Azokban az időszakokban, amikor nem áll rendelkezésre túlságosan sokféle friss gyümölcs, különösen, ha csak a saját termésünkben, és nem a boltiban gondolkodunk, nagyon hasznos lehet, ha gondoskodunk aszalt gyümölcsökről. Azonban egyáltalán nem mindegy, hogy ezeket a gyümölcsöket hogyan fogyasztjuk, ugyanis akár még árthatunk is velük magunknak.
Így fogyaszd az aszalt gyümölcsöket
Az aszalás azért kiváló tartósítási megoldás, hiszen az eljárás során szinte minden víz távozik a gyümölcsökből, és annak ellenére, hogy így igazán hosszan eltartható formában juthatunk hozzá a gyümölcshöz, annak tápanyagtartalma koncentrál formában marad meg. Az aszalás következtében azonos mennyiségű aszalt gyümölcs akár háromszor több rostot, vitamint és ásványi anyagot tartalmazhat, mint a friss. Azonban ez nem minden esetben van így.
Az aszalt gyümölcsök tartósak és egészségesek, ha tudjuk, hogy kell azokat fogyasztani. Fotó: Shutterstock
Az aszalt gyümölcsök nagyon egészségesek, hiszen remek rostforrások, és antioxidánsokban, leginkább is polifenolokban gazdagok. A fogyasztásuk így támogatja az emésztőrendszer egészségét, javíthatja a vérkeringést, és még az oxidatív stressz hatását is csökkenti, így több krónikus betegség kockázatát is el tudjuk kerülni.
Éppen ezért, annak ellenére, hogy igazán bővelkednek tápanyagokban, a testsúlyunkat nem növelik meg túlságosan, ha megfelelő mértékben fogyasztjuk őket. Azonban azon kívül, hogy értékes tápanyagokat tartalmaznak, sajnos cukrot is. Éppen ezért a legtöbb aszalt gyümölcs kalóriatartalma nagyon magas. Ráadásul mivel nagyon finomak is, könnyen ellenálhatatlanná válhatnak, és túlságosan sokat fogyaszthatunk belőlük.
Ezért nagyon oda kell figyelni a mennyiségekre, hiszen ha nem jól fogyasztjuk, akár túlzott cukor- és kalóriabevitelt eredményezhetnek. Ennek a cukortartalomnak körülbelül 22–51 százaléka fruktóz, ami így negatív hatással lehet az egészségünkre, hiszen akár a súlygyarapodást, akár a 2-es típusú cukorbetegség és a szívbetegségek kockázatát is növelheti.
Ezen kívül arra is nagyon oda kell figyelni, hogy milyen forrásból származó aszalt gyümölcsöt fogyasztunk, illetve hogyan tároljuk azokat, ugyanis akár gombákkal, vagy egyéb módon fertőzöttek is lehetnek. Éppen ezért nem árt, ha a saját kertünkben termett gyümölcsöt mi magunk aszaljuk. Az aszalt gyümölcsök szulfitokat tartalmazhatnak, amelyek az arra érzékenyeknél gyomorgörcsöket, bőrkiütéseket és asztmás rohamokat is okozhatnak, így legyünk körültekintők a fogyasztásukkal.
Ezeket a gyümölcsöket érdemes aszalva fogyasztani
1. A mazsola igazán finom, akár önmagában, akár különféle sütemények ízesítésére. A mazsola nagyon sok rostot és káliumot tartalmaz, de az átlagosnál jóval alacsonyabb a glikémiás indexe, vagyis nem emeli meg hirtelen a vércukorszintet. Sőt, a mazsola képes szabályozni a vérnyomás mellett a vércukorszint hirtelen kiugrásait is, csökkenti a gyulladásos markereket és fokozza a teltségérzetet.
2. Gyerekkori emlék lehet sokak számára az aszalt szilva, hiszen kiváló székrekedés kezelésére. Ezen kívül gazdag rostokban, káliumban, béta-karotinban és K-vitaminban, és a mazsolához hasonlóan nagyon laktató. Az antioxidáns-tartalma révén szerepet játszhat a szívbetegségek megelőzésében, bórtartalma pedig a csontritkulás elleni küzdelemben is segíthet.
Az aszalást akár otthon is elvégezhetjük. Fotó: Shutterstock
3. A datolyában soka rost, a kálium, de még a vas is. Ráadásul, habár hazánkban nem túlságosan elterjedt, érdemes lenne megbarátkoznunk vele, hiszen az összes aszalt gyümölcs közül ez az egyik leggazdagabb antioxidáns-forrás. Mivel ennek az aszalt gyümölcsnek is alacsony a glikémiás indexe, fogyasztása nem okoz jelentős vércukorszint-ingadozást. Sőt, nem hogy ellenjavalt lenne, kifejezetten ajánlott a várandós hölgyek számára, hiszen elősegítheti a méhnyak tágulatát és csökkentheti az irányított szülés szükségességét.
Aszalj te is otthon
Bár nálunk még mindig inkább a hagyományos eltevési módok a népszerűbbek, a mediterrán tájakon már régóta használják a nap és a levegő erejét ahhoz, hogy igazán egészséges és természetes módon őrizzék meg a gyümölcsöket, zöldségeket, a szűkösebb időkre.
Nagyon sokféle aszaló berendezést lehet vásárolni, de pár egyszerű lépés, és mindenféle gép nélkül, otthon is képesek vagyunk aszalni. Nem csupán gyümölcsöket lehet így tartósítani. Sárgarépából, petrezselyemből, kaporból is kitűnő aszalványok készíthetők, nem is beszélve a gombákról, melyeket szintén meg tudunk így őrizni.
Fontos, hogy az aszalásra szánt gyümölcs és zöldség mindig legyen tökéletesen ép és érett, és az aszalni kívánt gyümölcsöt és zöldséget minden esetben alaposan tisztítsuk, mossuk, majd szárítsuk meg. Ha van aszalógépünk, akkor nagyon egyszerűen el tudjuk végezni a tartósítást. A berendezés tálcáira kiterítjük az aszalásra szánt gyümölcsöket úgy, hogy azok ne legyenek egymással fedésben. A tálcákat rendszeresen cserélgessük egymással, egészen addig, míg el nem érjük, hogy a termény víztartalma 14%-ra csökkenjen.
Ekkor készül el az aszalvány, amelyet szellős, hűvös helyen kell tárolni ahhoz, hogy hónapokon keresztül falatozhassunk belőle. Az aszalt gyümölcsök azért romlanak meg nehezebben, mert elveszítik nedvességtartalmukat. Ellenben vitamin- és ásványi anyag tartalmukat szinte teljes mértékben meg tudjuk őrizni az aszalás után is.
Erre ügyelj az aszalás során
Vannak olyan gyümölcsök, amelyeket egy az egyben aszalhatunk, de akadnak olyanok is, amelyeket előtte karikára vagy szeletekre kell vágni. Az almát és a körtét érdemes aszalás előtt meghámozni, majd karikára vágva aszalni. Ügyeljünk arra, hogy a szeletek egyforma vastagságúak legyenek, hogy egyszerre aszalódjanak tökéletesre.
A cseresznyét és a meggyet érdemes leforrázni, hogy ne repedjenek meg aszalás közben a szemek. Természetesen az ilyen apró, gyümölcsöket nem kell felszeletelni, azonban kimagozni feltétlenül érdemes. A viaszos réteggel bevont gyümölcsöket, mint amilyen a szilva is, érdemes aszalás előtt 1%-os szódás vízben megmosni, hogy a viaszréteg feloldásával meg tudjuk gyorsítani az aszalási folyamatot, melyet a viaszréteg igen csak lelassítana.
A zöldségfélék közül a legalkalmasabbak az aszalásra a sárgarépa, a zeller, a vöröshagyma és a különböző gombafélék. A gyümölcsök közül a már említett alma, körte, szilva, meggy, cseresznye, kajszibarack, a szőlő és a birs a legkedveltebb aszalni valók. A fügét azonban ne próbáljuk meg aszalni, mert sajnos nem fog sikerülni. A különféle fűszer- és gyógynövények is kiváló aszalványok lehetnek.
Így készíts aszalványt gép nélkül
Ha nincs otthon aszalógépünk, akkor is egyszerűen készíthetünk otthon aszalványokat.
Az egyik módszer, hogy egyszerűen a napsütés erejét használjuk fel arra, hogy a gyümölcsök és zöldségek elveszítsék nedvességtartalmukat. Ehhez semmi másra nincs szükség, mint hogy fémlemezre, vagy aszalótálcára helyezzük a terményeket úgy, hogy azok ne fedjék le egymást. Takarjuk le őket hálóval, hogy a bogarak ne tudjanak rászállni. Estére vigyük be, majd amint jön a napsütés, folytathatjuk tovább.
Ez a folyamat azonban napokig is eltarthat. Ráadásul csakis kánikulában bízhatjuk a napsütésre az aszalvány készítést, hiszen amint magasabb lesz a páratartalom, a termények nem kiszáradnak, hanem sajnos megpenészednek és rothadásnak indulnak.
A konyhai sütőben is készíthetünk aszalványokat. Béleljünk ki egy tepsit sütőpapírral, erre helyezzük az aszalni kívánt zöldséget és gyümölcsöt, ugyanis az levet fog ereszteni. Melegítsük elő a sütőt 50-60 fokosra, majd kapcsoljuk be a légkeveréses funkciót, és nyitott sütőajtó mellett aszaljunk.
Ha egyszerre több tepsit tettünk a sütőbe, akkor rendszeresen cseréljük meg őket, hogy egyenletesen aszalódjanak. Tehetünk egy ventilátort a sütő elé, amely biztosítja a folyamatos szellőzést. A jó aszalás három feltétele az alacsony hőforrás, alacsony páratartalom és a jó szellőzés. Az elkészült aszalványokat soha ne tegyük el melegen, mert akkor nagyon hamar meg fognak romlani.
Az aszalt gyümölcs azokra az időszakokra is megoldást nyújt, amikor kevés gyümölcs áll rendelkezésre. Fotó: Shutterstock
Várjuk meg, amíg teljesen kihűlnek, és ezután tegyük őket légmentesen zárható edényekbe. Tartsuk száraz, hűvös helyen, hogy minél tovább fogyaszthassunk belőlük. Az elkészült aszalványokat önmagukban is fogyaszthatjuk, de kitűnő sütemény alapanyagok is lehetnek, például egy finom gyümölcskenyérben. Az aszalt zöldségeket, fűszernövényeket főzés közben hozzáadhatjuk az ételhez.
Az aszalt szilva többet segít, mint gondolod
A szilva finom és nagyon egészséges, azonban csak korlátozott ideig áll rendelkezésünkre. De asztalt formában akár évekig is elállhat. Az aszalt szilva a legújabb kutatások alapján kiváló a csontritkulás ellen. Mivel gazdag antioxidánsokban, csökkenti a gyulladásokat és rombolja a káros szabadgyököket, így azok, akik rendszeresen fogyasztanak aszalt szilvát, jóval kevésbé vannak kitéve a a csontok törékenységének.
A legújabb tanulmány szerint napi 6-12 aszalt szilva fogyasztása segít csökkentheti azokat a gyulladásos folyamatokat, amelyek a csontvesztéshez járulnak hozzá, különösen a menopauzán átesett, vagy a közeljövőben áteső hölgyek esetében, ezért a 40 év feletti hölgyeknek különösen ajánlott a fogyasztása.
Habár nagyon egészséges és finom, az aszalt szilva nem kalóriaszegény, így ha vigyázni szeretnénk a súlyunkra, naponta ne fogyasszunk belőle 4-5 szemnél többet. Az aszalt szilva még a vérnyomásra is ügyel, hiszen aki rendszeresen fogyasztja, annak kevésbé lesz magas a vérnyomása. A májbetegségek kialakulásának esélyét is csökkentheti az aszalt szilva, mivel támogatja a máj működését.
Az aszalt szilva emellett hatékony székrekedés esetén is. Ezt a magas rosttartalma mellett annak is köszönheti, hogy egy szorbitol nevű anyagot is bőven tartalmaz. Az aszalt szilva mértékletes fogyasztása nem emeli meg a vércukor- és az inzulinszintet sem. De cukortartalma magas, így egy közepes aszalt szilva 1,2 gramm fruktózt tartalmaz, és mivel a napi fruktózbevitelt 15-25 gramm környékén érdemes tartani, legyünk óvatosak a fogyasztásával. Az aszalt szilvában sok a kálium és a K-vitamin is.
Az aszalt gyümölcsök tehát, ha tudjuk, mire kell figyelni, nagyon jót tesznek az egészségünknek.