Április – vége az aszálynak?
Nagy várakozásokkal nézünk az áprilisra, hisz az év első három hónapjában alig esett valamennyi csapadék az országban (jó esetben a szokásos mennyiség fele-harmada), a talaj felső rétegében kritikus mértékűre csökkent a víztartalom, az ország nagy részén aszály van, amit még a hónap végén érkező nagyobb mennyiségű csapadék (általában 5-30 mm közötti mennyiség valószínű) sem tud az ország teljes területén ellensúlyozni.
Megjegyzés: A cikket a hét végére várt nagyobb csapadék lehullása előtt írtuk, akkor még nem álltak rendelkezésre mért adatok, csak az igen változatos modell-előrejelzésekre támaszkodhattunk a hónap utolsó napjaiban lehulló csapadék mennyiségének becslésében.
Nem egyenletes a csapadék területi eloszlása, ebben a hónapban a Nyírség hazánk legszárazabb vidéke, a legtöbb csapadék pedig a Mecsekben és környékén szokott esni.
Csapadék klimatikus adatok – forrás: MeteoPlaza
A hőmérsékleti szélsőségek tág határok közt alakulnak áprilisban, a hónap legmagasabb hőmérsékletét 1926. április 25-én mérték Debrecenben, ott akkor 33.6 °C-ot mutatott a hőmérő. A hónap legalacsonyabb hőmérsékletét, -11.9 °C-ot pedig 2020. április 1-jén regisztrálták, Zabaron.
Hőmérsékleti klimatikus adatok – forrás: MeteoPlaza
Mit mutatnak az előrejelzések, mi vár ránk áprilisban?
Április 1-je és 3-a között:
A hét végén egy kiadós csapadékot okozó ciklon alakítja majd időjárásunkat, melynek csapadékrendszeréből sokfelé várható eső, később többfelé havas eső, havazás, amiből a Dunántúlon és a hegyekben akár pár napig megmaradó hó is lehet. A hét végére a csapadéktevékenység fokozatosan gyengül, ahogy észak felől viharos szél kíséretében megérkezik fölénk a hideg, egyre szárazabb levegő.
Az európai időjárás-előrejelző központ modell-előrejelzése a hét végén várhatóan lehulló összesített csapadékmennyiségre és a hétfő hajnalra kialakuló hóréteg vastagságára. A csapadék területi eloszlásának és mennyiségének elég nagy a bizonytalansága – forrás: MeteoPlaza
Ez azt is magával hozza, hogy jelentősen visszaesik a nappali felmelegedés mértéke, és nemcsak hogy búcsút mondhatunk a március végét jellemző, szokatlanul meleg időnek, hanem vasárnap már mindenütt 10 fok alatt marad a csúcshőmérséklet.
Több középpontú ciklonrendszer hoz csapadékos időt Közép-Európa térségében
Április 4-e és 10-e között:
Fagyos éjszakákkal és kimondottan hűvös nappalokkal indul a hét, sőt egy újabb, ám sokkal gyengébb hidegfront hozhat kisebb esőt, havas esőt, helyenként gyenge havazást. A front átvonulása után a hét második felében átmenetileg jelentősen melegszik az idő a délnyugat felől érkező meleg levegő hatására.
A hét végén változékonyabbra, felhősre, csapadékosra fordul ismét az idő, egy több középpontú ciklonrendszer okoz kiadósabb esőket hazánk térségében.
Több középpontú ciklonrendszer Észak- és Közép-Európa felett
Április 11-e és 17-e között:
A húsvéti ünnepeket megelőző héten markáns időjárási front ugyan nem vonul át felettünk, mégsem lesz eseménytelen az időjárás. Nem számíthatunk ekkor sem zavartalan napsütésre, sőt időnként eső, zápor is előfordulhat. A hét elején még visszafogottabb lesz a nappali felmelegedés, ám a hét második felében már ismét kellemesen meleg, tavaszi időnk lesz.
A húsvéti ünnepek alatt sem lesz zavartalan napsütés, sőt eső is várható, ám ennek ellenére kellemes hőmérsékletű, tavaszi időben lesz részünk.
Április 18-a és 24-e között:
Az ünnepek utáni hét első felében hőmérsékleti szélsőségektől mentes, többnyire felhős idő várható, kezdetben sok, majd egyre kevesebb helyen esővel. A hét második felében észak felől pár fokkal hűvösebb levegő sodródik fölénk, emiatt visszaesik ugyan a nappali felmelegedés mértéke, de jelentős lehűléstől nem kell tartanunk. Komolyabb csapadék sem várható, de kisebb eső, zápor elvétve azért előfordulhat.
Időjárási „senki földje" – ciklon és anticiklon sincs a közelünkben
Április 25-e és 30-a között:
A hónap végén hazánktól északra egy nagy kiterjedésű magasnyomású rendszer épül fel, ami megakadályozza, hogy a sarkvidék felől hideg levegő érkezzen kontinensünk belsejébe. Ezzel egy időben a Földközi-tenger felett kialakuló légörvény meleg, nedves levegőt szállít fölénk, így Közép- és Dél-Európa nagy részén változékony idő várható, több alkalommal esővel, záporokkal, zivatarokkal.
Így lesz ez valószínűleg nálunk is, ám a felhősebb, csapadékos idő ellenére sem lesz hideg, hisz igen meleg levegő tartózkodik majd felettünk. Időnként a nap is kisüt majd, így a nappali felmelegedés mértéke már a kora nyarat idézheti, hisz helyenként akár a 25 fokot is elérheti már a csúcshőmérséklet.
Észak felől anticiklonok blokkolják a hideg levegőt, így dél felől hazánkat is eléri a nedves, meleg légtömeg
Összefoglalva:
Áprilisról azt tartja a néphit, hogy bolond, szeszélyes, változékony, kiszámíthatatlan. Nincs is sok „jeles nap" ebben a hónapban, ám általánosságban elmondhatjuk, hogy ha lucskos, esős az április, esős lesz május, ha április száraz, száraz lesz májusban is.
Nos, reménykedjünk benne, hogy beválik a népi bölcsesség, mert a földeknek nagy szüksége van a további esőre, és az áprilisra szóló előrejelzésünkben is több alkalommal írtunk kiadósabb esőről, reméljük, a május megtartja jó szokását, és követi az április csapadékosságát!
A növények fejlődése szempontjából fontos meleg időszakban is lesz részünk, a hónap elejétől eltekintve. Az akkor várható fagyos idő, úgy tűnik, a hónap során már nem ismétlődik meg, sőt inkább a szokásosnál melegebb időre számíthatunk.
(Megjegyzés: A térképeken, a meteorológiában szokásos módon, a magas nyomású területek (anticiklonok) középpontját „M", az alacsony nyomású rendszerek (ciklonok) középpontját pedig „A" betű jelöli. A klíma grafikonokon megjelenő információ az OMSz adatainak feldolgozásával készült. Az előrejelzést a francia meteociel.fr oldalon elérhető CFS amerikai, hosszú távú előrejelzési modell prognózisára alapoztuk.
Az ilyen távra szóló előrejelzések jelentős bizonytalanságot hordoznak magukban, kísérleti jellegűek, a modell készítői szerint napra, órára szóló, pontos előrejelzésre nem alkalmasak, ám az időjárási tendenciákat mégis jól előre jelezhetik.)