Vasárnap

Fátyolfelhős, napos idő várható, de a Dunántúl egyes részein továbbra is vastagabb lehet a felhőzet. Csapadék nem lesz. A délkeleti szelet főként az Észak-Dunántúlon kísérik élénk lökések.

A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul.

Hétfő

Jellemzően napos időnk lesz, a fátyolfelhőzet csökken, de a Dunántúlon lehetnek felhős időszakok. Számottevő csapadék nem valószínű. A szél gyenge marad.

A hőmérséklet reggel általában -8, -1 fok között alakul, de a hidegre hajlamos helyeken -10 foknál hidegebb is lehet. Kora délután 4, 9 fok várható.


Kedd

Döntően derült, napos, száraz idő várható, de a nyugati, délnyugati megyékben több lehet a felhő. Arrafelé vegyes halmazállapotú csapadék előfordulhat. A keleties szél néhol megélénkül.

A legalacsonyabb hőmérséklet általában -9, -3, a legmagasabb hőmérséklet 2, 7 fok között valószínű.

traktor

Fátyolfelhős, napos idő várható – fotó: pixabay.com

Az átlagosnál enyhébb és szárazabb volt az idei január

Az év első hónapjáról készített összefoglaló szerint a januári középhőmérséklet országos átlagban 2,33 Celsius-fok volt, ami 2,87 fokkal meghaladta az 1991–2020-as évek átlagát, és a 11. legenyhébb január lett a 20. század eleje óta.

Az ország legnagyobb részén 2 és 3 fok között alakult a hónap középhőmérséklete, fagypont alatti havi átlagérték csak az Északi-középhegység magasabb hegyein és a fagyzugos helyeken fordult elő.

Az elemzés szerint a magas havi középhőmérsékletet két nagyon enyhe időszak okozta: január 5-10., valamint január 23-31. között – összesen 14 napban – átlagosan több mint 7 fokkal volt melegebb a szokásosnál.

A legenyhébb idő január 28-án volt, ekkor a középhőmérséklet országos átlaga 10,44 fok volt, ami az országos átlagot tekintve a legmagasabb januári érték 1901 óta. A korábbi rekord 9,5 fok volt még 122 évvel ezelőtt – írja a HungaroMet,

Hozzátették: a hónap többi 17 napja összességében téli időjárást hozott, többnyire fagyos, zúzmarás idővel, időnként havazással és országosan közel 1 fokkal az átlag alatti hőmérséklettel.

A január csapadéka országos átlagban az eddig beérkezett adatok alapján mindössze 21,2 milliméter volt, ami 35 százalékkal elmarad a szokásostól az 1991–2020-as évek 32,7 milliméteres átlagától.

Főként az ország északi, északnyugati tájain sokfelé 15 milliméter alatt maradt a havi csapadékösszeg, a legszárazabb területeken – mint például a Kisalföld keleti felén – a 10 millimétert sem érte el. A délnyugati határ közelében, valamint keleten, északkeleten mérték a legtöbb havi csapadékot, jellemzően 30 és 50 milliméter között.

SZÉLTÉRKÉPCSAPADÉKTÉRKÉPHŐMÉRSÉKLETTÉRKÉP

Az Agroinform.hu Időjárás rovatában 24 órás, 7, 15 és 30 napos országos és település szintű előrejelzéseket, valamint az elmúlt 30 napban mért adatokat is megtalálod, a permetezésre vonatkozó információkkal együtt.

Indexkép: Pixabay