A térségben termelők szerint előfordul a betakarított kukoricánál aflatoxin-fertőzöttség, de mértéke bőven a takarmányozási határérték alatt volt. E célra 20 ppb lehet ez az érték, ami Somogyban átlagban 6 ppb. Ennek ellenére még nem adták el a terményt, mert jelenleg a piaci érték alatti árat kínálnak érte.

Joggal merül fel a kérdés a termelők oldaláról: a piaci ár alatt nem toxinos a kukorica?


A kaposvári MG. Produkt Kft. ügyvezetője, Hanyecz Imre elmondta: a korábbi években könnyebben meg lehetett mondani egy adott térségnél, hogy melyik a toxinnal fertőzött terület. Az ügyvezető szerint idén a korábbihoz képest lényegesen nagyobb mennyiségű növényt érinthet a probléma, de nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy valamelyik körzetben a kukorica toxinos vagy nem. A gond az ügyvezető szerint azokat a térségeket sújthatja különösen, ahol az integrációban sok kistermelőtől vettek át az árut.

kukorica

Valóban komoly aflatoxin fertőzöttséget jeleznek a laboratóriumi eredmények – forrás: Pixabay

Közölte: a kukorica betakarítása október utolsó hetében befejeződött és most már folyamatosan érkeznek a vizsgálati eredmények. A cég az aflatoxin-szennyezettség kapcsán kialakult helyzet miatt a napokban felfüggesztette a kukorica felvásárlását. Hanyecz Imre azt mondta: ha a kukoricát most elkezdenék Olaszországba szállítani, szinte biztos, hogy majdnem minden negyedik, ötödik kamiont visszaküldenék. Azt a szakember még nem tudja, hogy meddig kénytelenek szüneteltetni a felvásárlást. Reményei szerint a piac majd megoldja valamilyen szinten a problémát.

Az ügyvezető arról is szólt: a kukorica most tonnánként  50-80 ezer forintba kerül, az ár az aflatoxin szintjétől függ. A nem fertőzött kukoricáért 78-80 ezer forintot adnak a kereskedők, de ebből kevés van, a toxinnal szennyezett áru ennél sokkal olcsóbb. Hanyecz Imre azt is elárulta: azon dolgoznak, hogy a vállalásuk szerint 50 ezer tonna kukorica kiszállításáról szóló szerződést teljesíteni tudják. Az utóbbi három hétben 5 ezer tonnát vittek  Olaszországba és a belföldi felhasználóknak. A toxinnal kapcsolatos reklamáció 20 százalék, szemben a tavalyi nullával. Reklamáció esetén tonnánként akár 20-30 euró is lehet a büntetés, amit a kereskedőnek kell megfizetnie.



Baranyai Sándor, a Mezőgazdasági Termelők Érdekvédelmi Szövetségének somogyi elnöke kiemelte: a kukoricánál sajnos, valóban komoly aflatoxin fertőzöttséget jeleznek a laboratóriumi eredmények. A kialakult helyzet miatt a termelők és a kereskedők között elveszett a bizalom. Ha egy termelő megakarja vizsgáltatni a kukoricát, akkor gyakorta a megrendeléstől számított egy héten belül sem kerül sor a mintavételre. Mire laboreredmény lesz, akár 2-3 hét is eltelhet, ráadásul óriásiak a költségek, amit a termelő fizet.

Ugyanakkor vannak kereskedők, akik ragaszkodnak ahhoz, hogy az áru rendeltetési helyén lezajló vizsgálat döntheti el az termény értékét. Ám a termelők nem tudják,  hogy az elszállított kukoricával mi történik útközben, illetve a végfelhasználónál milyen körülmények között zajlik a laborvizsgálat. A gazdálkodó csak addig tudja vállalni a felelősséget, amíg  a termény el nem hagyja a telephelyét. Sajnos, az is előfordulhat, hogy a gazdálkodó csupán a kialkudott ár felét kapja a kukoricáért és az sem zárható ki, hogy az árut visszahozzák Magyarországra a termelő költségére.

Forrás: Sonline