"Augusztus – az évszakváltó?"

Különösebb időjárási rekordok nem kapcsolódnak a hónaphoz, ami nem is csoda, hisz túl vagyunk már a nyár derekán, igaz, a hónap utolsó harmadáig extrém magas hőmérsékletű napok még előfordulhatnak (a napi hőmérsékleti rekordok többnyire még 40 fok felettiek ebben az időszakban).

A hónap utolsó harmada viszont már az őszt idézi, mert ha nem is minden évben, de igen nagy valószínűséggel érkezik a 20-ai ünnepek tájékán egy évszakzáró hidegfront. A hónapban mért legmagasabb hőmérsékletet, 41.7 °C-ot Békéscsabán, 2000. augusztus 21-én regisztrálták, ami éppen egy ilyen hidegfrontnak köszönhette születését. Meg kell jegyeznünk, hogy ez a havi rekord mindössze 0.2 °C-kal alacsonyabb az abszolút hőmérsékleti rekordnál.

A hónap végi évszakváltást jól mutatja, hogy augusztus utolsó dekádjában a minimum-hőmérséklet már megközelítheti a fagypontot is, hisz Nagykanizsán 1980. augusztus 25-én 1.5 °C-ig csökkent a hőmérséklet a hajnali órákra.

időjárás-grafikon

Augusztus havi klimatikus hőmérsékleti adatok – ábra: MeteoPlaza

Csapadékosságát tekintve a nyár a legcsapadékosabb évszakunk, erre akár az idei év is jó példa lehet, hisz sokfelé jóval az átlag felett alakult eddig a havi csapadékösszeg június és július folyamán is. Kivételt csupán az Alföld déli vidékén többfelé tapasztalható aszályos területek jelentik, ahol eddig mindkét hónapban elmaradt a szokásos havi mennyiségtől a lehulló csapadék.


Augusztusban egyébként a havi csapadékösszeg országos átlaga 63 mm, amivel a képzeletbeli dobogó harmadik fokáról csak egy hajszállal csúszik le, a május mögött. A csapadék területi eloszlása ebben a hónapban sem egyenletes, Baranyában és az Alpokalján esik a legtöbb (átlagosan 70-80 mm), a főváros térségében és az Alföld középső részén pedig a legkevesebb (sokéves átlagban 50 mm körüli érték) csapadék.

időjárás-grafikon

Augusztus havi klimatikus csapadékadatok – ábra: MeteoPlaza

Nézzük, mit mutatnak az előrejelzések:

Kiegyenlítődhet-e a nyár végére az egyes országrészek közt a csapadékösszegekben jelentkező nagy különbség? Vajon megérkezik-e idén is a „szokásos" évszakváltó hidegfront?

Augusztus 1-6. között várható időjárás:

Az igen változékony július végi időjárást követően hasonlóan indul augusztus időjárása is. Az Észak-Európa felett kialakuló ciklon, illetve annak peremén képződő kisebb légörvények alakítják a hónap első (tört) hetének időjárását. Már kedden átrobog felettünk egy hidegfront, igaz, nagyobb csapadékot és komolyabb lehűlést sem hoz majd magával. A következő front nem várat sokat magára, a fent említett peremciklon a hét közepén éri el hazánkat, és több napon keresztül ez alakítja majd időjárásunkat.

időjárás-grafikon

Az északkelet-délnyugat irányban húzódó frontrendszer hoz csapadékos, hűvös időt a hét második felében – ábra: MeteoPlaza

A ciklon helyenként (elsősorban a Dunántúlon) kiadósabb, hevesebb zivatarokkal érkezik, majd hullámzó frontrendszere a hét végéig itt lesz felettünk, és ebből a hét végén már inkább keleten várhatók hevesebb záporok, zivatarok. Igen hűvös levegő érkezik fölénk a magasban, ennek hatását fokozza a csapadékos időjárás, emiatt jelentős lehűlés várható ebben az időszakban. A hét elején az ország nagy részén, de főként az Alföldön még kánikula várható, 30-34 fokos csúcshőmérséklettel, a hét második fele viszont már országszerte kánikulától mentes időt hoz, 25 fok körüli csúcshőmérséklettel.

Időjárás augusztus 7-13. között:

Változékonyan indul ez a hetünk is, hisz az előző napokban még felettünk hullámzó frontrendszer elhagyja térségünket, mögötte pár fokkal melegebb és szárazabb levegő érkezik fölénk, emiatt emelkedik a nappali felmelegedés mértéke. Ez a melegedő tendencia nem tart sokáig, ugyanis nyugat felől egy hullámzó frontrendszer közelíti meg hazánkat, de le is blokkol tőlünk nyugatra.

Emiatt kettészakad az ország időjárási szempontból, nyugaton sok lesz a felhő, időnként eső, zápor is kialakulhat, és ennek megfelelően napközben kánikulától mentes, sőt néhol kimondottan hűvös idő várható, 25 fok körüli csúcshőmérséklettel. Keleten ezzel szemben kevesebb lesz a felhő, csapadék nem valószínű, és még meleg levegő lesz hazánk keleti vidékei felett, így ott a legmagasabb nappali hőmérséklet még sokfelé 30 fok felett alakul.

időjárás-grafikon

Hullámzó frontrendszer alakítja a hét közepén időjárásunkat – ábra: MeteoPlaza

A front kelet felé haladva oszladozik, a keleti területeket igazán el sem éri, így komolyabb csapadékra nem számíthatunk. A hét második felében már ismét melegebb levegő érkezik fölénk, emiatt átmenetileg visszatér a meleg strandidő. Ám a hét utolsó napjaiban egy mediterrán ciklon hatására ismét változékonyabbra fordul az idő.

Augusztus 14-20. között várható időjárás:

A hét elején a mediterrán ciklon ugyan elhagyja térségünket, ám továbbra is labilis levegő érkezik fölénk. A hét nagy részében az Észak-Európa fölé benyúló anticiklon, valamint a Délkelet-Európa felett örvénylő ciklon között helyezkedik majd el hazánk, emiatt markáns változásra nem kell számítanunk.

időjárás-grafikon

Az Észak-Európa felett kialakuló anticiklon elzárja az atlanti térségből érkező ciklonok elől a kontinens belső vidékeit – ábra: MeteoPlaza

Északkelet felől hűvös, dél felől időnként meleg levegő áramlik térségünkbe, így az itt lévő labilis levegő hatására helyi záporok, zivatarok alakulnak majd ki. Országosan nagy mennyiségű csapadék nem lesz, de egy-egy helyen a délutáni órákra megerősödő gomolyfelhőzetből hevesebb zivatarok is kialakulhatnak, így lokálisan nagy mennyiségű csapadék eshet. A tartósabban napos területeken a csúcshőmérséklet 30 fok közelében, másutt több fokkal ezalatt várható.

Augusztus 21-31. között milyen időjárásra számíthatunk?

A hét nagy részében a lassan kelet felé tolódó, Észak-Európa felett kialakuló anticiklon alakítja az időjárást. A hét végéig jobbára napos idő várható, csapadék sem valószínű, és fokozatosan melegszik az idő, ismét egyre többfelé emelkedik 30 fok fölé a hőmérséklet. Ez épp a sokéves tendenciákkal ellentétes időjárást erdményez, hisz drasztikus lehűlés helyett éppen hogy melegszik az idő.

időjárás

A kelet felé vonuló anticiklon hoz melegedést időjárásunkban – ábra: MeteoPlaza

A hét végén azonban már megérkezik és át is vonul felettünk az a hidegfront, ami, ha évszakváltást nem is, de ismét lehűlést és csapadékot hoz majd magával.

A hónap utolsó napjaiban már ismét az Észak-Európa felett kialakuló magasnyomású zóna déli peremén helyezkedünk majd el. Szárazabb és fokozatosan melegebb levegő ér majd el bennünket, emiatt napos időnk lesz, de néhol helyi záporok, zivatarok is kialakulhatnak. Melegszik az idő, újból 30 fok közeli vagy azt elérő csúcshőmérsékletre számíthatunk.

időjárás

Az Észak- és Közép-Európa felett kialakuló magasnyomású zóna hoz nagyrészt nyugodt, nyári időt – ábra: MeteoPlaza

Augusztus ugyan véget ér, de korántsincs még vége a nyárnak, hisz az ősz is nyáriasan meleg napokkal kezdődik.

Összefoglalás

Igen változatosan alakul a hónap időjárása, ennek megfelelően az időjárást továbbra is a nagyobb hőmérsékleti ingadozások jellemzik. Lesz részünk pár napos, 30 fokot meghaladó kánikulában, de többször és több napig tartó hűvös időben is, sőt az előrejelzések ennek adnak nagyobb valószínűséget. Tartós forróságra (35° C feletti hőmérsékletre) augusztusban nagy valószínűséggel már nem számíthatunk.

Az augusztus 20-a körüli drasztikus lehűlés ugyan elmarad, sőt épp melegszik majd akkor az idő, de azért működik a klímaátlag, pár nappal később hűvösebbre fordul – átmenetileg – az idő. Tartós lehűlés, őszies fordulat a hónap végén nem valószínű, épp ellenkezőleg, nyáriasan meleg idővel kezdődhet az ősz.

A havi csapadékösszeg térbeli eloszlása nagy valószínűséggel megtartja az idei mintát, vagyis augusztus folyamán az ország északkeleti és délnyugati vidékein esik majd a legtöbb eső, és az Alföld déli részén sajnos folytatódik a csapadékban szegény időjárás.

Megjegyzés: 

• A térképeken, a meteorológiában szokásos módon, a magas nyomású területek (anticiklonok) középpontját „M", az alacsony nyomású rendszerek (ciklonok) középpontját pedig „A" betű jelöli.
• A klímagrafikonokon megjelenő információ az OMSz adatainak feldolgozásával készült.
• Az előrejelzést a francia meteociel.fr oldalon elérhető CFS amerikai, hosszú távú előrejelzési modell prognózisára alapoztuk.

Az ilyen távra szóló előrejelzések jelentős bizonytalanságot hordoznak magukban, kísérleti jellegűek, a modell készítői szerint napra, órára szóló, pontos előrejelzésre nem alkalmasak, ám az időjárási tendenciákat mégis jól előre jelezhetik.)