Van aki rá sem tud nézni a csípős ételekre, míg mások minden zokszó nélkül falatoznak belőle, sőt dicsekednek is azon képességükkel, hogy jól bírják a paprika erejét. Ha te is a bátrak táborába tartozol, akkor érdemes megpróbálkoznod a paprika termesztésével is, hiszen így mindig "kéznél" lesz, ha éppen csípősre vágysz – írja a greendex.hu.
A magokban halmozódik fel a csípősséget okozó kapszaicin jelentős része – fotó: pixabay,com
A chili Európában csak a 15.-dik században honosodott meg, de az eredete lényegesen korábbra tehető – őshazájában, Közép-Amerikában, már az időszámításunk előtti 7500-ban is ismerték.
Indiában, Afrikában és Mexikóban nagy hagyománya van fogyasztásának. A pikáns, csípős, fűszeres ízvilág még napjainkban is jellemzi gasztronómiájukat. Fogyasztják frissen, szárítva, és fűszerként feldolgozva is.
Sokféle chili faj létezik, amelyek mind küllemükben, színükben, mind csípősségükben különböznek egymástól. Általában megállapítható: minél kisebb a termés annál csípősebb, hiszen a magokban halmozódik fel a csípősséget okozó kapszaicin jelentős része.
A paprika csípősségét a benne található kapszaicin mennyiségének meghatározásával az úgynevezett Scoville-skála segítségével határozzák meg – amely nullánál kezdődik (ide tartoznak a csípmentes paprikafajták – zöldpaprika, kaliforniai paprika), és a tiszta kapszaicinnál ér véget. Az alábbi táblázatban a paprikák csípősségük szerint vannak rangsorolva:
|
A chilipaprikák fűszeressé és különlegessé teszik az ételeket, de emellett számos olyan kedvező élettani hatással is rendelkeznek, amelyek segítenek a betegségek megelőzésében, illetve gyógyításában. A chilipaprika:
- emésztésserkentő, illetve az alkohol fogyasztás során megóvja a gyomor nyálkahártyáját.
- elősegíti a zsírégetést
- külsőleg használva vérbőség fokozó, vérkeringés élénkítő hatással bír. hatására megnövekszik a hőtermelés
- kiváló hajhullás ellen is,
- alkalmas fájdalomcsillapításra, alkoholos kivonata hatásos bedörzsölő szer reuma estén
- megfázás esetén fertőtlenítő hatásának eredményeképpen segíti a gyulladt nyálkahártyák regenerálódását
- létfontos ásványi anyagok forrása, van benne a kálium, a foszfor és a kalcium, a béta-karotin, a bioflavonoidok semlegesítik a szabad gyököket, védelmet nyújtanak a rák ellen
- javítja a keringést, emeli a vérnyomást, alacsony vérnyomásúak számára kedvező lehet fogyasztás
- magas provitamin-tartalmuk védi a hámszövetet
- elűzi az álmosságot és felfrissít
-
A kapszaicines kenőcsök, és tapaszok enyhítik a hátfájást, csillapítják a reumás ízületi gyulladást, és a neuropátia tüneteit.
Minél erősebb egy chili, annál hosszabb a tenyészideje – fotó: pixabay.com
Hogyan fogj hozzá a termesztéséhez?
Válassz jól chilifajtát! Nem lesz egyszerű, hiszen rengeteg fajta van, sokféle hibrid, színváltozat és forma vár rád, könnyű elveszni a paprikarengetegben. Jó támpontot jelenthet a kapszaicintartalom, azaz, hogy mennyire legyen erős a paprika?
Ha nagyon, akkor dönts egy 500 000 SHU-értékű paprika mellett! Ha azt akarod, hogy szinte minden sejted lángoljon tőle, akkor válassz egy 1 000 000 SHU körülit! De ha a „kellemesen csíp" kategóriát szereted akkor ne menj a 100 000–200 000 SHU fölé!
Tenyészidő szempontjából jó ha tudod, hogy vannak későn és a nagyon későn érő típusok – minél erősebb egy chili, annál hosszabb a tenyészideje. Az is lényeges kérdés, hogy mire szeretnéd használni: az enyhébb verziók – mondjuk, amilyen a jalapeno – kiválóan savanyíthatók. Az erős, lángoló fajták (mint amilyenek a habanerók) kiválóak szósznak.
A chili feldolgozása alatt használj kesztyűt, és ne nyúlkálj a szemedhez – fotó: pixabay.com
Chili termesztése magról
Ha sikerült kiválasztani a megfelelő fajtát, következhet a vetés, csíráztatás, palántanevelés, amit akár a konyhában és a konyhaablak párkányán is megvalósíthatsz. Kis cserepekbe tégy palántaföldet, ebbe ültesd bele a magokat kb. 1 cm mélyre, majd spricceld le őket vízzel, takard le fóliával, hogy a páratartalom és a meleg elegendő legyen. A magoknak a csírázáshoz nincs szükségük fényre, csak rendszeres napinkénti öntözésre.
Ha a magok kicsíráztak, lekerülhet róluk a fólia, és következhet az ablak és a fény. Most következik a nehezebb rész! Optimális feltételek mellett a paprikák belelendülnek, gyorsan palántaformájúvá fejlődnek és nagyjából 20 centis korukra érik el a kiültethető kort.
Ezzel azonban célszerű megvárni a május végét, mert a paprika nem nagyon szereti a hideget, és hamar elpusztul. A palántákat még ezután is szoktatni kell a naphoz és szélhez, a tűző napon ugyanis a levelek megéghetnek. Fontos a fokozatosság, aminek hála életképes, erős növényeket kapsz majd.
Mit szeret a chili?
Szakemberek szerint a laza szerkezetű talaj az, ami a legjobban megfelel a palánták számára, ahogy az öntözés is lényeges szempont: legyen folyamatos, pláne, ha aszályosabb az idő, de legyünk óvatosak a túlöntözéssel is, mert éppannyira káros, mint a szárazság.
Ültesd olyan helyre a palántákat, hogy az legyen némileg árnyékos, félárnyékos, mert ott fejlődtek legjobban. Fontos a megfelelő tőtávolság is: ha messzebb kerülnek egymástól, kevesebb tápanyag-utánpótlásra van szükségük.
Érdemes mulcsolni, ugyanis azzal a gyomokat is távol tartod, ésa nedvességet is meg tudod tartani. A termések már zölden is szüretelhetők: a jalapeno esetében például kifejezetten tanácsos így szüretelni. Sokkal erősebbek az érettebb, piros, sárga, barna vagy fehér chilik, amit szüreteléskor érdemes figyelembe venni. A szüret ideje általában július és augusztus.
Megszívlelendő tanács: a chili feldolgozása alatt használj kesztyűt, és ne nyúlkálj a szemedhez! Készíthetsz belőle szószokat, mártásokat, savanyított vagy őrölt ízesítőket. Aki a pikáns ízre, illatra szavaz, az inkább használjon kevesebbet a chilikből!