A gyönyörű, virágba borult leander minden kertész szíve vágya. Nem is csoda, hiszen igazán szemet kápráztatóvá varázsol minden kertet. Ráadásul, ha vigyázunk rá, akkor hosszú éveken át lehetünk boldog leander-tulajdonosok.

Impozáns látványa a mediterrán tájakat idézi, és ha jól érzi magát, egész nyáron át gyönyörködhetünk benne. Ha pedig tudjuk, hogy mire vágyik, egészen biztosan boldogan hozza a virágait, hosszú éveken keresztül. Ráadásul sokféle színben létezik, így egészen biztosan minden kerttulajdonos megtalálja a számára ideális leandert. Ha pedig jól érzi magát, bátran szaporíthatjuk is. Így nem csak a mi kertünk lehet tele vele.

Ezt tedd, hogy jövőre is virágozzon a leandered!

A leander nyár végi gondozásának meghatározó feladata a metszés. Habár a legtöbb növény esetében a tavaszi metszés az ajánlott, a leandert inkább nyár végén vagy ősszel kell megmetszeni, hogy semmi se késleltesse a tavaszi virágba borulását.

leander tengerparton

A leander a kertünkben is jól érezheti magát. Fotó: Shutterstock

A metszést a száraz, sérült és beteg ágak eltávolításával kezdjük, és ne fukarkodjunk a vágásokkal, hiszen a leander meg fogja hálálni, ha minél jobban visszametsszük. A legjobb, ha szeptember végére időzítjük a metszést, hiszen így bőségesen lesz ideje összeszedni magát a tavaszi virágzásig.

Mivel a hajtások végein hozza leveleit, nem szabad túlságosan nyurgára hagyni az ágakat, hiszen akkor a növény nagyon terebélyes lesz. A metszés során a hajtások felső 30-40 centiméteres szakaszát kell eltávolítani. 5-6 évente azonban nagyobb mértékű ifjító metszést igényel a növény. A szárakat ilyenkor a talajtól mérve kétarasznyi magasságban vágjuk el. Ez azért fontos, mert így képes a növény új hajtásokat hozni.


A másik feladat a teleltetés. Amikor benépesítjük leanderrel a kertet, gondoljunk arra is, hogy télre el kell őket helyezni, így érdemes csak annyit tartani, amennyit könnyedén el tudunk szállásolni a hideg időszakra. Mivel a leander mediterrán dísznövény, így nem viseli jól a magyar teleket, de ha van egy fűtetlen üvegházunk, akkor máris nyert ügyünk van. Hogy nincs? Hát, sajnos sokan vagyunk így ezzel, ezért egyéb megoldás után kell néznünk.

Ha nincs üvegházunk, kénytelenek vagyunk megelégedni egy 2-10 Celsius-fok közötti, világos helyiséggel, amely akár egy pince is lehet, ha kellő mennyiségű fényhez tud ott jutni a növény. A teleltetés alatt sem szabad megfeledkezni az öntözéséről, bár azt jóval ritkábban kell megtenni, mint a tavaszi és a nyári időszakban

A pihenőidőszak után csak akkor vihetjük ki a leandert a kertbe, amikor a hőmérséklet már tartósan 15 Celsius-fok felett van, így általában áprilisban jön el erre a legmegfelelőbb pillanat. Azonban ezt ne hirtelen tegyük. A teleltető helyéről először tegyük egy átmeneti helyre, mint amilyen egy lépcsőház, vagy egy fedett balkon, ahol félárnyékos, védett helyen van. Egy hét múlva tehetjük ki naposabb, melegebb helyre, hogy nehogy komoly égési sérüléseket szerezzen a növény a hirtelen jött napfürdőzéstől. Amint kikerült a kertbe, már rendszeresen kell öntözni.

A leander gondozása

Ahhoz, hogy a leander igazán jól érezze magát a kertünkben, a következőkre érdemes odafigyelni.

1. A leander igazi mediterrán szépség, így nagyon szeret a napfényben fürdőzni.

2. Ha jól érzi magát, nagyon gyorsan képes növekedni, ezért érdemes 2-3 évente átültetni. Az átültetés során a gyökérzetet akár 10- 20 %-kal is megnyeshetjük.

3. A cserép aljára tegyünk mosott kavicsot, hogy ne álljon meg a víz a cserépben, a pangó víz ugyanis nagyon nem tesz jót a leandernek.

4. Áprilistól adjunk neki tápoldatot, legalább kéthetente.

leander

A leander csak egy kis napfényre és törődésre vágyik ahhoz, hogy beragyogja a kertünket. Fotó: Shutterstock

5. Mivel a leander elég terebélyes növény, ügyeljünk rá, hogy úgy helyezzük el, hogy a szél ne tudja felborítani a cserepét, hiszen ez a növény sérüléséhez vezethet.

6. Egészen kis korában megfigyelhetjük, hogy később milyen virágokat várhatunk a leandertől, hiszen a zöld szár általában fehér, vagy sárga, míg a bordó szár színes virágot hoz. Minél sötétebb a szár, annál sötétebb lesz a leander virága.

7. Ahhoz, hogy megvédjük a különféle kártevőktől és betegségektől, évente 3-4 alkalommal le kell permetezni. Leginkább a közönséges takácsatka támadja meg, amely a levél fonákján keresztül szívja el annak nedveit. Sajnos emiatt a levelek előbb elsárgulnak, majd elszáradnak és lehullanak.

A pajzstetű és a levéltetű is kedveli, de a gombabetegségek is gyakran megtámadják. Leggyakrabban a leander sztemfíliumos levélfoltossága fordulhat elő nála, de veszélyes még rá a leanderrák is. Ekkor feketés daganatok jelennek meg a növényen, amelyet könnyen átvihetünk a többi növényre, például metszőollóval. Teleltetés előtt is érdemes tetű- és atkairtó permettel kezelni.

8. A leander rengeteg vizet igényel. Egy kifejlett növény egy meleg nyári napon akár 20 litert is képes elpárologtatni. A leandert többször, kisebb adagban öntözzük. Nyáron, ha tehetjük, naponta kétszer is öntözzük meg a leandereket, reggel és délután, amikor már nem tűz rájuk a napfény. Szeptember végétől azonban, ahogy közeledünk a nyugalmi időszakához, csökkentsük az öntözővíz mennyiségét.

Gyönyörű leanderekben gazdag éveket kívánunk!