A tavasz a gazdálkodó ember legfontosabb évszaka, hiszen ezen időszakban dől el, hogy az elvetett mag csírázásnak indul- e, amiből, ha a környezeti tényezők is kedvezőek, növény jön létre. De a tavasz nem csak a magvetésről szól, hanem a fák, cserjék rügyfakadásáról, a levelek kibontakozásáról és a virágzásról is. A növények életében ez az időszak rendkivül fontos, hiszen valamennyi fejlődési stádium meghatározó tényező a későbbi termések, gyümölcsök szempontjából - egyik fenológiai stádium sem helyettesítheti a másikat.

dísznövények

A dísznövények szépsége javítja a közérzetet — fotó: pixabay.com

A tavasz a megújulás időszaka

A tavasz a növények életében az újjászületés és a megújulás időszaka, így van ez a dísznövények esetében is, mely legalább annyira fontos kultúra, mint egyéb termesztett haszonnövényeink - írja a nak.hu azon cikkében, amiben a dísznövények tavaszi telepítésében ad néhény hasznos és megszívlelendő tanácsot.

A dísznövények tavaszi telepítése

A dísznövények mivel nélkülözhetetlenek az ember jó közérzetének fenntartásában mondhatni haszonnövényként funkcionálnak. Ha belegondolunk, akkor könnyen beláthatjuk, hogy mindenhol körbevesznek bennünket: a városaink, településeink közterületein, a parkokban, erdőkben a kertjeinkben, mi több: a teraszainkon, az ablakpárkányokon, a belső tereinkben, szobáinkban.

petunia

A színes virágok szebbé varászolják a kertet — fotó: pixabay.com

Tanácsok a magról szaporításhoz

Látszólag egyszerű folyamatnak tűnik a dísznövények magról szaporítása, de itt is érdemes néhány jó tanácsot megfogadnunk:

  • vetés előtt ellenőrizzük a magok életképességét, például néhány mag átvágásával vagy a vetés előtti csíráztatási próba elvégzésével. A csíráztatási próba során könnyen ellenőrizhető a mag csírázási gyorsasága és a csírázási százalék.
  • a magvakat vetés előtt mindenképpen érdemes vízzel felszívatni, ez fajtól függően eltarthat 1-10 napig is. Vannak esetek, amikor még ez is kevés időnek számít, mert sok olyan növény van, aminek a magja változó időtartammal meleg (15-20 C fok) és/vagy hideg (0-5 C fok) rétegezést is igényel. A genetikailag kódolt magnyugalom megszakadása, a csírázás megindulása akár  több hónapot is igényel.
  • figyeljünk a megfelelő aprómorzsás, tömörített, ülepedett, kellően nedves magágy kialakítására
  • lényeges a vetés mélysége is: növényfajnak megfelelően általában a talajfelszínre vetünk, sorba, vagy teljes felületre, majd a mag átmérőjének legfeljebb a kétszeresével, a magvakat egyenletesen takarjuk be laza közeggel, (pl. homok), majd tömörítsük a közeget. Gondoljunk arra is, hogy léteznek fényen csírázó magvak is, ezek nem igényelnek takarást.  Kerülni kell vastag magtakarást, mert az a  csíranövény pusztulását okozza, hiszen ahhoz, hogy a talajfelszínre törjön feléli a tartalékait
  • magágy nedvesen tartását a csírázásig folyamatosan biztosítsuk
  • gondoskodjunk a magágy árnyékolásáról, védjük azt a gyors kiszáradástól

galagonya

Minden esetben vegyük figyelembe az adott növény talajigényét — fotó: pixabay.com

Gyökeres dísznövények

Nem mindegy, hogy szabadgyökerű vagy földdel burkolt, edényes növényt ültetünk. Áprilisban már nem tanácsos szabadgyökerű növényt ültetni.

  • fák esetében fontos, hogy az ágakat, vesszőket vágjuk vissza a 2/3-ukra, sudaras korona esetén emelkedjen a vezérág a többi ág fölé
  • minden esetben vegyük figyelembe az adott növény talajigényét: gyakran szükséges teljes talajcsere a savanyú talajt igénylő növény esetén (tőzeges földkeverék), melynél ha az ültetőgödröt agroszövettel bélelünk ki, elkerülhető a későbbi visszameszeződés
  • tápanyag-utánpótlásnál a több hónapos hatástartalmú, szabályozott tápanyag leadású (foszfor túlsúlyos) műtrágyákat alkalmazzuk
  • akadályozzuk meg a gyökerek körbefutását a több évig edényben tartott növényeknél azzal, hogy 3-4 helyen vágjuk át a földlabdát és kicsit bontsuk meg.
  • figyeljünk arra, hogy ültetéskor a talajszinttel egy síkban legyen a földlabda teteje, vagy a gyökérnyakkal egyvonalban. A mély ültetés ugyanis gyökérfulladást, oltvány esetén pedig az alany nemkívánatos legyökeresedését okozhatja.
  • az eredés érdekében kiemelten fontos az öntözés legalább a vegetációs időszak végéig, ezért ha a csapadék mennyisége 10 mm alatt van, akkor szabadföldben hetente öntözzünk. Az edényes növények öntözését pedig a földlabda száradásától függően végezzük el.

Szeretnéd bővíteni a tudásodat az előremutató mezőgazdasági technológiák tapasztalataival?

Ha igen, Neked szól a PREGA Konferencia és Kiállítás!

Találkozz személyesen azon szakemberekkel, akik a precíziós gazdálkodásban már több éves tapasztalatot szereztek!

Időpont: 2022. május 11-12.

Tudj meg többet az év agrárdigitalizációs eseményéről!

www.prega.hu