Július – a legmelegebb csapadékos hónapunk

A magyarországi meteorológiai mérések kezdete óta július tartja az abszolút hőmérsékleti rekordot, hisz ebben a hónapban mérték hazánkban a legmagasabb hőmérsékletet, 41.9 °C-ot Kiskunhalason, 2007. július 20-án.

Igen magas volt éjszaka is a hőmérséklet (a forró nappalt meleg éjszaka előzte meg), erről árulkodik, hogy a legmagasabb napi minimum-hőmérsékletet is ebben a hónapban, ugyanezen a napon regisztrálták Pécs-Árpádtetőn, 27.9 °C-ig csökkent mindössze a hőmérséklet (2007. július 20-án). A dátumok egyezőségéből látszik, hogy országszerte igen meleg nap lehetett ez, hisz a legmagasabb napi középhőmérséklet is ekkor állt be, Dunaújvárosban 33.3 °C volt a napi átlaghőmérséklet 2007. július 20-án.

A sok magas érték után álljon itt a hónapban mért legalacsonyabb hőmérséklet is. Annak ellenére, hogy a nyár közepéről beszélünk, volt olyan időszak, amikor a hajnali hőmérséklet bizony igencsak közel volt a fagyponthoz, 1961. július 7-én, Csákváron, mindössze 2.0 °C-ot mutatott a hőmérő.

időjárás-grafikon

Július havi klimatikus hőmérsékleti adatok – ábra: MeteoPlaza

Csapadékosságát tekintve nem ez a hónap a csúcstartó, de szégyenkeznie sem kell, hisz a havi csapadékösszeg országos átlaga 68 mm, ami csak kevéssel marad el legcsapadékosabb hónapunktól, a júniustól. A csapadék területi eloszlása ebben a hónapban sem egyenletes, a Fertő környékén szokott a legtöbb és az Alföldön a legkevesebb eső esni a nyár derekán.

időjárás-grafikon

Július havi klimatikus csapadékadatok – ábra: MeteoPlaza

Érdekes megnézni a sokévi átlagok időbeli eloszlását is, az alábbi ábra szerint július 9-10-e, valamint 23-24-e környékén esik a legtöbb csapadék hazánkban a hónap folyamán, ezek a legcsapadékosabb időszakok országszerte.

időjárás

Július havi átlagos csapadékmennyiségek időbeli eloszlása – ábra: MeteoPlaza

Nézzük, mit mutatnak az előrejelzések, mennyire követi a hónap várható időjárása a klimatikus értékeket!


Július 1-9. - a hónap első hetének időjárása:

A kontinens északi része felett örvénylő több középpontú ciklonrendszer alakítja a hónap első dekádjában az időjárást. Mindjárt a hónap első napjaiban, a hét végén egy hullámzó hidegfront éri el hazánkat. A front felettünk lelassul, szakadozottá válik felhő- és csapadékrendszere is, és a front hátoldalán érkező hideg levegő zöme is elkerüli a Kárpát-medencét, emiatt jelentős lehűlésre nem számíthatunk a front hatására, sőt pár fokkal még melegebb is lesz az idő, mint június utolsó napjaiban.

időjárás-grafikon

Szakadozott felhőzetű hidegfront érkezik nyugat felől hazánk térségébe – ábra: MeteoPlaza

A folytatásban is a nyugat felől érkező változó nedvességtartalmú, de egyre melegebb levegő határozza meg időjárásunkat, emiatt több alkalommal várható csapadék (főként a hét első felében), majd a hét második felében már inkább csak helyi záporok, zivatarok okozhatnak csapadékot.

Az időjárás csapadékossága a hőmérséklet alakulásában is megjelenik, hisz a hét első napjaiban zömében 30 fok körül, de inkább alatta alakul a csúcshőmérséklet, míg a hét második felében, de különösen a hét vége felé már nem lesz ritka a 35 fokot elérő vagy azt meg is haladó csúcshőmérséklet.

A rendkívül meleg időt az a hidegfront okozza, amely a hét utolsó napján, az esti órákban éri el hazánkat. A front előtt még igen meleg, afrikai eredetű levegő érkezik fölénk, ennek hatására számíthatunk majd forróságra. Nemcsak meleg, hanem por is érkezik Afrika felől a magasban, ezt a levegőből kimoshatja az eső, így ebben az időszakban sáros eső is előfordulhat.

Időjárás július 10-16. között:

A hidegfront a hét első napjaiban kiadós csapadék kíséretében átvonul felettünk, így hatására jelentősen visszaesik a hőmérséklet.

időjárás-grafikon

A hét első napjaiban már hazánktól keletre hullámzik a csapadékos időt, lehűlést hozó frontrendszer – ábra: MeteoPlaza

A hét első felében még változékony időnk lesz, majd a hét második felében pár fokot ugyan melegszik az idő, ám a közelünkben, tőlünk nyugatra elhelyezkedő labilis zóna hatására ugyan pár fokot emelkedik a nappali felmelegedés mértéke, de záporok, zivatarok okozhatnak továbbra is változékony időjárást. Az időszak zömében inkább 25 fok, néhol 30 fok körül lesz a hőmérséklet. Nem ez lesz a nyár legmelegebb időszaka.

Várható időjárás július 17-23. között:

Az egész héten a Nyugat-Európa felett kimélyülő hideg légörvény alakítja a kontinens nagy részének időjárását. Térségünkbe folyamatosan labilis, de napról napra mindig egy kicsit melegebb levegő áramlik. Emiatt igen változékony időnk lesz, éjszaka kevesebb, napközben több helyen alakulhatnak ki záporok, zivatarok. Lokálisan hevesebb csapadékhullás is valószínű, felhőszakadás, jégeső sem kizárható ebben az időszakban. A csúcshőmérséklet ismét egyre magasabbra emelkedik, a hét végén már többnyire 30 fok felett alakul.

időjárás-grafikon

Középpontjával az Északi-tenger felett örvénylik az a hidegcsepp, ami a záporos, zivataros időjárást okozza – ábra: MeteoPlaza

Várható időjárás július 24-31. között:

Ez a hét jelentős változást hoz az időjárásban, hisz az észak-atlanti térségben kimélyülő óriási ciklon elsöpri a kontinens nyugati része felett kavargó kis légörvényt, és délnyugatról észak-északkelet felé mozgó, a kontinens felett hosszan elnyúló frontrendszerével kiadós csapadékot hoz Európa nagy részén, így hazánkban is.

időjárás

Az Atlanti-óceán északi részén egy hatalmas ciklon terpeszkedik, melynek hullámzó frontrendszere nyugat-kelet irányban kettészeli a kontinenst – ábra: MeteoPlaza

A hét második felében a kontinens felett kialakuló magasnyomású öv hatására ismét nyugodtabb időnk lesz, kevesebb helyen lesz csapadék, inkább csak délután alakulhatnak ki helyi záporok, zivatarok.

A hét első felében a csapadék hűtő hatása miatt visszaesik ugyan a nappali felmelegedés mértéke, de a hét végén, a hónap utolsó napjaiban visszatér a meleg nyár, 30 fok feletti csúcsértékekkel.

Összefoglalás:

Úgy tűnik, július időjárása, legalábbis ami a csapadékot illeti, teljesen a sokévi átlagok által kirajzolt havi menetet követi, hiszen kiadós, országos esőben kétszer lesz részünk, 10-e és 24-26-a környékén (mint azt a 3. ábrán is láthattuk). Az ettől eltérő időszakokban főként záporok, zivatarok okoznak majd csapadékot. Kimondottan csapadékmentes, száraz időszak nem valószínű, az ilyenkor szokásos havi mennyiséget várhatóan mindenütt eléri (vagy meg is haladja) majd a lehulló csapadék mennyisége.

Ami a hőmérsékletet illeti, júliusban (az első héten) lesz részünk pár napos forróságban is (35 fok feletti csúcsértékekkel), de a hónap nagy részében inkább az átlaghoz közeli értékek jellemzik majd az időjárást, extrém hőmérséklet kialakulásának kicsi az esélye.

(Megjegyzés: A térképeken, a meteorológiában szokásos módon, a magas nyomású területek (anticiklonok) középpontját „M", az alacsony nyomású rendszerek (ciklonok) középpontját pedig „A" betű jelöli. A klímagrafikonokon megjelenő információ az OMSz adatainak feldolgozásával készült. Az előrejelzést a francia meteociel.fr oldalon elérhető CFS amerikai, hosszú távú előrejelzési modell prognózisára alapoztuk. Az ilyen távra szóló előrejelzések jelentős bizonytalanságot hordoznak magukban, kísérleti jellegűek, a modell készítői szerint napra, órára szóló, pontos előrejelzésre nem alkalmasak, ám az időjárási tendenciákat mégis jól előre jelezhetik.)