A címbeli kérdésre rövid és némiképp ünneprontó választ adva szúnyogmentes kert sajnos nem létezik, azonban többféle módja van annak, hogy a kerti vérszívókat távol tartsuk, elriasszuk, számukat ritkítsuk, ráadásul mindezt elsősorban vegyszermentesen!

Mielőtt a szúnyogűzés és -irtás témájára térnénk, ismerjük meg röviden ezt a kellemetlen rovart, hiszen az ellenlépésekhez elengedhetetlen a támadó pontos beazonosítása és szokásainak megismerése.

A szúnyogféléknek, vagyis tudományos elnevezéssel a Culicidae családba tartozó rovaroknak közel 3500 faja ismert, de felépítésük és életmódjuk nagyfokú hasonlóságot mutat, így általánosságban körülírva is sokat megtudhatunk róluk.

szúnyog

A szúnyogféléknek közel 3500 faja ismert – fotó: Pixabay

A hím egyedek szinte minden esetben veszélytelenek, mivel növényi nedvekkel táplálkoznak, a nőstényeknek azonban emellett a peterakás miatt szükségük van a vérszívásra is.

A szúnyog szívó szájszerve igen apró, ezért maga a csípés (ami helyesen mondva szúrás) alig érezhető. A rovar táplálkozás közben véralvadásgátló anyagot juttat a gazdaszervezetbe, vagyis az emberbe, az erre adott immunreakció okozza a viszketést és fájdalmat. A szaporodáshoz a szúnyogoknak minden esetben vízre van szükségük, lassú folyókra vagy nyugodt állóvizekre, ezért vízpartokon, tavak mellett és az esőzések után tartósan megmaradó tócsákban és az egyéb kerti vízfelületekben biztos megindul a peterakás.

A kifejlett szúnyog látása nagyon gyenge, más érzékszervei azonban igencsak fejlettek, áldozataikat a kilélegzett szén-dioxidot, a test hőjét és bizonyos illatkomponenseket követve találják meg.

Mit lehet tenni az elszaporodásuk ellen?

A fentieket követve a legfontosabb feladat a pangóvizek, nyílt vízfelületek megszüntetése, illetve minimalizálása a lehetőségekhez mérten. Jó ötlet lefedni az esővízgyűjtő hordókat, edényeket (ez egyébiránt nemcsak a szúnyogok, de a párolgási veszteség miatt is hasznos), meg kell szüntetni a kerti csap alatt gyakran kialakuló, állandó tócsát, és jó ötlet éjszakára vagy a használaton kívüli napokra (hétköznapokra) lefedni a kerti medencét.

Külön említést érdemel a kerti tó, ami egy csodás és hangulatos látványelem, azonban egészen biztosan szúnyogkeltető is lesz egyben. A kerti tó tervezésekor kalkulálni kell a kellemetlen rovarok megjelenésével, így ezt a műtárgyat érdemes az aktívan használt kertrészektől távolabbra helyezni.

tó

A szaporodáshoz a szúnyogoknak minden esetben vízre van szükségük – fotó: Pixabay

Az öntözésekkel is kedvezhetünk a szúnyogoknak, például ha késő este végezzük víz kijuttatását, ilyenkor ugyanis a talaj által el nem nyelt felesleg pangóvízként hosszan a területen maradhat, ha pedig növények alatt, árnyékban alakulnak ki ilyen pocsolyák, akkor a hőmérséklet függvényében egész másnap is megmaradhat a víz. Ez pedig felhívás a szúnyogok számára, és megindul a peterakás!

A megoldás a jól időzített öntözés vagy a csepegtető öntözőrendszer kialakítása, mely folyamatos vízellátást biztosít, vízfelgyülemlés nélkül.

Sok kertben találhatóak olyan egyenetlenségek, mélyedések, melyekben nagyobb esők után tartósan megmarad a víz. Ezeket szintbe kell hozni, földdel kell feltölteni! Több okból hasznos ötlet továbbá a mulcsolás, a növények tövéhez kihelyezett 5-10 centiméter vastag mulcsréteg ugyanis biztosan megakadályozza a tócsák kialakulását, ráadásul az öntözések száma is ritkítható, hiszen a mulcs (például a fenyőkéreg-zúzalék vagy a dekoratív kavics) lassítja a párolgást, így a növények hatékonyabban vehetik fel a vizet.

A lehetőségek itt persze még nem érnek véget.

Számos olyan növény létezik, melyek bizonyítottan riasztóan hatnak a szúnyogokra, illatanyagukkal irritálják, taszítják őket.

A célra többek közt kiválóan alkalmas a levendula, a rozmaring, a zsálya, a citromfű, a macskamenta, a barátcserje, vagy a dohányvirág. Ezeket a terasz vagy az üldögélésre, időtöltésre használt helyek köré telepítve biztosan kevesebb szúnyoggal lesz dolgunk, természetesen azt nem szabad várni, hogy maradéktalanul eltűnnek.

kert

Szúnyogmentes kert sajnos nem létezik – fotó: Pixabay

Hasonló elven működnek azok a párologtató eszközök, melyek koncentrált növényi aromákat eregetnek. Használható az eukaliptusz, a fodormenta, a szegfűszeg vagy a citrom illóolaja, ezek ráadásul emberi mércével kellemes, vonzó illatok.

Biocsapda is állítható, a szúnyogokat mágnesként vonzza az almaecet aromája, így egy kis tálkába öntött almaecet eltéríti a rovarokat. Érdemes időnként, akár egy estén belül is áthelyezni a csapdát, hogy a rovarok ne lássanak át a trükkön. A vegyszeres megoldásokat nem elvetők használhatnak különféle füstölőket is, ezek egy része azonban kellemetlen szagú, irritáló.

A legbiztosabb módszerek közé tartozik az UV-fénnyel csalogató, majd árammal halálos csapást mérő eszköz, ez azonban számos hasznos rovart is eliminál, így bevetése inkább csak végső megoldásként ajánlott.

Szintén roppant hatásos, ha a kerti filagóriát vagy a teraszt, balkont könnyű, áttetsző szúnyoghálóval védjük, így a hatás ugyan lokális, de szinte 100%-os lesz.

Megyeri SzabolcsMegyeri Szabolcs
kertész, kertészmérnök, blogger.

Szabolcs az Agroinform.hu állandó szerzője, emellett kertészeti tanácsaival találkozhatsz saját blogján, facebook oldalán és videócsatornáján is.

Ahogy a blogon olvasható: "Szeretném a kertészkedést közel hozni, felhasználóbaráttá alakítani, fogyaszthatóan tálalni."