Mivel a fű felülvetést tavaszi vagy őszi gyepszellőztetéshez kapcsolódóan a legjobb elvégezni, érdemes neked is végiggondolnod, hogy az idén belevágsz-e. Ha igen a válasz, akkor még nem késő felkészülnöd.

A téma rengeteg kérdést vet fel:

  • milyen fűmaggal?
  • tápanyagozás előtt vagy után?
  • mekkora legyen a fű, amikor vetünk?
  • milyen gyakran öntözzük?

...és még rengeteg dilemma merülhet fel.

A szepzoldgyep.hu gyepápolási szakértője sok száz felülvetés tapasztalatával a háta mögött sietett most is a segítségünkre, hogy egyszerűen átlátható rendszerbe szedjük a fentieket és ne csak kérdéseid legyenek, hanem válaszaid is.

Fű felülvetés – Az alapok

A sikerhez fontos az időzítés, de ne gondold túl a dolgot. Ha a legfontosabb szabályokat betartod, jó esélyed van a sikerre. A gyepszellőztetéshez azért kapcsolódik szorosan a felülvetés, mert több feltétel is rendelkezésre áll ilyenkor, ami a frissen kiszórt magok szempontjából kulcsfontosságú. 
A legfontosabb, hogy a gyepszellőztetővel finom barázdákat vágsz a talaj felszínébe. Ez remek lehetőség a vetésre, gyakorlatilag magágyat készítesz a géppel.

Ebbe csak bele kell szórni a fűmagot, és máris sokkal védettebb helyen lesz, mintha csak szimplán a felszínre szórnád. A felszínre szórt mag nagyon könnyen kiszárad és a madaraknak is terített asztal.

A másik nagyon fontos tényező, hogy a tápanyag is rendelkezésre áll gyepszellőztetéskor. A tápanyag pedig elengedhetetlen a felülvetés sikeréhez, hiszen ilyenkor, mint minden vetésnél, versenyt futunk az idővel. Mielőbb ki kell csíráztatni a magokat, majd ugyanígy, minél hamarabb be kell gyökeresedniük ahhoz, hogy ne legyenek kitéve a kiszáradás és egyéb külső hatások fenyegetésének.

A gyors fejlődéshez pedig tápanyag kell. Tápanyagot a gyepszellőztetés alkalmával egyébként is szórsz ki, így az rendelkezésre áll.

Érdemes azonban itt egy pillanatig elgondolkodni, különösen tavaszi felülvetésnél. A tavaszi tápanyagozások alapesetben nitrogén túlsúlyosak, hiszen az a célunk ilyenkor, hogy a fű aktív növekedési időszakában minél gyorsabban friss levélzetet neveljünk. Ehhez pedig hajtatni kell a füvet, amihez kell a sok nitrogén. Ha felülvetést végzel a gyepen, akkor viszont érdemes más stratégiát választanod. A sok nitrogén a meglévő gyepet gyors növekedésre serkenti, ami így el fogja venni a fényt és a nap talajt melegítő erejét a frissen sarjadó hajtásoktól. Válassz tehát kiegyensúlyozottabb tápanyagot, ami mérsékli ezt a hatást!

Milyen fűmagot válassz

Bármilyen fűmagot is válassz, ha figyelsz az öntözésre, sikeres lesz a munkád. Ha tudod, hogy a meglévő gyeped pontosan melyik gyártó melyik fűmagjával volt vetve, akkor a legeslegjobb amit tehetsz, hogy ugyanezt használod a felülvetéshez is. Így elkerülhető, hogy az új gyepállomány színében, habitusában esetleg eltérjen a meglévő gyeptől.

Ha gyepszőnyeged van, érdemes megkérdezni a gyepszőnyeg-előállító céget, hogy tud-e a gyepedhez felülvető keveréket adni.

Fűmagok gyepesítés után

Magról kelő fű – fotó: Pixabay

Ha a fentiek nem állnak rendelkezésedre, akkor sincs semmi gond. Egy dologra figyelj! Ha nagyon finom, vékony szálú gyeped van, akkor ne vess bele mediterrán/szárazságtűrő keveréket. Ezek vastag szálú, erős gyepek, amik nem fognak belesimulni a meglévő állományba. Ebben az esetben mindenképpen olyan keverékkel érdemes dolgoznod, aminek a fajtaösszetétele perjefélékből áll. A fajtaösszetétel fel van tüntetve a doboz oldalán, onnan tudsz tájékozódni. A perje alapú keverékek minden egyéb esetben is barátaink felülvetésnél, hiszen sokkal gyorsabban csíráznak a többieknél, így minimalizálva a kezdeti időszak kockázatait.

Felülvetésnél is igaz, ami minden vetésnél: a fűmagon nem érdemes spórolni, a minőség itt sokszorosan megtérül. A minőségi fűmag sokkal nagyobb arányban csírázik, ütemesebben fejlődik és betegségekkel, stresszhatásokkal szemben is ellenállóbb az olcsóbb fajtáknál. A megfelelő fűmag kilónkénti ára nagyjából 5.000 Ft körül van.

A szükséges mennyiség kiszámításánál arra figyelj, hogy a normál vetéshez megadott mennyiség felére lesz most szükséged. Azaz, ha a dobozon azt látod feltüntetve, hogy 200 m2-re elég fűmagot tartalmaz, akkor azzal 400 m2-t tudsz felülvetni.

A felülvetés folyamata

Gyepszellőztetés előtt a füvet rövidre kell vágnod, hogy a gép megfelelő munkát végezhessen. Ez pont jó a felülvetéshez is. Amint megvagy a szellőztetéssel, és a kiszedett fűszálakat is összegyűjtötted, szórd ki a magot! Ez után következik a tápanyag.

Ha ezekkel megvagy, akkor ugyanúgy kell eljárnod az első napokban, mint vetés nélkül. A tápanyag belolvasztásához nagy mennyiségű vízre van szükség, ez pedig a magok csírázásához is elengedhetetlen. Sokkal könnyebb a dolgod, mintha teljesen üres területre vetnél, hiszen a meglévő fű védi a talaj felszínét a kiszáradástól, de ettől még figyelj rá. Ne hagyd a felszínt kiszáradni az első héten. Ehhez a reggeli nagy mennyiségű öntözés elég lehet, de ha erős a napsütés, szükséges lehet egy két-három perces nedvesítő locsolás napközben is.

Ha minden ok, akkor 1-1,5 hét múlva már láthatod a friss fűszálakat az öreg fű közül bújni. Ilyenkor még nagyon sérülékeny, kerüld a felesleges taposást, terhelést és lehetőleg kerti partit se ilyenkor rendezz!

Az öntözést az első hét után már visszaveheted napi egy alkalomra, és a víz mennyiségét is csökkentsd, ne csinálj mocsarat a kertből. Kb 2,5-3 hét elteltével az öreg gyep már könyörög a nyírásért. Ne várj tovább, nyugodtan nyírd le! Innentől az öntözést is az évszaknak megfelelően végezheted tovább. Ennek mikéntjéről korábbi cikkünkben részletesebben írtunk, illetve az alábbi linken egy egész évre szóló táblázatot is találsz:

https://www.agroinform.hu/hazikert/hogyan-lesz-iden-gyonyoru-a-gyeped-ontozes-funyiras-53443-001

Ha jó minőségű anyagokkal dolgozol és figyelsz az öntözésre is, pár hét alatt üde, friss pázsit lesz a te kertedben is.