A sün nagyon sokáig láthatatlan lakótárs lehet a kertünkben. Főleg azért, mert éjszaka aktív, amikor mi általában már az otthonunkban pihenünk. Ráadásul nem is csap túl nagy zajt, így akinek kutyája van, a leggyakrabban onnan tudja, hogy sün lakja a kertet, hogy a kutyus megugatja, vagy rosszabb esetben megfogja a sünt.

Azonban máshonnan is fel tudjuk fedezni a sünök jelenlétét. De vajon jó az nekünk, ha süni van a kertben? Vagy inkább aggodalomra ad okot?

Így tudod meg, ha sün van a kertedben

Nem csak vakondtúrások lehetnek a kertben, hanem süntúrások is. Ezek pedig nagyon könnyen felismerhetők. A süntúrások általában kicsik, 5-10 cm átmérőjűek, és mivel a sün nem túr olyan mélyre, mint a vakond, jóval sekélyebbek annál.

A süntúráson lévő lyuk nem szabályos alakú, és szétszórt föld és fűcsomók vannak körülötte. A sün nem mozgat meg akkora földet, mint a vakond, és az élelmet is közvetlenül a felszín alatt keresi. Ezért az is gyanús lehet, ha gyakran látunk felfordított földet, ahol kaparásnyomok vannak.

sün sündisznó

A sündisznó nagyon hasznos állat, így vigyázzunk rá, és adjunk neki helyet a kertünkben. Fotó: Shutterstock

Ráadásul elég sok túrást fogunk találni, mert a sündisznó több kisebb, egymáshoz közeli süntúrást csinál a kertben. Ráadásul, ha a túrások mellett apró, szív alakú lábnyomokat is találunk, akkor teljesen egyértelmű, hogy bizony sün jár a kertünkben. Ezeket a lábnyomokat pedig reggel fogjuk felfedezni, hiszen éjszaka aktívak. Ha pedig a kertünkben sok a csiga és a különféle rovatok, akkor a sündisznó nagy kedvvel fog beköltözni hozzánk.


De vajon mit csinál a sün éjszaka a kertedben?

A sünök éjszaka élik az életüket, a nappalokat az éjszakák kipihenésre használják. De éjszaka egy cseppet sem lusták, hiszen gyakran az egész kertet bejárják. A céljuk pedig az, hogy minél több élelmet szerezzenek. Ez azonban nekünk sem lehet ellenünkre, hiszen nem a veteményest dézsmálják meg. Sőt, nagyon sokat köszönhetünk nekik mi is, és a növényeink is, hiszen a sünök férgeket, bogarakat, rovarokat és csigákat fogyasztanak.

De szívesen színesítik az étlapjukat, és esznek még hernyókat, lárvákat, földigilisztákat, de akár még hüllőket és kisebb emlősöket is. A sünök nem csak a meztelencsigákat, hanem a házas csigákat is szívesen fogyasztják, melyeknek gyakran még a házát is megeszik.

De ha meg szeretnénk hálálni, hogy ilyen sokat tesznek a kertünkért, hagyjunk kint nekik egy kis friss gyümölcsöt, vagy főtt tojást, és nagyon örülni fognak neki.

Így tedd sünbaráttá a kerted

Sajnos nagyon sok sündisznót ütnek el járművek, de a kertünkben használt különféle vegyszerek, rovarirtók és műtrágyák is veszélyt jelentenek számukra. Szintén veszélyesek számukra az olyan vízzel teli tárolók vagy medencék, amelyekbe bele tudnak esni, és nem tudnak kijönni belőle. Ezeket akár egy deszka behelyezésével biztonságossá tudjuk tenni a sünök számára.

De ahhoz, hogy a sündisznók igazán jól érezzék magukat nálunk, biztosítsunk számukra egy nyugodt, biztonságos búvóhelyet. Akár egy rőzsehalom, a lehullott avar kupacba rendezése vagy egy sünház is kiváló. Az avar esetében nagyon ügyeljünk rá, hogy nehogy véletlenül meggyújtsuk. Akkor se égessük el anélkül, hogy átnéznénk, ha nem a sünök részére helyeztük ki, de fel van halmozva az avar, hiszen valószínűleg sün lakhat benne. De a komposztot is nagyon szeretik, hiszen ott számtalan bogarat és csigát találhatnak.

Ismerd meg a sündisznót

Az egyedenként 25 ezer forint természetvédelmi értékű keleti sünök nagyon hasznos kis jószágok, hiszen távol tartják a kerti kártevőket. Hazánkban a keleti sün őshonos. A sün átlagosan harmincöt centiméter hosszúságú, és másfél kilogramm súlyú. A tüskéi a védekezés és álcázás miatt fontosak, hiszen amikor veszélyt érez, azonnal összegömbölyödik, ezzel védve magát.

Leggyakrabban erdőkben és dús aljnövényzetű területeken fordul elő, ahol magányosan éli életét. Egyedül akkor van társaságban, amikor a kis sünöket neveli. Azonban szívesen költözik be a városokba, így akár a kertünkbe is. A nappalokat leginkább alvással tölti, és éjszaka vadászik. Télen lecsökken a testhőmérséklete és tavaszig nem is emelkedik meg, ekkor alszik téli álmot.

A sünök márciustól júniusig párzanak, és egy alomban 2-7 utód születik. A vemhesség 40 napig tart. Ha sünfészket találunk, soha ne nyúljunk bele, mert onnantól kezdve az anyja nem fogja elfogadni a kis sünöket, az idegen szagok miatt. Így, ha hozzányúlunk, mesterségesen kell felnevelni őket. Nekik pedig sokkal jobb az anyjukkal, aki a vadászat után egészen biztosan vissza fog térni hozzájuk. Csak akkor segítsünk, ha régóta figyeljük a fészket, és biztosak vagyunk abban, hogy a mama süni nem tér vissza.

Természetesen elfogadja az általunk kikészített eledelt is, de nem szükséges etetnünk, hiszen egy egészséges sün könnyedén meg tudja szerezni a napi betevőjét. A nyár végén, vagy az ősz elején a sün elkezd felkészülni a téli alvásra. Ekkor nagyon irigylésre méltó, hiszen más dolga sincs, mint a kedvére való falatokkal tömni magát, hogy kellő energiát szerezzen a téli időszakra. Ha ebben segíteni szeretnénk neki, helyezzünk ki számára ennivalót. Akkor is adhatunk neki enni, ha úgy látjuk, hogy ételre van szüksége, mert le van gyengülve. Azonban semmi esetre se adjunk neki tejet, mert az egyáltalán nem tesz jót neki, hiszen hasmenést okoz. Adhatunk viszont neki alutasakos macskaeledelt és tiszta vizet innivalónak.

De nem csak az álom előtt, hanem utána is szüksége van a segítségünkre. A téli álomból ébredve ugyanis egészen biztosan jól fog esni neki, ha tápláljuk, hiszen ilyenkor le van gyengülve. Télen előfordulhat, hogy amikor melegebbre fordul az idő, a sünök felébrednek. Ez nagyon veszélyes lehet számukra, hiszen könnyen megfagyhatnak. Ha a tél közepén találunk sünt, akkor adjunk neki enni és inni, majd vigyük védett helyre, ahol folytathatja az álmát. Betegség esetén vagy legyengült állapotban sem szabad kézhez szoktatni a sünt, hiszen az a cél, hogy magáról tudjon gondoskodni.

Befogni sem érdemes őket, hiszen ezek az állatok a szabadban érzik magukat igazán jól, és nem kedvelik a fogságot. Jobban tesszük, ha csak megfigyeljük őket. Ha mindenképpen sünt szeretnénk tartani, akkor az állatkereskedésekben kapható hobbiállatot válasszuk. Nagyon jól tartható az afrikai fehérhasú törpesün.

Fontos, hogy a sünt védjük meg a kutyáktól. Kerítsük el azt a területet, ahol a téli szállása van, hogy a kutyák ne ássák ki. Bár amúgy is tilos avart égetni, nagyon vigyázzunk, hogy nehogy meggyulladjon az avar, ami alatt pihennek, mert nem tudnak kimenekülni onnan. Legyünk elővigyázatosak akkor is, ha nem vagyunk benne biztosak, hogy sün van az avar alatt, mert könnyen előfordulhat, hogy bár nem tudunk róla, ott találtak téli szállást.

sün sündisznó

A sündisznó egyik kedvenc eledele a csiga. Fotó: Shutterstock

Ha beszorul valahova és meg kell fogni, azt csakis kesztyűs kézzel tegyük. Nem csak a tüskék miatt, hanem azért is, mert könnyen megharaphat bennünket. Nem azért, mert agresszív, hanem azért, mert fél. Ha nappal találunk sünt, az nem természetes, így egészen biztosan segítségre van szüksége.

Azonban, ahogy mindennek, így a sünnek is megvan a sötét oldala. Sajnos különféle kártevőket terjeszt, mint amilyen a kullancs, a bolha és a különféle bélférgek. A kullanccsal együtt jár sajnos a Lyme-kór, vagy a kullancsencephalitis is, így nagyon oda kell figyelni, ha kullancs csíp meg minket.

Szintén gond lehet, ha kutya van a háznál, hiszen a találkozás mindkét félnek komoly sérüléseket tud okozni. Ezért, ha éjszaka halljuk, hogy a kutyánk kitartóan ugat valamit, akkor éljünk a gyanúval, hogy süni van a kertben. Ekkor vigyük a kert egy kutyamentes részére a sünt.

Ha pici sünt találunk, ne nyúljunk hozzá egy ideig, hiszen valószínűleg visszatalál az anyjához. Így egy időre hagyjuk magára, de úgy, hogy a szemünk sarkából figyeljük, nehogy baja essen. Ha mégsem talál vissza az anyjához, a legjobb, ha elvisszük egy állatvédő egyesülethez, vagy az állatkertbe, mert ott egészen biztosan helyesen fogják tudni táplálni. Semmiképp ne adjunk neki tejet, még higítva sem. Ha a süninek segítségre van szüksége, tegyük egy újságpapírral bélelt kartondobozba. Ha nagyon hideg van, tegyünk mellé egy törülközőbe csavart meleg vizes palackot is, hogy fel tudjon melegedni.

Hogy semmiképp ne okozzunk sérülést a sünöknek, elővigyázatosan végezzünk bizonyos kerti munkákat. Például a komposztot a vasvillával történő átmozgatás előtt nézzük át, nehogy véletlenül megsérüljön a sün. Szintén nem árt fűnyírás előtt átnézni a kertet, nehogy egy fűkupac alatt ott szunyókáljon egy süni. Fontos tudnunk, hogy a rágcsálóirtásra használt mérgek a süniket is elpusztítják, ezért, ha lehet, ne használjunk ilyen szereket a kertben. Amúgy is veszélyesek ezek a mérgek a házikedvenceinkre nézve is.

Így vigyázz a sünikre

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) közleménye szerint érdemes az alábbi néhány egyszerű óvintézkedést betartani a sündisznók védelmében:

1. Mindig fentről lefelé haladva, előbb a vasvilla nyelével, majd kesztyűs kézzel forgassuk át a kertben található levélhalmot, így győződve meg arról, hogy nincs-e alatta sün. Ez az óvatosság különösen ajánlott a május-júniusi sünellési időszakban, amikor a menedékekben a hetekig vak és szinte magatehetetlen kölykök is ott lehetnek.

2. Az év egyik hónapjában se gyújtsuk fel helyben az ilyen rakásokat, mert a lángok elől a felnőtt sünök sem tudnak elmenekülni, hiszen védekezési stratégiájuk az összegömbölyödésre épül, így szó szerint megsülnek.

3. Ha a gallyrakás megbontásakor sünfészket találunk, ne szedjük össze a kölyköket és kezdjük mi magunk nevelgetni őket, hanem pakoljunk vissza kellő vastagságú rétegben ágakat és leveleket a fészekre, majd hagyjuk a nőstényre a továbbiakat.

4. A háztartásokban keletkező gallyrakás megszüntetése többnyire halasztható, amivel érdemes legalább négy-öt hetet várni, amíg a kölykök annyira megerősödnek, hogy éjszakánként követik anyjukat a vadászatra, de ha tehetjük, a közelben mindenképpen alakítsunk ki alternatív búvóhelyet a gallyakból. Ha mégis elbontjuk a búvóhelyet, lássuk el a sünöket mesterséges süngarázzsal, amibe mind a magányosan pihenő felnőtt állat, mind a nőstény a kölykeivel áttelepíthető.

A sün tehát hasznos munkát végez éjszaka a kertünkben, ezért vigyázzunk rá nagyon!