenségek: az énekesmadarak és a denevérek például ilyenek. Röptükben elcsípik a poloskákat, és velük etetik kicsinyeiket. Még a lárváikat is elpusztítják. Ha a kertedben van megfelelő költő- és búvóhely számukra, a poloskainváziót is elfelejtheted.
Ha segítün nekik, a természetes ellenségeik teszik a dolgukat – fotó: Pixabay
5. Környezetbarát permetező szerek: készíthetünk olyan környezetet nem romboló permetszer-keveréket házilag, amely rossz ízűvé teszi a büdösbogarak számára a termést. Keverjünk permetlét, amelyben 1 liter vízhez 10 dkg szárított chili kerül, valamint néhány csepp mosogatószer vagy szappan. Készítsünk olyan mixet, amiben 1/3 rész tej és 2/3 rész fent leírt összetételű permetszer keveredik, és permetezzük rá a növényeinkre.
A biokertészek tippje: dalmátvirág vagy féregűző varádics sötétben szárított, porított virágából készítsünk oldatot, amelyet néhány napig sötétben érlelünk, majd harisnyán (nem fémszűrőn) átszűrve, orvosi rebarbara főzetével higítva permetezhetjük vele a zöldségeket, gyümölcsöket.
Szintén természetes rovarölő hatású a neem (Azadiracha indica) magjaiból készült olaj. Előnye, hogy nem ártalmas más állatokra, kizárólag a rágó-szívó rovarokra. 7-10 naponta, legalább három alkalommal szórjuk ki a neemolajos permetet!
6. Rovarháló: nem csak a poloskák és más kártevő rovarok ellen védhetjük meg vele a kertet, hanem a csigák ellen is hatásos. Egyszerűen felszerelhető, kisebb és nagyobb veteményesben is bevethető. Sajnos azonban a beporzók sem jutnak a hálón át a növényekhez. Ezért talán jobb, ha már a kész termésre húzzuk rá, hogy a beporzás időszakában még zavartalanul dolgozhassanak a méhek.
7. Csapda: csak egy petpalack és zseblámpa szükséges, és már kész is házilag fabrikált poloskacsapda. Pontos "receptet" a készítéséhez az interneten keresgélve nagyon könnyen találunk, mi most az egyik ilyet tesszük közzé:
Poloskák ellen a lakásban
1. Csapda: a fenti csapdát érdemes lakásban is alkalmazni a bevett, papírzsebkendővel megfogós, vécén lehúzós módszer helyett. Utóbbi ugyanis rendkívül környezetszennyező és időigényes, mivel a poloskákat egyesével tudod csak megfogni: mindegyikkel külön papír és vécétartály-ürítés jár.
2. Szúnyogháló: a leghatékonyabb, ha minden ajtón és ablakon szúnyogháló van, hiszen nem csak a büdösbogarakat, de a szúnyogokat, legyeket, darazsakat is kint tartja.
3. Rések betömése: érdemes betömni a nyílászárók melletti réseket, a nagyobb résekben jó, ha akár nedves tömőanyagot használunk, abban a poloska nem fog megtelepedni.
4. Fokhagyma vagy citrompermet: közkedvelt megoldás az ajtók és ablakok körüli részt, a keret mellett bespriccelni fokhagymás spray-vel vagy citromos vízzel. Nem 100%-os hatású, de érdemes kipróbálni.
5. Villany lekapcs: közhely, de meg kell említeni, hogy sok, számunkra kellemetlen rovart a fény vonz. Feleslegesen ne világítsunk, ha pl. nyitva az ablak.
6. Kint szárított ruha: a teraszon, kertben, erkélyen szárított ruhában gyakran megtelepszenek a rovarok, aztán bevisszük őket a lakásba. Mielőtt ez megtörténik, még kint rázd ki a ruhákat alaposan!