A helyzet egyre rosszabb lesz, hiszen a következő napokban a meleg időjárás miatt még magasabb lehet a pollenek koncentrációja.
Készüljünk fel!
Az elkövetkezendő időszakban a pollenterhelés gyors fokosodására kell felkészülni. A meleg időjárás visszatértével a parlagfű pollenkoncentrációja jellemzően a magas-nagyon magas tartományban alakulhat - közölte az NNK.
A csalánfélék esetében országosan magas lehet a szint, de a kenderféléké is közepes-magas szintet érhet el. Az üröm virágporának koncentrációja inkább alacsony, néhol közepes lehet, míg az útifű, a libatopféléké az egész országban alacsony maradhat. A pázsitfűfélék, a lórom, az ernyősvirágzatúak, a gyékény és a sás pollenjei jellemzően alacsony koncentrációban vannak jelen - írja az Infostart.
A fáj pollenjei
A fék esetében a ciprus- és a tiszafafélék, a hárs, valamint a fenyőfélék virágpora lesz jelen, bár főleg alacsony koncentrációban. A kültéri allergén gombák közül az Alternaria spóraszáma országos szinten közepes-magas lehet, míg az Epicoccumé az alacsony-közepes tartományban alakulhat.
A parlagfűre érzékenyeknél már közepes/erős tünetek jelentkezhetnek, amelyek pollenkoncentráció emelkedés hatására ismét fokozódhat. Probléma lehet az orr- és a szájnyálkahártyával, de sok esetben tüsszögés, szemviszketés és orrfolyás fordulhat elő.
Mit tehetünk, hogy enyhítsük a tüneteket?
Az allergia manapság már civilizációs betegségnek számít. A magyar lakosság nagyjából 30 százalékát érinti valamilyen formában. Az augusztusi pollenszezonban sem kerülhetjük el a kellemetlen tüneteket, amelyek tulajdonképpen az immunrendszer túlzott reakciói. Ezeket a szervezetbe kerülő allergének váltják ki, amit általában antihisztamin tartalmú gyógyszerekkel kezelnek - írja a TEOL.
Mindenképpen érdemes átgondolni a mindennapokat, hiszen pár apró változtatással sokat javíthatunk a közérzetünkön. A szabadba lehetőleg reggel és este tartózkodjunk, így érdemes ilyenkor bevásárolni mozogni sportolni. Napközben sokat legyünk zárt térben, reggel és éjjel szellőztessünk sokat és a hajunkból és a ruháinkból mossuk ki a polleneket. Amint hazaértünk, öltözzünk át, így nem szórjuk szét az esetlegesen lakásba vitt, tüneteket okozó polleneket. Cseréljük gyakran az ágyneműt, ne teregessünk a szabadban, hiszen ott még több pollen tapadhat a ruháinkra.
Növények pollenszórása hónapokra vetítve - fotó: ÁNTSZ/MTVA
A különböző gyógynövényekből készült teák, mint a körömvirág, vagy éppen a cickafark nyugtatja a bélnyálkahártyát, valamint gátolják az allergén anyagok felszívódását. Szedjünk omega-3 halolajat, lenmagolajat, amelyek gyulladáscsökkentő és gyulladásgátló hatással vannak a szervezetünkre.