Itt a hőség, amit nagyon nehezen visel mindenki. Ember, állat, növény. Azonban amíg az emberek tudnak segíteni azon, hogy könnyebb legyen a hőség idején, az állatok és a növények teljesen ránk vannak utalva. Nagyon fontos, hogy tisztában legyünk vele, mivel segítünk, és mivel ártunk a kutyánknak. Ugyanis egyáltalán nem biztos, hogy amit jónak találunk, az valóban jobbá teszi a kutyánk közérzetét a hőség idején, és nem éppen veszélyt jelent a számára.
Ne öntsd le hideg vízzel a kutyádat
Vigyázzunk arra, hogy a kutya számára ne legyen kellemetlen a vízzel való érintkezés. Nagyon fontos, hogy ahogyan az ember esetében, úgy a kutyánál sem szabad hirtelen hideg víznek kitenni a szervezetét. Mi sem ugrunk felhevült testtel a hideg vízbe, ezért egyáltalán nem jó ötlet hirtelen hideg vízzel leönteni a kutyánkat.
A kutyák esetében a talp hűtése az igazán fontos, de ezt soha ne hirtelen leöntéssel tegyük. Ennek az az oka, hogy az emberektől eltérően a kutyák csak a talppárnáikon keresztül tudnak izzadni. Azonban ez a felület nem elég ahhoz, hogy a kutya az egész test hőmérsékletét szabályozni tudja, így a kutyák lihegéssel próbálják meg lehűteni magukat, de a túlságosan nagy hőség idején ez nem mindig elég.
A mentőmellény megvédi a kutyákat a fulladástól. Fotó: Shutterstock
Így védd az állataidat a hőségtől
Mindent el kell követni, hogy állataink meg tudják védeni magukat a napsütéstől és a melegtől. Ezzel pedig el tudják kerülni a hőgutát. Az árnyékos hely elengedhetetlen. Győződjünk meg róla, hogy az állataink számára egész nap elérhető árnyék.
A sötét padlózatot érdemes ilyenkor letakarni egy világos takaróval, hogy ne tudjon annyira felmelegedni. Akár be is nedvesíthetjük a talajt időnként. A hűtőmatracok is nagy segítséget nyújtanak, melyek általában géllel vagy vízzel vannak töltve és a fagyasztóban egyszerűen lehűthetők. Azonban ezzel is legyünk óvatosak, hiszen egész nap nem fekhetnek rajta a kutyák.
Ha odabent van a kutya a lakásban, akkor érdemes behúzni a sötétítőfüggönyöket vagy leengedi a redőnyt, éjszaka pedig, amikor már kint hűvösebb van, mint bent, kinyithatjuk az ablakokat, de arra ügyeljünk, hogy a kutya ne tudjon kiesni, vagy kiszökni rajta.
Amikor odakint tombol a hőség, nagyon jól tud esni egy finom fagyi. Így vannak ezzel a kutyák is, azonban nem szabad a saját fagylaltunkból megkínálni őket, hiszen abban rengeteg olyan összetevő van, amelyik a kutyák számára egyáltalán nem jó. De adhatunk nekik egy jégkockát, az ívóvizükbe helyezve, ennek nagyon örülni fognak.
Soha ne hagyd a kutyát az autóban
Sajnos hiába gondoljuk azt, hogy ezt már mindenki tudja, minden évben történnek tragédiák, amikor gyerekeket, állatokat hagynak az autóban, akár csak pár percre is. Az autók már alacsonyabb hőmérséklet esetén is nagyon fel tudnak forrósodni, de ilyenkor, amikor odakint is nagy a hőség, pillanatok alatt óriási baj történhet. Így hát egy percre se hagyjunk bent senkit az autóban, se gyereket, se állatot, hiszen a túlhevülés sajnos az életükbe kerülhet. Hiába gondoljuk azt, hogy pár perc alatt nem történhet baj, sajnos történhet!
Másrészt, akár velünk is történhet bármilyen baj, amíg nem vagyunk az autóban, és előfordulhat, hogy csak jóval később tudunk oda visszajutni. A biztos, ha soha, semmilyen esetben nem hagyjuk bent gyermekeinket vagy állatainkat nyáron az autóban.
A víz életmentő a kutyák számára
A meleg levegő miatt mi is sokkal gyakrabban szomjazunk meg, de így vannak ezzel az állataink is. A lihegés során is nagyon sok nedvességet veszítenek a kutyák. Éppen ezért figyeljünk oda rá, hogy mindig álljon rendelkezésükre elegendő víz, amit ha lehet, rendszeresen cseréljünk hűvösre, és helyezzük az árnyékba.
Nem minden kutya van oda a vízért. Fotó: Shutterstock
De a száraztápok miatt is megnő a kutyák vízigénye, így fontos, hogy száraztáp etetése esetén is álljon mindig rendelkezésre kellő mennyiségű, tiszta ivóvíz. Éjszakára is gondoskodjunk az állataink ivóvíz ellátásáról.
A fürdésnél is be kell tartani a szabályokat
Ha nyár, akkor strandolás. Nagyon sok tó, folyó és patak áll rendelkezésre a fürdéshez, azonban nagyon oda kell figyelni, hol és milyen körülmények között engedjük be fürödni a kutyánkat. Mint ahogyan saját magunkra is ügyeljünk, hiszen hiába hívogató a hűs víz ilyenkor nyáron, nagyon meg kell gondolni, hogy nehogy nagy baj legyen a fürdőzésből.
A kutyák nagyon örülnek a saját kutyamedencének, amelyik lehet egy kis gyerekmedence is. Ügyeljünk rá, hogy ne csússzon, hiszen akkor komoly baleseteket szenvedhet kedvencünk fürdés közben. A különféle locsolókat is kedveli néhány kutya, azonban vannak, akiket egyenesen kiráz a hideg ettől, így ebben az esetben semmiképp se erőltessük és ne kényszerítsük alá a kutyát. Arra azonban ügyeljünk, hogy túl sokáig ne tartózkodjon a kutya a vízben, és arra is oda kell figyelni, hogy ne nyeljen belőle túl sokat.
A túlságosan hideg padló vagy víz hólyaghuruthoz is vezethet. Ennek jellemző tünetei a gyakori vizeletürítés vagy a vizelési fájdalom, ezért nem árt, ha van szárítkozási lehetőség a kutyának, és semmi esetre se hagyjuk, hogy egész nap a nedves, hideg padlón feküdjön.
A séta idejét is módosítani kell
Amikor ilyen óriási a hőség, semmi esetre se ragaszkodjunk a bevált sétaidőpontokhoz. ilyenkor az aszfalt égetően forró, így nem szabad, hogy a kutya rálépjen, hiszen megégeti a talpát. Ráadásul jóval kimerültebb, mint ahogyan mi is, így most ne dobáljunk neki, és ne vigyük sétálni a legnagyobb melegben. Időzítsük a sétákat a kora reggeli és az esti időpontokra, amikor elviselhetőbb a hőmérséklet.
A távolság se legyen ugyanolyan hosszú, mint eddig. A hőség ideje alatt a kutyus jobb, ha az árnyékban pihen, és inkább rövidebb sétákat teszünk vele. Különösen ügyeljünk az idős kedvenceinkre.
Akár közelre, akár távolra megyünk sétálni, mindenképpen vigyünk magunkkal vizet a kutyánknak. A jéghideg víz a szervezetre pont fordítva hat, mint gondolnánk. A hidegre szervezetünk hőt fog termelni, hogy testünkhöz melegítse az italt, ezért ne nagyon hideg, hanem inkább szobahőmérsékletű vizet adjunk állatainknak. Ne feledkezzünk meg a kóbor állatokról és a madarakról sem, így nekik is helyezzünk ki vizet, hiszen ez életmentő lehet ilyen meleg napokon.
Nem mindig a nyírás a megoldás
Habár azt gondolnánk, hogy a kutyák esetében hasonlóan kell eljárni, mint az embereknél, és a hajat vagy le kell rövidíteni, vagy fel kell kötni, a kutyáknál a vastag szőrzet a melegítő funkció mellett hűtő hatással is rendelkezik. A szőrben lévő nedvesség elpárolgása hűsíti a vastag szőrzetű kutyákat, így semmiképp ne nyírjuk meg őket automatikusan, hanem nézzünk utána, hogy az adott fajtánál mi a legjobb megoldás.
A kutyák is szeretnek fagyizni
Természetesen senkit nem arra biztatunk, hogy emberek számára készített fagylalttal kedveskedjen állatainak, hiszen abban nagyon sok, az állatok számára káros anyag található. Azonban nyugodtan hűtsük le a rágókáikat, hiszen az jól fog esni nekik, vagy adjunk nekik egy jégkockát, hogy azt rághassák. Ne vigyük túlzásba, hiszen az ő torkuk is meg tud fájdulni. De akár mi magunk is készíthetünk a kutyánknak fagyit. Ehhez turmixoljunk és öntsünk formába banánt és epret, tegyük a fagyasztóba, és miután lehűlt, adjuk oda neki.
Kutyamelegben sem árt a kutyaruha
Azt gondolhatnánk, hogy a kutyaruha csak télen nyújt segítséget, amikor a fűtött lakásból hirtelen kerülnek ki kedvenceink a hidegbe. De vannak olyan kutyaruhák, amelyek kifejezetten hasznosak nyáron is. Ilyen például egy hűsítő mellény. A speciális anyagból készült kiegészítő nem engedi át a meleget, így védi az állat bőrét a leégéstől, és nem is lesz olyan melege séta közben.
Ezt tedd, ha hűgutát kapott kedvenced
Nagyon bízunk benne, hogy soha nem kerül rá sor, de ha megtörténik a baj, és úgy látjuk, kedvencünknek nagyon megártott a meleg, ne késlekedjünk, azonnal tegyük meg az életmentő lépéseket és vigyük mielőbb állatorvoshoz. A hőguta leggyakoribb tünetei a túlzott lihegés, levertség, fáradékonyság, piros bőr és a legszélsőségesebb esetben ájulás. Az állatot azonnal helyezzük hűvös, árnyékos helyre és kezdjük el hűvös vízzel borogatni. Semmi esetre ne öntsük le jéghideg vízzel, és jéghideg törölközőt se tegyünk rá! Hűvös vizes törölközőt terítsünk rá, próbáljuk meg hűvös, de nem jéghideg vízzel itatni, és azonnal vigyük állatorvoshoz.
A kutyák már születésükkor tudnak úszni, de a vízhez hozzá kell szoktatni őket. Fotó: Shutterstock
Erre ügyelj a kutyád úsztatásakor
Sokan viszik a kutyájukat úszni, amikor nagy a meleg. Szerencsére ma már erre egyre több helyen van lehetőség a kutyák számára is. Az úszás a kutyák számára rendkívül hasznos mozgásforma, különösen az idősebb kutyák esetében, hiszen nagyon jó hatással van az ízületeikre. A sérülések, műtétek utáni lábadozásban is segíthet a vízben végzett mozgás, a kutyafizioterápia részeként. Sőt, segíthet a fájdalomcsillapításban is. Az úszás során az izmok anélkül tudnak erősödni, hogy közben a mozgás megterhelné az ízületeket. Ez különösen fontos a túlsúlyos kedvencek esetében.
Az úszás emellett az általános kondíciót és a törzsizomzat erősségét is javítja, és segíti az izomépítést. Nem csupán a mozgásszervekre gyakorol jótékony hatást, hanem a szív-és érrendszerre is. Azonban elsőre nem minden kutya fog olimpiai bajnok úszóként viselkedni, így nagyon fontos, hogy figyeljünk rájuk oda és soha ne hagyjuk őket a vízben magukra, akkor sem, ha már gyakran úsztak.
Az első alkalom előtt pedig mindenképp nézzük meg, milyen a viszonya a vízzel és kezdjük meg a vízhez való szoktatást. A kutyák ösztönösen úsznak, de nem szabad őket rögtön vízbe tenni, hanem időt kell adni nekik a hozzászokásra. Általában már pár hónapos korban is úszó mozdulatokat végeznek, ha vízbe kerülnek, ezért úszni tanítani nem kell, hozzászoktatni a vízhez azonban igen. Attól, hogy ösztönösen tudnak úszni, ugyanis még egyáltalán nem biztos, hogy szeretik is.
A vízhez történő szoktatást már nagyon fiatal korban, akár 6-8 hetesen is el lehet kezdeni. Nagyon fontos, hogy soha ne dobjuk vagy lökjük be őket a vízbe! Ha a kutya fél, nem szeretne a vízbe menni, ne alkalmazzunk erőszakot. Fontos alapelv a türelem, a fokozatosság és az erőszakmentesség.
Első lépésként csak olyan mély vízbe vigyük be a kutyát, ahol még biztonsággal leér a lába és kilóg a feje. Itt játsszunk vele sokat és csak fokozatosan távolodjunk el a parttól. Amikor már a kutya lába nem ér le a víz fenekére, lágyék tájékon nyúljunk alá a kezünkkel, míg a másik kezünkkel fogjuk meg a nyakörvét és így tartsuk egy ideig, amíg megszokja az érzést, hogy nincs talaj a lábai alatt.
Mindig a part felé nézzen a feje, amikor elengedjük és mindig legyünk ott mellette. Előfordulhat, hogy megijed, és rugdosni kezd, így attól függően, hogy mekkora a testsúlya, akár többen is bent lehetünk vele a vízben.
Ne dobjunk be rögtön tárgyakat, hogy utánaússzon, hiszen a játék miatt könnyen bele fog ugrani a vízbe, azonban ott már pánikba is eshet. Amikor már megszokta és megszerette a vizet, akkor dobáljunk csak neki, és mindig a part felé, nehogy baj történjen.
Soha ne engedjük, hogy a kutya felhevült testtel ugorjon a vízbe. Ha kifárad, ki tudjon jönni, ezért ne távolodjunk el túlságosan a parttól. A stégről könnyen be tud ugrani, de előtte győződünk meg róla, hogy ki is tud jönni onnan. A sodrást is vegyük figyelembe, és a víz alatt nem látható sziklákat, egyéb, balesetveszélyes tárgyakat is. A kutyával ugyanolyan óvatosnak kell lenni a vízben és a vízparton, mint egy kisgyerekkel. Vigyázni kell rá. Fontos, hogy a kutya ne nyeljen sok vizet, ezért a dobálást is limitáljuk, hiszen ha víz kerül a tüdőbe, az azonnali rosszullétet és életveszélyes állapotot eredményez.
Az úszómellény biztonságos megoldást nyújt a kutya számár is. Biztonságérzetet ad a kutyának, és segít nekünk az irányításában is. A sérülés utáni lábadozásban is komoly segítséget nyújt, hiszen általa a gyengébb farizmú állatok sem süllyednek el a vízben.
A csonka farkú kutyák esetében például nagyon is szükséges a kutyák számára kifejlesztett úszómellény, mivel ők gyakran nem tudják használni a hátsó lábukat úszás közben, és könnyedén elmerülnek. Végzetes lehet, ha a vízben, mellény nélkül izomgörcsöt kap a kutya. Arra azonban ügyeljünk, hogy csakis kutyák számára megalkotott, és megfelelő méretű kutyamellény legyen a kutyán, ha pedig már hozzászokott a mellényhez, minden esetben adjuk rá, mert anélkül jóval hamarabb fog kimerülni.
A folyók esetében különösen oda kell figyelni a sodrásra, mint ahogyan a hidak lábánál is. Így a legjobb, ha biztonságos, kijelölt területen engedjük csak fürödni a kutyánkat.
Vigyázzunk az állatokra ebben a hőségben, és soha ne hagyjuk őket hosszabb időre magukra!